Ayvadere HES Projesi’ne karşı başlatılan mücadelede yeni gelişmeler yaşanıyor

Trabzon’un Araklı ilçesi Ayvadere HES projesi için yapılan şikayetlerden biri sonuç verdi. Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne yapılan patlatmalar için yaptığı başvuru sonucu Ayvadere HES Projesi kapsamında yapılan patlatmalar durduruldu. İl Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğünden yapılan patlatmalar yüzünden canlıların üreme döneminin etkilenip etkilenmeyeceğine dair görüş istedi.

Ayvadere HES (5)

PATLATMALARIN TAMAMEN DURMASI GEREK

Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur? Trabzon Beşikdüzü'nde flaş olay! 8 bin liraya teleferik mi olur?

Yaşanan gelişme üzerine açıklama yapan Öğretim Görevlisi Durmuş, “Suç duyurusunda bulunmam üzerine patlatmalar 15 Haziran'a kadar durdurulmuştur ancak bölgede aylardır suç işlendiği için, patlatmalar nedeni de orada heyelanlar nedeniyle büyük felaketi tetikleyeceğinden patlatmaların tamamen durdurulması, projenin iptal edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu sene iklim değişikliği nedeniyle Temmuz ayının sonuna kadar kesinlikle herhangi bir patlatma yapılmamalıdır.” dedi.

Ayvadere HES (4)

Trabzon’un Araklı ilçesi Ayvadere HES projesi için yapılan şikayetlerden biri sonuç verdi. Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne yapılan patlatmalar için yaptığı başvuru sonucu Ayvadere HES Projesi kapsamında yapılan patlatmalar durduruldu. İl Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğünden yapılan patlatmalar yüzünden canlıların üreme döneminin etkilenip etkilenmeyeceğine dair görüş istedi.  Yaşanan gelişme üzerine açıklama yapan Öğretim Görevlisi Durmuş, “Suç duyurusunda bulunmam üzerine patlatmalar 15 Haziran'a kadar durdurulmuştur ancak bölgede aylardır suç işlendiği için, patlatmalar nedeni de orada heyelanlar nedeniyle büyük felaketi tetikleyeceğinden patlatmaların tamamen durdurulması, projenin iptal edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu sene iklim değişikliği nedeniyle Temmuz ayının sonuna kadar kesinlikle herhangi bir patlatma yapılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Ayvadere HES (2)

KANUNLAR ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ

Öğretim Görevlisi Durmuş, “İlgili kurumlar bana yazdıkları cevapla bu zamana kadar suç işlediklerini, bundan sonra uygulama yapacaklarını, suç işlemeyeceklerini yazmaktadırlar. İşlediğiniz suçların cezaları mutlaka sizi bulacaktır. Biz şikayet etmeden neden patlatmalara izin verdiler? Aylardır yapılan patlatmalardan doğacak zararın bedelini kim ödeyecek? Tabii ki bu yazıyı bana yazan kurumlar ödeyecektir. İlgili kurumların yöneticileri mutlaka ödeyecektir. Kanunlar önünde bu kişilerle hesaplaşacağız. Şimdi Cumhuriyet savcılarından şunu bekliyorum. Bu suçu işleyenlere gerekli yaptırımı lütfen uygulayınız. Türkiye Cumhuriyeti'nin savcılarına sesleniyorum resmi başvurumu yaptım, suç işlendiğine dair belgeleri size sundum, lütfen gereğini yapın. Araklı sahipsiz değildir.” açıklamalarında bulundu.

Songül MAZLUM