Trabzon'a bir takım temaslarda bulunmak içi gelen Adil Karaismailoğlu açılış töreninde Doğu Karadeniz ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismaioğlu 2053 vizyonundan bahsederken şu ifadeleri kullandı;

"İki gün sonra 14 Mayıs’ta, mühendislik başarımızın yeni bir göstergesi olan; dünya’nın sayılı ülkemizin de 2. deniz dolgusuyla inşa edilen havalimanı olan Rize-Artvin havalimanını Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle açacağız.

WhatsApp Image 2022-05-12 at 14.18.37

Uygulamalarımız, politikalarımız ve düzenlemelerimiz sayesinde küresel bir güce dönüşen Türk havacılığı 58’inci havalimanına kavuşacak. Avrupa’da başka bir örneği olmayan, 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı’mızı tamamlandık."

Havalimanımız Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli 

Coğrafi özellikleri nedeniyle karayolu ulaşımının güç olduğu Doğu Karadeniz bölgemizin ulaşım ihtiyacı daha hızlı ve konforlu bir şekilde sağlayacak, Rize Artvin Havalimanı’mızı Trabzon havalimanı ile birlikte Türkiye’mizin de ötesinde, Karadeniz’e kıyısı olan tüm ülkelere ve Asya ile Avrupa arasındaki en önemli ticaret yollarından olan Orta Koridor’a, kısacası dünyanın hizmetine sunuyoruz.

Karadeniz önümüzdeki on yıllarda Avrasya'nın ticaret gölü olacak. Karadeniz'in artan ticari trafiğini ve buradan sağlayacakları kazançları ön gören tüm Karadeniz ülkeleri liman yatırımlarına hız vermiş, hummalı hazırlıklara başlamıştır. Karadeniz'de hakimiyet yarışının kazananı olmak herkesten çok bize yakışacak.

Hükûmet olarak, istihdama katkısı ve ekonomimize sağladığı katma değerden dolayı gemi inşa sanayine özel bir önem veriyoruz. Bu önemi somut adımlarla destekliyoruz.

WhatsApp Image 2022-05-12 at 14.18.34

Şu hususu gönül rahatlığı ile ifade etmek isterim ki, Türk gemi sanayisi;
- Son teknolojileri kullanan, 
- Çevre duyarlılığı yüksek olan
- Bilgi birikim ve tecrübesi yerinde,
- Kalite ve süre taahhütlerine sadık kalan
- Dünyada SAYGIN bir yere sahip bir sektördür.

Bilişim sektörünün de desteği ile gemi adamı ve belgeleme süreçlerinde de ciddi yenilikler yapıyoruz. Gemi sanayimizin, istihdam ve ülke ekonomisine katkısı da önemli oranlara ulaştı. Gemi sanayimizin inovatif, çevreci ve alternatif enerji kullanma yeteneği gün geçtikçe artıyor.

2003’ten itibaren hükûmetlerimizin izlediği akılcı politikalarla,
0,55 milyon DWT olan tersane kapasitemizi, 7,5 katına çıkararak 4,65 milyon DWT’e ulaştırdık. Bunun yanında tersanelerimizin gemi bakım-onarım miktarı son 10 yılda %95 oranında artmıştır. Gemi inşa sektöründeki istihdam oranı son on yılda %115 artışla yaklaşık 80 bin kişiye ulaştı.

2020 yılında rakibi İspanya’yı geride bırakan TÜRKİYE, EN FAZLA BALIKÇI GEMİSİ İHRACATI YAPAN ÜLKE OLDU. Tersanelerimizde son iki yıl içinde 131 adet balık avlama gemisi tamamlanırken, 59 geminin de inşasına devam ediyoruz.

Milletvekili Salih Cora Gençlere 15 Temmuz’daki hainliği anlattı Milletvekili Salih Cora Gençlere 15 Temmuz’daki hainliği anlattı

Dünyanın ilk hibrit balıkçı gemisi ile birlikte dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisinde yine Türk mühendislerinin imzası vardır.  Dünya balıkçılığında en önde yer alan Norveç, İzlanda, İrlanda ve İngiltere’ye balık avlama gemisi ihraç ediyoruz. Türkiye, gemi geri dönüşüm sanayiinde 1,5 milyon gross tonluk kapasitesi ile de DÜNYADA 4. SIRADA YER ALIYOR.

WhatsApp Image 2022-05-12 at 14.18.31

Bizler, üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizi, MAVİ VATAN’da da etkin ve söz sahibi yapmak için canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Ülkemizi DENİZCİ ülke yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık.

2003’de Türk sahipli deniz ticaret filosu 9 milyon detveytten; , bugün 31 milyon detveyte yükseldi. Limanlarımızda elleçlenen yük miktarını 190 milyon ton iken, bunu 526 milyon tona çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. 2022 yılının ocak-nisan döneminde limanlarımızda elleçlenen yük miktarını bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,6 artırarak, 180 milyon 590 bin 500 ton olarak gerçekleşti.

adil karaismialoğlu 222

Aynı şekilde, ocak-nisan döneminde limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı da bir öncesi yılın aynı dönemine göre %4,1 oranında artarak 4 milyon 254 bin 531 TEU oldu. 2022’nin Ocak-Şubat döneminde denizyolunun parasal payı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %29 oranında artarak 82,3 milyar dolara yükseldi. Şu ana kadar paylaştığım tüm projeler, 20 yılda verdiğimiz sözlerin vücut bulmuş hâlidir.

AK Parti iktidarı olarak, halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak görüyor, sözümüzün eri, milletimizin hizmetkârı olarak hedeflerimizi geliştiriyoruz. Yeni Türkiye’yi gençlere en güçlü şekilde emanet etmek için, her alanda olduğu gibi denizcilik alanında da bugünü-yarını değil, 30 yıl sonrasını planlıyoruz. Türkiye’nin denizciliğini her alanda daha da geliştirmek için akılcı yaklaşımlarla, ortak akılla, devlet hassasiyetiyle planlarımızı yapıyoruz. Bu kapsamda, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nımızla sözünü verdiğimiz hedeflerimizi de şu şekilde özetlemek isterim; 

- Liman tesisi sayısını 255’e çıkaracağız.
- Yeşil liman uygulamalarını yaygınlaştıracağız.
- Limanlarımızda yüksek oranda yenilenebilir enerji kaynakları kullanacağız.
- Otonom gemi seferleri geliştirilecek ve limanlarda otonom sistemler ile elleçleme verimliliği artırılacak.
- Limanların aktarma hizmeti kapasitesi artırılırken bölge ülkelerine hizmet verebilecek çok modlu ve kısa mesafeli deniz taşıma altyapısını geliştireceğiz. 

- Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği azaltılacak; seyir emniyeti ise artırılacak.

WhatsApp Image 2022-05-12 at 14.21.04 (1)

Sözlerime son verirken, balık tutma gemimizin yapımında emeği geçen;
- Sektörümüzün Başaran Gemi Sanayi şirketine, 
- Akıl terleriyle katkı veren mühendis arkadaşlarıma,
- Alın terlerini katan işçi kardeşlerime ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Ergün Reis-A balık avlama gemisi denizciliğimize hayırlı, uğurlu olsun. Pruvanız neta olsun.