Ayvadere HES’te şirketin yaptığı ÇED başvurusu geri çekildi.

Songül MAZLUMTrabzon’un Araklı ilçesinde yapılan ve bölge sakinleri tarafından protesto edilen Ayvadere HES’le ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Hacettepe Üniversitesinden Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına çeşitli gerekçeler sunarak ÇED başvurusunun iptal edilmesini istemişti. Durmuş’un başvurusu üzerine inceleme başlatan Bakanlık, ÇED’le ilgili şirketten çeşitli veriler ve belgeler istedi. Şirketse belgeleri sunmak yerine, ÇED başvurusu olumsuz sonuçlanmaması için başvuruyu geri çekti.

Ayvadere HES (3)-1

PROJENİN DERHAL İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİ!

CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren öğretim Üyesi Durmuş, “Çevre etki değerlendirmesi uygundur raporu alamayan ve 20 kilometrelik kanyonu etkileyecek olan bu proje felaketi tetikleyeceğinden derhal iptal edilmelidir. Bu konuda gerekli girişimlere başladık.” açıklamasında bulundu. Şirketin faaliyetlerini sürdürmesini de eleştiren Öğretim Üyesi Durmuş, “Çevre etki değerlendirmesi alamayan bir proje nasıl çalışmalarına devam edebilir? Bu çelişki nedir?” eleştirilerinde bulundu.

Trabzon’un Araklı ilçesinde yapılan ve bölge sakinleri tarafından protesto edilen Ayvadere HES’le ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Araklılı Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığına çeşitli gerekçeler sunarak ÇED başvurusunun iptal edilmesini istemişti. Durmuş’un başvurusu üzerine inceleme başlatan Bakanlık, ÇED’le ilgili şirketten çeşitli veriler ve belgeler istedi. Şirketse belgeleri sunmak yerine, ÇED başvurusu olumsuz sonuçlanmaması için başvuruyu geri çekti.

ayvadere HEs (5)-1

PROJENİN DERHAL İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİ!

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren öğretim Üyesi Durmuş, “Ayvadere HES projesi çevre etki değerlendirme raporunu şirket geri çekmek zorunda kaldı. ÇED başvurusunun iptal edilmesini talep etmiştim, gerekçelerini sunmuştum. Çevre Bakanlığı da taleplerimin şirkete sorulduğunu yazmıştı. Şirket muhtemelen bunları karşılayamadı. Çevre Bakanlığı, ÇED başvurusunu olumsuz sonuçlandırılması gerekirken şirket başvuruyu geri çekti. 10 MWe altında diye ÇED gerekli değildir yazıvermişler. Fakat projenin çapında, şeklinde oynama var. ÇED gerekli değildir dosyasında tünel çapı 3.4 metre ancak 7 metre deliyorlar. 1 MWe için ÇED gerekli olan çok sayıda proje var. Küçük taş ocağına çevre etki değerlendirme raporu gerekli iken 4.7 km boyunda delinecek tünel için çevre etki değerlendirme raporu alınmıyor. Aslında proje 10 MWe’den çok daha fazla enerji üretecek. Çevre etki değerlendirme uygun görülmeyen bir dosyada, nasıl oluyor da faaliyet yapılabiliyor!

Ayvadere HES (1)-1

Bu şirket çevre etki değerlendirme raporu almak için Bakanlığa başvurdu. Biz tepki koyduk. Ayrıca Çevre Bakanlığına proje içindeki ekoloji raporunda yer alan hataları ilettik. Çevre Bakanlığı bize resmi yazı yazarak başvuru yaptığımız noktadaki eksikleri gidermesi için şirkete yazı yazıp süre verdiğini bildirdi. Şirket bu süre için içerisinde düzelttiğine dair Çevre Bakanlığına bir cevap vermedi ve projeyi geri çekti. Şayet süre dolmuş olsaydı Çevre Bakanlığı direkt ret cevabı yazacaktı. Bundan kurtulmak için ilgili şirket dosyasını geri çekmiştir. Yani bu dosya çevre etki değerlendirme uygundur görüşü alamamıştır.

Ayvadere HES (2)-1

Çevre etki değerlendirmesi uygundur raporu alamayan ve 20 kilometrelik kanyonu etkileyecek olan bu proje felaketi tetikleyeceğinden derhal iptal edilmelidir. Bu konuda gerekli girişimlere başladık.” açıklamasında bulundu. Şirketin faaliyetlerini sürdürmesini de eleştiren Öğretim Üyesi Durmuş, “Çevre etki değerlendirmesi alamayan bir proje nasıl çalışmalarına devam edebilir? Bu çelişki nedir? Bölgede patlatmalar devam etmektedir ve 2 km uzaktaki alandan duyulmaktadır. Heyelan bölgesindeki bu patlatmalar felakete sebep olacağı endişesini yaşamaktayız.” eleştirilerinde bulundu.