Bağımlılık Yaratan Gıdalardan Kurtulma Yolları

Bağımlılık yaratan gıdalar insanlar hemen hemen her gün tüketilen ve insan vücudu için son derece zararlı olan gıdalardır. Bağımlılık yapmalarının en önemli sebepleri arasında içerdikleri çeşitli kimyasalların beyni sürekli olarak uyarması gelmekte. Sürekli uyarılan beyin bir süre sonra bu gıdanın lezzetli olduğuna alışarak onu bir ihtiyaç olarak görmeye başlamasıdır.

çikolata 2

Bu gıdalar, nişasta bazlı şeker, yani mısır şekeri, doğal bir tahıl olan mısırdan üretilen bir üründür. Katkı maddesi değil, bir gıdadır. İşlemler, danelerin yumuşatılması ve nişasta, dış kabuk, protein ve yağ bileşenlerine ayrıştırılmasıyla başlar. Mısır şekeri üretiminde kullanılan sonraki aşamalar ise doğal olarak adlandırılan diğer gıda ve bileşenlerin üretiminde kullanılan işlemlerdir. Mısır şekeri yapay bir bileşen veya renk katkı maddesi içermez. Ülkemizde katkı maddeleri Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Nişasta bazlı şeker bir katkı maddesi değildir.

Bir su bardağı kolanın içinde tam 11 adet küp şekere denk gelen şeker olduğu bilinmektedir. Bu da gün içinde 2 bardak kola içen bir kişinin 22 adet küp şeker tüketmesi anlamına geliyor. Gün boyu diğer gıdalardan alınan şekerler de buna katılırsa ortaya inanılmaz bir şeker tüketimi çıkmakta. Bu aynı zamanda da bir şeker bağımlığı yaratmaktadır.

byrger

Dondurmalardan Uzak Durun

Eskiden sadece yaz aylarında tüketilen dondurmalar günümüzde kış aylarında da tüketilmekte. Evde yapılan dondurmalar içlerindeki malzeme oranı ayarlanabildiği ve kimyasal içermediği için zararsız olarak görülebilir. Fakat hazır olarak marketlerde satılan dondurmaların içinde früktoz, mısır şurubu, çok yüksek miktarda şeker, yağ ve yine ömrünü uzun tutmak için kullanılan kimyasallar içermekte. Basit bir dondurmanın içinde bile bu kadar kimyasal olması tüketilmemesi için en güçlü nedenlerden bir tanesi.

Yakın zamana kadar en organik gıda olarak bilinen ekmeğin içerisinde de artık çok fazla kimyasal bulunmaya başladı. Her ekmek için bunu söylemek elbette doğru değil ancak poşette satılan ekmeklerde bu durum açık ekmeklere göre daha fazla. Çünkü ekmeğin poşette satılması bir bakıma uzun süre rafta kalması için kimyasal maddeler içerdiği izlenimi yaratıyor.

bağımlılık tuz

Bağımlılık yaratan gıdalar arasında başlıcalarına değindik. Bu gıdalar aynı zamanda en çok tüketilen gıdalar olarak da bilinmekte. Bilinçli bir şekilde hareket edildiğinde hangi gıdaları tüketmenin zararlı olabileceğini anlamak zor olmayacaktır. Eğer siz de bir gıdaya bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız bunun arkasında gıdanın içinde bulunan kimyasalların olduğunu unutmayın.