Araklı Platformu, Ayvadere HES'e karşı bugün eylem yapıyor.

EYLEMCİLERE “VANDALLIK” TEPKİSİ

TRABZON’UN Araklı ilçesinde yapımına başlanan Ayvadere HES, ilçede jandarma ile halkı karşı karşıya getirdi. HES’in yapıldığı alana giderek protesto gösterisi düzenlemek isteyen halkın önüne jandarmalar geçti. HES tünelinin olduğu alana gitmek için kısa süreli arbede yaşanırken, vatandaşlar kendilerine “Vandal, kaybol” gibi ifadeler kullanıldığını jandarma personeline tepki gösterdi. Tansiyonun düşmek bilmediği protestoda halkın, HES tüneline yaklaşmasına izin verildi.

TÜNELİN  ZARAR VERECEĞİNİ SAVUNDU

ALANDA açıklama yapan Mehmet Öztürk, “Tuzaklarla kurulmuş bir HES’in önündeyiz. Bu projeyi müteahhitten başka kimse bilmiyor. Biz HES’e karşı değiliz. Tünele karşıyız. Köyümüz gidiyor. Camimiz çatlak, Kuran kursumuz çatlak, evlerimiz çatlak. Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanıma yalvarıyorum. Senin halkına zulmediyorlar. Kurumların ile zulmediyorlar. Bunu yaptırmayacağız Komutanım. Bizi buraya gömeceksiniz. Biz evde ölmeyeceğiz.  Bizi bu canlarımızla, karşı karşıya getirmeyin.” dedi.  

TÜNELE MÜDAHALE EDİLMESİNİ İSTEDİ

ARAKLI Platformu Sözcülerinden Yusuf Durmuş da, “Tünelin projelerinde diyor ki 3.4 metre olacak. Burayı bir ölçer misiniz? 6.5 metre. Allah sizi ıslah eylesin. Hani 3 metreydi. Müdahale edin, kaçak! Neden buraya girmek istedik? Derdimiz burayı göstermekti. Bu yanlışa kesinlikle dur diyeceğiz. Ölmek var dönmek yok. Bu tüneli heyelanlı bölgede deldirtmeyeceğiz. Delerse su akıtmayacağız. Eninde sonunda burası kapanacak. Kimse bu şirkete kendini satmasın.” ifadelerini kullandı. 

Trabzon’un Araklı ilçesinde yapımına başlanan Ayvadere HES, ilçede jandarma ile halkı karşı karşıya getirdi. HES’in yapıldığı alana giderek protesto gösterisi düzenlemek isteyen halkın önüne jandarmalar geçti. HES tünelinin olduğu alana gitmek için kısa süreli arbede yaşandı. Jandarma, “Kamu Özel Mülke zarar vermekten hakkınızda işlem yapabiliriz. Hak aramanın yöntemi bu değil. Yetkililerle görüşürüz. İki arkadaşınız tüneli ölçer” ifadelerini kullandı. Araklı platformu sözcülerinden Yusuf Durmuş ise, “Biz tüneli görmek istiyoruz.” diyerek ısrar etti. Jandarma Durmuş’u halkı provoke etmekle suçlarken, Durmuş bu suçlamaya tepi gösterdi. Halkın tepkisine jandarma “Siz şu anda vandallık” yapıyorsunuz diye tepki gösterince halk, “Sen halka nasıl vandal diyorsun? Vatandaşa vandal demeni hakaret sayıyorum. Burası güneydoğu değil. Burası Trabzon. Burada herkes asker. Ayıptır! O resmi elbiseyle birlikte vatandaşla Vandal demek yakışıyor mu? Bu millet vatanını sever, askerini sever, canını verir. Yakışıyor mu?” ifadelerini kullanarak söz konusu jandarma personeline tepki gösterdiler.  Platforms Sözcüsü Durmuş, “Bir Komutan bir üniversite hocasına Vandal diyemez. Tahrik ediyorsun diyor. Ne tahrik edeceğim. Benim canım yanıyor. Köyüme gidin. Araziler parça parça oldu. Askerler hepiniz benim çocuklarımsınız. Sizi kim ittirdiyse özür diliyorum, üzgünüm. Özür dilerim. Ben bir askeri itemem.” ifadelerini kullandı.  Bölge halkının tüneli görmeden ayrılmaması üzerine jandarmadan yapılan duyuruda, “Kıymetli Trabzonlular. İş makinesinin olduğu yere kadar ilerlemenize müsaade ettiler. Lütfen daha fazla ilerlemeyin. Taş düşebilir. Müdahale etmemiz gerekebilir.” şeklinde konuştu. Jandarmanın yolu açmasının ardından vatandaşlar iş makinesinin olduğu bölgeye yaklaştı.

BU MİLLETİ DEVLETİNE KÜSTÜRMEYİN

Alanda yapılan açıklama sırasında jandarma güvenlik tedbirlerini aldırmayı sürdürürken Mehmet Öztürk halka “Vandallık yapıyorsunuz” diyen komutana tepki göstererek, “Gönül isterdi ki seni buraya gönderen mülki amir, vali, ‘Bu milletin zoru nedir?’ deseydi. Komutanım şu giymiş olduğunuz elbise bizim için candır, bizim için kandır, bizim için olmazsa olmazdır. Lütfen, Allah rızası için o elbiseye bize yanlış baktırtmayın. Bu milleti devletine küstürtmeyin. Bu milleti vatanına küstürtmeyin. Siz bizim için varsınız. Bu millet varsa siz varsınız. Müteahhit değil, millet millet!c umhur burada, halk burada! kimin yanındasınız?” diyerek tepki gösterdi.

MUHTARLAR HES TÜNELİNE KARŞI BİRLİK OLDU

HES’e karşı açıklamalarda da bulunan Mehmet Öztürk, “Tüm muhtarlarımız Araklı’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Tüm muhtarlarımız ‘Bu HES’e karşıyız’ demiştir. Onların bu HES’e, bu katliama karşı olmalarına teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanıma teşekkür ediyorum. İYİ Parti İlçe Başkanıma teşekkür ediyorum. Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanıma teşekkür ediyorum. Ben AK Partiliyim. AK Parti Kurucusuyum. Halen AK Parti’de siyaset yapmaya devam edeceğim. Bütün siyasi partilerimizden insanlar burada, bütün köylerden insanlarımız burada. Biz HES’e karşı değiliz. Devletin Vali Yardımcısı müteahhide yazı yazıyor. ‘ÇED’siz tünele girme’ diyor. Ne hikmettir ben anlamıyorum. Bu adam nereye bağlı? Benim Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımdan Allah razı olsun. Tuzağı bozuyor. Buraya görüş veriyor, ‘Olmaz’ diyor. Ama benim Komutanım onu değil burayı koruyor ne yazık ki! Tuzaklarla kurulmuş bir HES’in önündeyiz. Bu projeyi müteahhitten başka kimse bilmiyor. Biz HES’e karşı değiliz. Tünele karşıyız. Köyümüz gidiyor. Camimiz çatlak, Kuran kursumuz çatlak, evlerimiz çatlak. Ben buradan Sayın Cumhurbaşkanıma yalvarıyorum. Senin halkına zulmediyorlar. Kurumların ile zulmediyorlar. Bunu yaptırmayacağız Komutanım. Bizi buraya gömeceksiniz. Biz evde ölmeyeceğiz.  Bizi bu göz bebeğimiz evlatlarımızla, bu canlarımızla, bu ciğerlerimizle karşı karşıya getirmeyin.” açıklamalarında bulundu.

BU YANLIŞA KESİNLİKLE DUR DİYECEĞİZ

Araklı Platformu Sözcülerinden Yusuf Durmuş, “Ben Değirmencik Mahallesi’ndenim. Şirketle mahkemelik olan benim. Hacettepe Üniversitesinde 32 yıldır Çevre, doğa üzerine çalışıyorum. askerimizle bizi karşı karşıya getiren ilgili şirkettir. Buradaki sorumlularıdır. Ben Vandal değilim. Sizi dava edeceğim. Ben köyümü savunduğum için komutan bana provakatör demiştir. Köyümü savunmak zorundayım. Ben anlatmasam bilim insanı olamam. Tünelin projelerinde diyor ki 3.4 metre olacak. Burayı bir ölçer misiniz? 6.5 metre. Allah sizi ıslah eylesin. Hani 3 metreydi. Müdahale edin, kaçak! Neden buraya girmek istedik? Derdimiz burayı göstermekti. Herkesi kandırıyorlar. Gerçek buradadır. Böyle HES’e karşıyım. Lanet olsun. Deredeki balıkları öldürdüler. Suyunu 16 Aralık -19 Aralık arasında derenin suyunu kestiler. Deredeki tüm balıklar öldü. Ben gittim şikayette bulundum. Ne yaptılar biliyor musunuz? Bir kişiye ceza kesmediler. Ben dışarı çıktığım için bana 3 bin 100 lira sokağa çıkma cezası kestiler. Ona da itiraz ettim. Bu yanlışa kesinlikle dur diyeceğiz. Ölmek var dönmek yok. Bu tüneli heyelanlı bölgede deldirtmeyeceğiz. Delerse su akıtmayacağız. Eninde sonunda burası kapanacak. Kimse bu şirkete kendini satmasın.” şeklinde konuştu.

Silahını temizlerken kendini ve arkadaşını vurdu Silahını temizlerken kendini ve arkadaşını vurdu

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Karadere üzerinde yapımına başlanan Ayvadere HES projesi, Araklı Platformu'nu harekete geçirdi. HES projesi ile ilgili yargıya gittiklerini ancak yargı kararı beklenmeden çalışmalara başlandığı dile getiren Araklı Platformu, bugün çalışmaların yürütüldüğü alana giderek, çalışmaları durdurmak için eylem yapıyor.

Alana girmeye çalışan köy sakinlerini jandarma parikatlar kurarak engellemeye çalışıyor. Vatandaşların ilerlemesi devam ediyor. Eylem yerinde küçük çaplı arbadeler yaşanıyor.

WhatsApp Image 2022-04-10 at 15.17.02WhatsApp Image 2022-04-10 at 15.17.02 (1)WhatsApp Image 2022-04-10 at 14.15.40WhatsApp Image 2022-04-10 at 14.14.19WhatsApp Image 2022-04-10 at 14.14.19 (1)WhatsApp Image 2022-04-10 at 14.14.18

HES Eylemi ardından düzenlenen yürüyüş haberi için tıklayın.