Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bugün Trabzon’a geldi. Trabzon’a birtakım ziyaretler için gelen Bakan Karaismailoğlu, ilk olarak Zigana tünellerini ziyaret etti. Ardından Ortahisar ilçesinde eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın ağabeyi Ahmet Uğur Turhan’ın ismini taşıyan Fen ve Teknoloji Lisesi’nin açılışına katıldı. Açılış törenine; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı Nihat Özdemir, teknik direktör Şenol Güneş, eski Gençlik ve Spor Bakanı Faruk Nafız Özak, veliler, öğrenciler, iş insanları ile çok sayıda davetli katıldı.

TBMM'de yumruklar konuştu! Trabzonlu vekil hastanelik oldu TBMM'de yumruklar konuştu! Trabzonlu vekil hastanelik oldu

İlk olarak açıklamalrda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “İlk emri oku diyen bir inancın mensupları olarak ve Çin’de de olsa gidin alın diyen ve bana bir harf öğretenin kölesi olurum diyen bir inancın mensupları olarak hem günümüze hem de bütün insanlığın geleceğine hizmet edecek olan çok önemli bir eğitim kurumunun açılışını gerçekleştiriyoruz. Hem Ortahisar’a hem de Trabzon’a hayırlı olsun." dedi. 

Öğrencilere en iyi eğtiim verilecek

Ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Öğrencilerimize bir taraftan bilimde teknikte fende şüphesiz en iyi eğitimi vermek zorundayız. Öğrencilerimiz ruhuna dokunacak şiir edebiyat spor gibi sanat gibi alanlarda da gerekli dolanımları kazandırmamız gerekiyor. Ancak bunlarla beraber kendi kimlikleriyle gurur duyan milli değerlerine inancına sahip nesiller yetiştirmek umudundayız." ifadelerini kullandı. 

"Buralar verimli topraklar"

FeeDj9jWQAE-8Yp

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bu şehre yakışan bir eğitim kurumunu hayata geçiriyoruz. Bugün Trabzon eğitimde gurur duyacağınız tabloları yaşıyor. Üniversite lise sınavlarında olsun TEKNOFEST yarışlarında olsun her yerde dereceye giren çok kıymetli öğrencilerimiz yetişiyor. Buralar verimli topraklar. Bu kurumdan da yetişecek çocuklar bu ülkenin geleceğine onlar imza atacak." şeklinde konuştu. 

"Büyük ve güçlü Türkiye’nin geleceği için burada öğrecilerimiz yetişecek"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise şu açıklamalarda bulundu: “Çok kıymetli bir eserin açılışında birlikteyiz. Türkiye son 20 yıl önceki Türkiye değil. 20 yılda 100 yılda yapılacak işleri başarmış bir Türkiye var. Dünya’nın her tarafında bir sorun olduğunda o sorun üzerine çözüm üretmeye çalışan ve beklenen bir ülke var.  Bu güzide kurumlar bizim geleceğimiz için çok önemli. Bizim makamlarımız geçici makamlar. Biz bu makamlarda bulunduğumuz sürece her şeyin en iyisini vermek için canla başla çalışacağız. Ama bu koltukları bırakacağımız ve bu görevi vatan millet sevgisi ile çalışacak o değerli gençlerimiz yetiştirecek kadrolar çok önemli. Bugün açılışımızı yaptığımız bu ilim irfan yurdu bu yüzden çok önemli. Büyük ve güçlü Türkiye’nin geleceği için burada yetişen öğrenicilerimiz büyük emek vereceklerdir. Bugün yalnızca bir lisenin açılışını yapmıyor aynı zamanda geleceğimize umut tohumlarını bugünden ekmiş oluyoruz.  Gençlerimizin ve eğitimcilerimiz ihtiyaçlarına uygun imkânların sunulduğu bu ilim irfan yuvasında çok değerli gençler yetişecektir. Bundan hiçbir şüphemiz yok. Saygı değer konuklar göz aydınımız olan gençlerimizin eğitimleri için yapılan her katkı ülkemizin aydınlık geleceğinin önemli bir adımıdır." 

2023 yılında Türksat 6A üretilecek ve uzaya fırlatılacak

2023 yılında Türksat6A uydusunu üreterek uzaya fırlatacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Son 20 yılda ülkemizde sağlanana huzur ve istihdam ortamı ile birlikte ülkemizdeki bilim ve teknoloji konusunda milli bilinç gelişti ve güçlendi. TEKNOFEST kuşağı dediğimiz bu gençlerimizin heyecanlarını ülkemizin kalkınmasına yönlendirmek ve onların önlerini açmak bizim öncelikli hedefimizdir.  Biliyorsunuz bizde bakanlık olarak Türksat 5A ve Türksat 5B haberleşme uydularımızı 2021 yılı içerisinde uzaya fırlattık. Yani dünyada 1 yıl içerisinde yeni nesil haberleşme uydusu uzaya fırlatan ender ülkelerdeniz. İnşallah 2023 içerisinde Türksat 6A uydumuzu yine tamamen Türk mühendislerimizi çalışmaları sonucunda üreterek uzaya fırlatacağız. Aynı şekilde yerli ve milli imkanlarla geliştirmekte olduğumuz 5G teknolojisine de yakın zamanda geçeceğiz. 5G ile de hayatımızı hızlandıracağız. 5G için yaptığımız çalışmalar aynı zamanda 6G teknolojilerinin de zeminini oluşturacak." değerlendirmesinde bulundu.

WhatsApp Image 2022-10-07 at 14.48.28

WhatsApp Image 2022-10-07 at 14.48.25

WhatsApp Image 2022-10-07 at 14.51.08

WhatsApp Image 2022-10-07 at 14.55.24

FeeDj-nXkAAndNQ