2022 yılının son çeyreğine doğru giderken Bakan Vedat Bilgin'den asgari ücret ile ilgili açıklamalar geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğu'nda düzenlenen "VI. Mesleki Eğitim Değişimi" etkinliğinde TRT Haber'in sorularını yanıtladı. Bakan Bilgin, Emeklilikte Yaş Kısıtlamaları (EYT) ile ilgili gün, yaş ve yıl sayısı olarak üç kriter bulunduğunu, sorunun yaştan kaynaklandığını belirterek, sorunun çözümü için yapılan çalışmaların tamamlandığını söyledi.

"Yıl sonunda asgari ücret enflasyon hesaba katılarak belirlenecek"

Bilgin asgari ücretle de ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu:

"Biz geçtiğimiz dönemde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en yüksek asgari ücreti geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla yaptık ve yılbaşı itibarıyla uygulanmaya başlandı. Yüzde 50 bir artış yaptık arkasından temmuzda bir düzenleme yaptık. Aritmetik olarak yüzde 80'in üzerinde bir artış yaptık, kümülatif olarak da yüzde 95 civarında bir artış gerçekleştirdik. Yüksek enflasyon var, onun yıpratıcı ve asgari ücretin etkisini azaltan tesirleri var. Bunları dikkate alarak yıl sonunda da asgari ücreti enflasyonu hesaba katarak ve toplumun emekçilerini koruyacak bir düzeyde yeniden belirleyeceğiz. Bundan kimsenin endişe etmemesi gerekir. Türk devletinin temel özelliği sosyal bir devlet olmasıdır. Sosyal devlet çalışanlarına, emekçilerine karşı onları koruyucu tedbirleri alan devlettir."

Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi