Fener Rum Patriği'ne 'ekümenik' yazılı Trabzonspor forması hediye edilmesine yönelik Bahçeli, "Fatih Kaymakamlığı’na bağlı bir din görevlisi olmasının dışında hiçbir statüsü olamayacaktır" dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, iç ve dış siyasi gelişmeleri konu alan bir yazı kaleme aldı. Bahçeli'nin gündemine aldığı konulardan biri de Sümela Manastırı’nda 9’ncu kez ayin yapmak için Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a ekümenik yazılı Trabzonspor formasının hediye edilmesi oldu.

Türkiye'de ekümenik diye tabir edilen ne bir kurum ne de bir görev tanımı olduğunu belirten Bahçeli, Fener Rum Patriği'nin sadece Fatih Kaymakamlığı'na bağlı bir din görevlisi olduğunu vurguladı.

Bahçeli, konuyla ilgili mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Son günlerde ardı arkasına sahnelenen provokasyonlar, milli birliğimizi ve dayanışma ruhumuzu hedef alan sabotajlar bizi yolumuzdan çeviremeyecektir.

Trabzonspor'un yıldız stoperi Marc Bartra transferi itiraf etti Trabzonspor'un yıldız stoperi Marc Bartra transferi itiraf etti

Bu provokasyonlardan birisi de, Sümela Manastırı’nda 9’ncu kez ayin yapmak için Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a ekümenik yazılı Trabzonspor formasının hediye edilmesidir. Bu yürek yaralayıcı tertip skandal olmasının ötesinde tahrik, tahrip ve taciz tonu çok yüksek bir meydan okumadır.

Trabzonspor’umuza ve bu kulübümüze gönül veren muhterem vatandaşlarımıza hakaret niteliğindeki bu kepazeliğin hiçbir vicdan tarafından kabul edilmeyeceği ortadadır.

Türkiye’de ekümenik diye bir kurum ve görev tanımı yoktur. Lozan Antlaşması gereğince, Fener Rum Patriği’nin siyasi ve idari işlerle uğraşmaması, ülkemizdeki Rum-Ortodoks vatandaşlarımıza ruhani hizmet vermesi hüküm altına alınırken, Fatih Kaymakamlığı’na bağlı bir din görevlisi olmasının dışında hiçbir statüsü de olamayacaktır.

Türkiye’nin dört bir koldan tuzağa çekilerek milli ve manevi hassasiyetlerinin tahriş edilmesi etap etap ilerletilen bir kumpasın içyüzünü açığa vurmaktadır. Amaç kaos çıkarmak, kriz ortamı yaratmaktır." ifadelerini kullandı.