Haftanın Sözü

“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.”

 Konfüçyüs

Haftanın Açıklaması

"Her hafta kazanmak zorunda olan bir takım, bazen bu yorgunluklar ve esler olacak. Golü yedikten sonra oyun dalgalandı, rakibi tebrik ediyoruz. Yapacak bir şey yok, bu oyunda bunlar var. Tekrar çalışacağız, önümüze bakacağız. Bugünü de düşünerek, gelecek seneyi de düşünerek yaptığımız planlar var, ona devam edeceğiz"

Abdullah Avcı (Trabzonspor Teknik Direktörü)

Avcı’dan isabetli adım

 Abdullah hoca radikal bir karar alarak, ligin bundan sonra oynanacak maçlarında farklı isimlere yer vererek, önümüzdeki sene yararlanacağı oyuncuları belirlime çalışması kararı aldı. Bence isabetli bir adım atıyor Abdullah Avcı. Doğal olarak takımın dinamiklerini bozacak değil ama birer ikişer bazı oyuncuları sahaya sürerek onlardan nasıl bir verim alabileceğini görecek. Bu oyuncular arasında gençler de olacak kuşkusuz, süre bulamayan tecrübeliler de… Kimler mesela! Yunus Mallı, Yusuf Sarı, Hüseyin Türkmen, Housseini ve Abdülkadir Parmak gibi tecrübeli oyuncular öncelikli. Sonrasında Faruk Can Genç ve Safa Kınalı gibi gençler. Bu arada kiralık gidenlerin oynadıkları takımlarda ki performansı da yakın takip edilecek ve gelecek sene için kadro oluşumunda yararlanılacak futbolcular belirlenecek ve sezon başı çalışmasına davet edilecek.

Bu yazdıklarımdan Trabzonspor’un ligi ikinci plana attığı sonucu çıkmasın. Bordo-mavili takım yarışmacı kimliğini koruyup, bulunduğu yeri kaybetmeden, hatta basamak çıkmayı planlayarak, kadro içinde değerlendirdiği isimler hakkında gözlem yapacak. Çünkü Abdullah Avcı ile uzun vadeli bir plan yapıldığına göre, geleceğe yönelik adımların şimdiden atılması doğru bir hamle olacaktır.

Uğurcan Çakır gerçeği

Temmuz ayında gündeme gelmişti, Uğurcan Çakır isminin Chelsea ile ilişkilendirilmesi. O günden bu yana derenin altından çok sular aktı ama bir gerçek değişmedi, Trabzonspor kalecisi hala Avrupa’nın gündeminde yer alıyor. Uğurcan Çakır özellikle Avrupa’nın 5 majör ligi dediğimiz, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’dan takip ediliyor. Ve hedef oyuncunun Avrupa Şampiyonası öncesi transfer edilmesi. Çünkü Avrupa Şampiyonasında öne çıkan bir kaleci olursa mevcut bonservis ücretini ikiye katlaması doğal karşılanır. Bugün transfermarkt verilerine göre 14.5 milyon Euro olan bonservis ücreti 25’li rakamlara ulaşması gayet normal. Bu nedenle bir an önce transferi bitirmek karlı bir hamle olacak düşüncesinde olan Avrupa kulüpleri mevcut.

İşin bir de Trabzonspor ayağı var tabi.2024 yılına kadar sözleşmesi olan bir oyuncudan bahsediyoruz. Doğal olarak kozlar bordo-mavili takımın elinde. Trabzonspor’a yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Uğurcan Çakır’ın 20 milyon Eurodan aşağı gönderilmesi mümkün değil. Gerçi 1-2 aşağı, ikinci satıştan pay gibi seçenekler her zaman gündeme geliyor ama mutlaka bilinmesi gereken gerçek Uğurcan’ın gözlem altında olduğu gerçeğidir.

Ve Trabzonspor için yeni sezonun maddi kaynağını Uğurcan Çakır’ın oluşturma olanağının yüksek olduğunu yazmaya bilmem gerek var mı? Peki, o olmazsa kim derseniz yanıtım Abdülkadir Ömür olmaz. Çünkü sakatlık oyuncunun takipten çıkmasına neden oldu. Şimdi de sürprizi yazalım. Djaniny böyle devam ederse 10 milyon Euro gibi bir değere ulaşıp, kaynağın merkezi olabilir.

Pereira’ya kulak vermek lazım

Kamil Ahmet Çörekçi’nin sakat olduğu dönemde, alternatifsiz olarak sağ bek bölgesini kapatmaya çalışan Serkan Asan ağır yükün altından kalkma konusunda sınavı geçemedi. Yaptığı hatalar ciddi anlamda yıpranmasına neden oldu. Ben yine de bu kadar kolay bir kenara bırakılması taraftarı değilim ama teknik adamlar bazen oyuncuyu oynatarak kazanır, bazen kenarda bekleterek. Bu bağlamda Serkan’ın kenarda bekletilme ve yeniden rekabete girecek şekilde hırslandırma ve hazırlama zamanı geldi, hatta bazı kesimlere göre geçti bile.

O halde ne yapmak lazım?  O bölgeye alternatif üretmek gerekir. Teknik Direktör Abdullah Avcı, aslında bu bölge için iki deneme yaptı, kısa süreli. Birincisi Hüseyin Türkmen’i Yeni Malatyaspor maçında oynattı ve defansif olarak olumlu sonuç elde etti. İkinci deneme Kasımpaşa maçında Abdülkadir Parmak’la oyun içi değişim olarak yaşandı. Bir bakıma takım içinde çözüm üretme seçenekleri ortaya çıktı. Ayrıca önemli bir nokta daha var ki, Trabzonspor’un devre arasında teknik adamlar uyuşmazlığı nedeniyle gönderdiği tecrübeli sağ beki Pereira’nın sözleri. Pereira giderken bir de mesaj verdi. Seğ bek bölgesinde Abdülkadir Parmak’ın başarıyla oynayabileceğini söyledi. Teknik adamın işine karışmak olarak algılanması ama o bölgeyi iyi kullanan bir oyuncunun önerisine ben her zaman olumlu yaklaşırım. Doğal olarak burada önemli olan Abdülkadir Parmak’ın o bölgeyi oynama konusunda ikna olması. Şayet bu konuda ikna olmazsa, bu girişim sonuca ulaşmayan nafile bir adım olur.

Tüm bunlar bu sezon için geçici çözüm üretmeye yönelik girişimler. Yeni sezon için buraya yetenekli bir takviyenin yapılması şart gibi görünüyor. Savunma göbeğini Edgar ve Vitor Hugo ile başarılı bir şekilde kapatan Trabzonspor’un kanatları da güvenceye alıp, başarılı isimlerle takviye etmesi, takım savunmasının en gerisinde işlerin yola girmesini sağlayacaktır. BU arada Trabzonspor’un 5-7 nokta atışı transfere ihtiyacı olduğunu da eklememiz lazım. Tabi büyük hedef isteniyorsa…

Kimler topun ağzında?

 Camiada hiç kimse şampiyonluk söyleminde bulunmuyordu. Ancak şartlar Fenerbahçe maçı öncesine kadar öyle bir noktaya geldi ki Trabzonspor’un şampiyonluk söylemi olmasa da eylemi olduğu gerçeğine varıldı. Önce Fenerbahçe, sonra Alanyaspor yenilgisi, şimdi hedeflerin değişmesine neden oldu. Görünen o ki, önce bu sezonu en iyi yerde bitirmek, bir yandan da gelecek sezonun güçlü kadrosunu oluşturmak için planlar başladı. Doğal olarak bu tür bir çalışmanın başlangıç noktası iç transferden geçiyor. Acaba, kadroda bulunan oyuncuların arasından kimler kalacak, kimler gidecek. Bu konu yavaş yavaş şekillenemeye başladı. Öncelikle Eddie Newton döneminde parlak takım etiketleri ile alınan Lewis Baker ve Benik Afobe’nin gönderileceklerin başında yer aldığını yazmamız gerekiyor. Serkan Asan ve Marlon ise teknik ekibin kafasını karıştıran iki oyuncu. Serkan Asan’ın son haftalarda ortaya koyduğu performanstan teknik ekip memnun değil. Bir yıl kiraya göndermek gibi bir plan devreye girebilir. Marlon’un gelişiminden ise teknik kadro memnun. Avcı’nın göreve geldikten sonra geldikten sonra pek güvenmediği Marlon onun kontrolünde önemli mesafe kat ettiği bir gerçek. Ancak işin bir de maddi tarafı var. Bu oyuncu Trabzonspor’da 150 bin Euroya kiralık olarak forma giyiyor. Şimdi bonservisinin alınması yolunda bir yoklama yapıldı ve 1.2 milyon Euro gibi astronomik bir rakam ortaya çıktı. Trabzonspor olumlu görüntüsü kafalarda netleşmemiş bir oyuncu için 1.2 milyon Euro vermeye yanaşmayacak gibi görünüyor. Peki, ne olacak o zaman? Ya bonservisi ücreti inecek, ya da Marlon’la vedalaşılacak. Tabi, kiralık gidenler ve kadroda forma şansı bulamayanların durumu da ilerleyen haftalarda netlik kazanacak.

Ya taraftar olsaydı?

Trabzonspor’un iyi kapanıp, topu rakibe bırakarak oynadığı oyun, topu iyi kullanan, ön alan baskısında akın sürekliliği oluşturan takımlara karşı fazla işler bir plan değil. Nitekim Trabzonspor iç sahada direksiyonu teslim ettiği Galatasaray, Fenerbahçe ve Alanyaspor maçlarını kaybetti. Bu rakiplerin kadro derinliği de kuşkusuz bordo-mavili takıma göre daha fazlaydı. Ancak Trabzonspor’un sabırlı ve bekleyerek oyunu bu rakiplere karşı işlerlik kazanmadı. Alanyaspor da daha kompakt oynayan bir takım olarak orta alan kontrolünü elinde tuttu. Trabzonspor’un 0-0’dan 1-0’a yöneldiği bölümde 7 dakika içinde iki gol atarak fişi çekti.

Bu maç özelinde Trabzonspor savunmasının etkisiz ve yetersiz oyunundan söz etmemiz mümkün, ancak oyunun 60 dakikasını rakibe teslim ederek oynayan bordo-mavili takımın, boşa geçen zamanı aradığı da bir gerçek. Bunun yanında Trabzonspor’un en büyük handikaplarından biri gol yükünü üstlenen Bakasetas’ın eski takımı tarafından etkisiz hale getirilmesiydi. Ayrıca Trabzonspor, Fenerbahçe’ye yenilirken, eski oyuncusu Sosa’nın eski takım arkadaşlarını iyi tanımasının sıkıntısını yaşadı.

Şimdi bu maç geride kaldı. Bordo-mavili takımın hedefi hiç kuşku yok ki, sıralamada en iyi bulmak ve Avrupa kanalını açmak olacaktır. Bunun için elinde yeterli avantajı olduğunu vurgulamak doğru olur. Ancak özellikle güçlü takımlara karşı oynanan bu futbolun camia ve taraftarı mutlu etmediği kesin. Onun için geleceğe yönelik planlar yapılırken, transferde çok doğru adımlar atılmalı. Tıpkı ocak transfer döneminde olduğu gibi nokta atışlara ihtiyacı ver Trabzonspor’un. Bir de hatırlatma yapayım! Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor’un oynadığı futbol Akyazı’da seyirci olsaydı, büyük sıkıntıya yol açardı. Çünkü bordo-mavili takım taraftarı bu denli savunma futboluna prim vermez, alkış da tutmaz.

Gelecek sezonun seyircili oynanma olasılığının da dikkate alınarak, alternatifli, ofansif ve güçlü bir kadro kurulması şart.

Hedefte o isim var

Trabzonspor’un beklerinde sıkıntı olduğu malum. Sol bek pozisyonunda görev yapan Marlon konusu tam bir bilmece. Bonservisi alınacak mı henüz belli değil. Üstelik alınsa bile genç Faruk Can dışında bir alternatif yok. İşte bu nedenle Trabzonspor o bölgeye mutlaka bir oyuncu almak istiyor. Nitekim ocak transfer döneminde de bu konu gündeme gelmiş, Danny Rose isme öne çıkmıştı. Ancak futbolcunun istekleri sürekli artınca, bordo-mavili takım geri adım atmış ve bu transfer gerçekleşmemişti. Sonuç olarak oraya bir transfer gerekiyor ve bunun için ilk adım atıldı ve A Milli Takım’ın sol beki Umut Meraş konusunda yoklama yapıldı. Malum, oyuncuyu o bölgede sıkıntı yaşayan Galatasaray da istiyor. Peki, oyuncunun düşüncesi ne? Le Havre’den takım arkadaşı Ertuğrul Ersoy’un Gaziantep Futbol Kulübüne gelmesinden sonra Türkiye’ye dönüşe sıcak bakıyor Umut Meraş. Burada önemli engel, oyuncunun Le Havre ile 2022’ye kadar olan sözleşmesi. Bir yıl daha sözleşmesi olduğu için Fransız ekibi belli bir bonservis ücreti isteyecek. Ancak o ücretin ne olduğu henüz belli değil. Bilindiği gibi Umut Meraş, Le Havre takımında 23 maça çıktı ve bir gol bir asistle oynadı. Takımında süre alan bir oyuncu olması da en transferin önünde yer alan önemli bir handikap.

Ancak Trabzonspor Umut Meraş konusunda görüşme trafiğini hızlandırıp, oyuncuyu transfer etme noktasında kararlı adımlar atıyor. Sonuç ne olur konusunda yanıt vermek çok zor. Çünkü transfer, özellikle kulübüyle sözleşmesi olan bir oyuncunun transferi çok sayıda parametre barındırıyor. İşte bu yüzden talip olmak ayrı, transfer etmek ayrı.

Biz bir de olaya yararlı olur mu, noktasından bakalım. Bence isabetli bir transfer olacağı kesin. Çünkü oyuncu Le Havre gitmeden önce hem Beşiktaş, hem de Galatasaray’ın transfer gündemine gelmiş, Bursasspor’un yüksek bonservis isteği nedeniyle bu kulüpler transferi gerçekleştirememişti. Oyunu iki yönlü oynayan bir bek olarak iyi bir transfer olacağına inanıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.