Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a ayak basışının 98. yıldönümü Meydan Parkı’nda kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman’ın açılış konuşması yapmasıyla devam etti. Atatürk’ün Trabzon nutku kürsünden okundu. Büyükşehir Belediyesi Bando takımının gösterisi sunuldu.

Programa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, İl emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale , MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım ve CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve ilgililer katıldı.

Başkan Vekili Ataman,

Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi! Trabzon'da yaşanan kazada ölü sayısı 4'e yükseldi!

“FATİHİN FETHETMESİ YAVUZ’UN YÖNETMESİ KANUNİ’NİN DOĞMASI İLE ÖĞÜNDÜĞÜMÜZ TÜRKİYE’NİN TRSİ GÜZEL TRABZONUMUZA BÜYÜK ÖNDER OSMANLI PAŞASI ATATÜRK’ÜN İLK GELİŞİNİN 98. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLAMAK İÇİN BİR ARADAYIZ.
ATATÜRK’ÜN TRABZON’A İLK GELİŞİ 15 EYLÜL 1924, İKİNCİ ZİYARETİ 27 KASIM 1930’DUR. SON ZİYARETİNİ İSE 10 HAZİRAN 1937 TARİHİNDE YAPMIŞ, ATATÜRK KÖŞKÜ’NDE KONAKLAYARAK VASİYETİNİ DE ORADA YAZMIŞTIR.

SON DÖNEMLERDE, TARİHİMİZLE İLGİLİ İNKAR VE HATTA CİDDİ MANADA ÇARPITMA VE HAKARET NOKTASINA GİDEN SÖYLEMLERLE KARŞILAŞMAKTAYIZ. TRABZON’UN HEMŞEHRİSİ CUMHURİYET’İN KURUCUSU M.KEMAL ATATÜRK’ÜN TRABZONA İLK GELİŞİ VESİLESİ İLE BİRARADA BULUNDUĞUMUZ BU TOPLANTIDA TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI OLARAK BİZ BURADA NEYİ İNKAR EDECEĞİMİZİ DEĞİL HANGİ GERÇEĞİ DİLE GETİRECEĞİMİZLE ALAKALIYIZ.

BU TOPRAKLARIN VATAN OLARAK KORUNMASI SÜRECİ İŞTE BU YUNAN’A ONUN MEGALİ İDEASINA VE ONUN MAVRİ MİRA CEMİYETİNE MEGALİ İDEASI MAHFEDİLEREK , MAVRİ MİRA CEMİYETİ YOK EDİLEREK TAMAMLANMIŞTIR. SON ZAMANLARDA, BAZI TURİSTLERİMİZE VE MİSAFİRLERİMİZE GÖSTERDİĞİMİZ HOŞGÖRÜ ÜZERİNDEN İSTİSMAR EDİLMEYE ÇALIŞILAN TRABZONUMUZDAN ŞU HUSUSU TEKRAR HATIRLATMAK İSTERİM; KENDİSİNİ MEGOLİ İDEAYA VEYA MAVRİ MİRAYA YAKIN GÖRENLER BİLSİNLER Kİ, BU TOPRAKLARDA BİR DAHA O DUYGULARDA BULUNABİLECEKLER, NE DE O CEMİYETLER KURULABİLECEKLERDİR.

BUNUN GÜVENCESİ TRABZONDUR, BUNUN GÜVENCESİ BUGÜN GELİŞİNİN YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADIĞIMIZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ONUN BAĞRINDAN KOPTUĞU TÜRK MİLLETİDİR” dedi.

WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.26.56WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.26.56 (1)WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.26.56 (2)WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.26.57WhatsApp Image 2022-09-15 at 10.26.58