Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret etmek istediğini ancak Ukrayna yönetiminin bu isteği geri çevirdiğini açıkladı.

Polonya'nın başkenti Varşova'da Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşmesinin ardından kısa bir açıklama yapan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, "Yarın Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda ve Estonya, Litvanya ve Letonya'dan meslektaşlarımızla Kiev'e gideceğiz ve geleceğiz. Avrupa Birliği'nden Ukrayna için güçlü bir dayanışma sinyali göndermeyi amaçlıyorduk. Bunun için hazırdım. Ancak Kiev beni istemiyor gibi görünüyor, bunu kabul etmek zorundayım.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre, Steinmeier'in açıklaması Alman medyasında "son dakika haberi" olarak nitelendirilirken, Ukrayna ile Almanya arasında "diplomatik skandal" olarak nitelendirildi. Duda, ziyaret fikrinin arkasındaydı ve Steinmeier'i kendisiyle gitmeye ikna etti ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Duda ile yaptığı telefon görüşmesinde Almanya Cumhurbaşkanı'nın gelmesini reddetti ve "Steinmeier gelmez. O gelirse, gitmeyeceğim" dedi. Kabul edin bir araya gelmem. Başka Başkanlar gelebilir" dedi.

BERLİN'DEKİ UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ ONAYLANDI

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Zelensky'nin tutumunu doğruladı ve ziyaretin geri çevrilmesinin nedeni olarak Steinmeier'in Rusya ve Vladimir Putin ile olan eski ilişkileri gösterildi. Ukraynalı bir diplomat, “Steinmeier'in yakın zamana kadar Rusya ile çok yakın ilişkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda kimse Steinmeier'i Kiev'de görmek istemiyor. Bu yaklaşım gelecekte değişebilir.”

Almanya Cumhurbaşkanı, Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrej Melynk'in Steinmeier'in başbakan ve dışişleri bakanı iken Rusya'ya yönelik tutumunu sert bir şekilde eleştirmesinin ardından geçen hafta bir açıklama yaparak, Rus politikasında hata yaptığını söyledi.

Steinmeier, 2005-2009 ve 2013-2017 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı dönemde Rusya ile barışçıl bir ilişki kurma ve ülkeyi Avrupa ile bütünleştirme çabalarının boşuna olduğunu söylerken, hükümetinin uyarılarını dikkate almadığını da söyledi. Müttefikler, özellikle Nord Stream 2 doğal gaz projesiyle ilgili bir hata olduğunu söyledi.

En geç Kırım'ın ilhak edilmesinden sonra Rusya'ya yönelik politikasının değiştiğini belirten Steinmeier, 2017'den beri Moskova'ya gitmediğini, Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmediğini kaydetti.

Alman basınında yer alan yorumlarda, Steinmeier'in Rusya'nın politikalarındaki hatalarını tek başına kabul etmediği, Ukrayna'nın baskısı altında kabul etmek zorunda kaldığı yazıldı.

Yunanistan şikayet turunda! Türkiye'yi anlatmadığı lider kalmadı Yunanistan şikayet turunda! Türkiye'yi anlatmadığı lider kalmadı

“STEINMEIER'İN RUSYA İLE İLİŞKİSİ KUTSAL BİR BOYUT”

Frank Walter Steinmeier'i zor durumda bırakan bu tartışmalar, Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Melynk'in Alman Cumhurbaşkanı'nı sert sözlerle eleştirmesi ve "Steinmeier, Putin gibi düşünüyor" demesiyle başladı. Almanya'nın kendi çıkarları için Rusya'ya gaz, petrol ve kömür bağımlılığı olduğunu belirten Büyükelçi Melnyk, bu bağımlılığın "Steinmeier'in siyasetinin bir sonucu olduğunu" iddia ederek, "Steinmeier'in Rusya ile ilişkisi dokunulmaz, hatta kutsaldır" dedi. Ukrayna'ya karşı bir saldırganlık savaşı başlatmak onun yaklaşımını etkilemez" dedi.

Putin gibi Steinmeier'in de Ukrayna halkının varlığını görmezden geldiğine dikkat çeken Büyükelçi, “Almanya Cumhurbaşkanı için Ukrayna halkı, dili, kültürü ve devleti özünde yok. Onun için Ukrayna diye bir şey yok” dedi. Steinmeier'in özellikle başbakanlık müsteşarı ve dışişleri bakanı olduğu 2000'li yıllardan itibaren Alman hükümet çevrelerinde ve bürokrasisinde "Rusya'ya bağımlı bir ağ oluşturduğunu" iddia eden Melynk, bu ağdaki kişilerin çoğunun mevcut koalisyon hükümetinde de yer aldığını söyledi ve Rusya'yı desteklediğini belirtti.

Melynk ayrıca “Steinmeier'in Rusya politikasını ayakta tutan Alman politikacıların Ukrayna'ya ağır silah tedarikini engellediğini” iddia etti.