Doğu Karadeniz’in öne çıkan turizm destinasyonlarından Ayder kış sezonunda büyük yoğunluk yaşarken Trabzon’un turizm cenneti Uzungöl’deki pek çok otel kış dolayısıyla kapılarını kapattı. Trabzon’da dört mevsim sürdürülebilir turizm hedeflerine ulaşılması için adım atılmaması dikkat çekti. Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, yatırımlar önündeki en büyük engelin imar sorunu olduğunu söyledi.

UZUNGÖL’DE KIŞ TURİZMİ İÇİN ADIM ATILAMIYOR

 Kış turizmi potansiyeli açısından Ayder ve Rize’nin gerisinde kalan Uzungöl’de beklenen teleferik projesinden bir gelişme gelmemesi kış turizmi önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Rize’nin turizm destinasyonlarından olan Ayder ve Çamlıhemşin’de ise otellerin doluluk oranları dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda. Hizmet veren otellerin birçoğunda rezervasyon için yer bulunması zorlaştı. Uzungöl’de ise otellerin şuanda yalnızca %30’unun açık olduğu öğrenildi.

HERŞEY İMAR PLANINA BAĞLI

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, Uzungöl’ü kış turizminde öne çıkaracak olan yatırımlardan teleferik projesinin imar sorunları nedeniyle hayata geçirilemediği söyleyerek,”Teleferik projesi kış turizmini yükseltmesi açısından oldukça önemli bir yatırım. Ama imar sorunu nedeniyle hayata geçemiyor. İmarın olmadığı yerde devlet yatırımı dışında özel teşebbüsün yatırım yapması çok güç. Dolayısıyla bizim için en önemli sorun olan imar probleminin biran evvel çözüme kavuşması gerekiyor” dedi.

RİZE TANITIMINI ÇOK İYİ YAPTI

Ayder’de her yıl düzenlenen kar festivallerine binlerce kişi katılırken Uzungöl’de de bu tür etkinliklerin yapılması için adımlar atılmaya başlanacağını söyleyen Keleş, “Şuanda otellerimizin yalnızca yüzde %30’u hizmete açık. Yılbaşında hizmet verecek olan tesisler var. Ayder Uzungöl’den farklı olarak çok iyi tanıtımlar yaptı. Kendilerini tebrik ediyorum. Kar festivallerine beklide binlerce kişi katılıyor. Coğrafya açısından bakıldığında Uzungöl Ayder’den daha avantajlı bir konumda. Festival dışında, bisiklet turları doğa yürüyüşleri gibi çeşitli aktivitelerde yapılabilir. Biz en son 2014 yılında bir festival yapmışız ama sonrasında yapmamışız. Ayder’deki festivallere Trabzon’dan yoğun talep oluyor. Dolayısıyla biz de bu yönde çalışmalara yapmayı düşünüyoruz. Bunu yapmak için önümüzde bir engel yok. Bu yönde çalışmalar yaptıktan sonra etkili bir tanıtım yaparak Uzungöl’de de benzer şekilde festivaller yapmak için çalışcağız” şeklinde konuştu. n

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ