Trabzon Atatürk Köşkü için kapsamlı restorasyon çalışması başladı.

Nurullah CABRİ - Trabzon’da bulunan Atatürk Köşkü restorasyona girdi. Dün itibariyle kapanan tarihi mekan bir yıl kapalı kalacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, köşkün Cumhuriyetin 100. yılına yetişeceğini kaydetti ve gelecek yıl yapılacak Cumhuriyet resepsiyonun da burada yapılması planladıklarını söyledi. Zorluoğlu’nun açıklamaları ise şu şekilde:

Atatürk Köşkü restorasyonu 1 yıl sürecek (2)

ZAMAN İÇİNDE BOZULMALAR OLDU

“Bu bina hem Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı bina ve şehrimizin tarihi binası olarak çok önemli yapıdır. Simge yapılardan bir tanesi.  Zaman içinde kullanıma bağlı olarak çeşitli bozulmalar ve sıkıntılar ortaya çıktı. Bizde göreve başladığımızda durumunu gözden geçirdik. Kullanımına bağlı olarak çalışma yapılması gerektiği uzmanlarımız ortaya koydu.  

Atatürk Köşkü restorasyonu 1 yıl sürecek (4)

MALİYET 10 MİLYON LİRA

Uzmanlardan, teknik ekip oluşturuldu. Onlar uzunca çalışma yaptılar. Projelerini hazırladılar. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunda proje onaylandı. Nihayetinde ihale yapıldı. Dün itibariyle sözleşmesi imzalandı. 10 milyon TL’lik iş burada gerçekleşecek. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılana tam olarak hazır olup önümüzdeki yılın Ekim ayında burayı açmak. Olabilirse Cumhuriyet Resepsiyonunu burada vermek” dedi.

EŞYALAR YENİLENECEK

Bugüne kadar çeşitli tadilatlar yapılmış olmakla beraber içerideki eşyalara çok fazla müdahalede bulunulmadı. Eşyalarda da çok çeşitli bozulmalar ortaya çıktı. Biz hazır bu iş yaparken eşyaları boşaltıyoruz. Profesyonel firma bu işi yürütecek. Bu eşyaları buradan alıp götürüp 6 aylık sürede bozulmaları giderecekler. Restorasyon tamamlandığında eşyalarda yenilenmiş olarak buraya konulacak. 

Başkan Çebi'den başörtüsü tartışmalarına sert tepki! Başkan Çebi'den başörtüsü tartışmalarına sert tepki!

1 YIL SÜRECEK
Bahçede var olan çeşitli yapıları da bu çerçevede değerlendireceğiz. Bütünüyle köşk 2023’ün ekim ayında binası, yapısı mobilyaları, çevre düzenlemesi ile çok daha insanların hoşuna gidecek, eksiklikleri tamamlanmış şekilde açılmış olacak. Burası dün itibariyle 20 Eylül itibariyle ziyarete kapatılmıştır. 1 yıllık sürede çalışmaları yaptıktan sonra önümüzdeki süreçte ziyaretçileri ile buluşacak. 

Atatürk Köşkü restorasyonu 1 yıl sürecek (3)

KAPSAMLI BİR RESTORASYON OLACAK

Geçmişte onarımlar, restorasyon yapıldı. Bir kısmı güzel yapıldı bir kısmı eksik yapıldı. Bizim yaptığımız bu çalışma bilimsel esaslar çerçevesinde ortaya konulan çalışmadır. Biz inanın çevresini de içerisini de, duvarda tavanda, merdivenlerde rahat uygulama yapmak için eşyaları tamamen dışarı çıkarıyoruz.  Çıkardığımız eşyaları onarıp geri getireceğiz. İyi bir yüklenici ile çalışıyoruz. Geçmişte bu işleri yapmış başarılarını ortaya koymuş yüklenici. Bina ile ilgili şehrin hassasiyetlerini paylaşan arkadaşımız. Sorun olacağını düşünmüyorum. Bilimsel esaslara uygun çok iyi restorasyon olacak” diye konuştu.“