Merakla beklenen 2023 asgari ücret zammı için Bakan Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

Vedat Bilgin Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmalarda asgari ücret hakkında da bilgi verdi. komisyonu Aralık ayı ortasında toplayacaklarını hatırlatan Bilgin, geçen yıl asgari ücreti için 5 bin lira talep geldi biz ise 5 bin 500 lira yaptık dedi.

EYT düzenlemesi netleşti! Bakandan açıklama EYT düzenlemesi netleşti! Bakandan açıklama

Asgari ücret için geçen seneyi hatırlattı

Temmuz ayında ücretleri enflasyona karşı koruyacak bir düzenleme olmasına rağmen reel ücretlerdeki erime tablosunu gördüğümüzde müdahaleye ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığını belirten Bilgin, şöyle konuştu: "Şimdi de aynı şeyi yapacağız. Beklentiniz nedir bilmiyorum ama enflasyon karşısında gerilemekte olan reel ücretin etkisini ortadan kaldıracak bir asgari ücreti hayata geçireceğimizden emin olun" dedi.

Zam ile önceliğimiz işçilerimizi korumak

Bilgin, "Bunu onların kemptilistleriyle birlikte gerçekleştireceğiz ama herkes bilsin ki biz işe Türkiye işçilerini enflasyona karşı koruyacak sosyal devletin hassasiyetiyle başlıyoruz" dedi.

Sözleşmeli personelin çalışma koşullarını değiştirmeyi düşündüklerini ve işi tamamladıklarını belirten Bilgin, "Sanırım önümüzdeki hafta veya bu ay hayata geçireceğiz ve kalıcı hale getireceğiz" dedi.