Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantıları bugün başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, meclisi çalışmalarla ilgili bilgilendirdi. Atatürk Köşkü’nün 20 Eylül itibariyle ziyarete kapanacağını, köşkün eşyaları için İstanbul’dan özel bir ekibin yarın Trabzon’a geleceği kaydedildi. 


EYLÜL 2022 TARİHİNDE İHALE EDİLDİ


Başkan Zorluoğlu, “Atatürk köşkü restorasyon ve konservasyon işi.. Burası 24 Eylül 2022 tarihinde ihale edildi. Bunun öncesinde biz komisyon kurduk. Bu komisyona uzman, bilim adamı da dahil olmak üzere arkadaşlarımız katıldılar. Önce Atatürk Köşkü’nün projesini hazırladık. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da onaylandı. Ardından ihalesini yaptık.


ATATÜRK VASİYETİNİ TRABZON’DA KÖŞKTE YAZDI

WhatsApp Image 2022-09-12 at 14.35.14
Atatürk Köşkü şehrimizin çok önemli mekânlarından bir tanesi. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında şehrimize teşriflerinde orada konaklamadı ama ağırlandı. 1937’deki üçüncü ve son teşriflerinde Gazi Paşa bu mekânda 2 gece konakladı. Bu mekânın bir başka önemi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetini bu mekânda yazmasıdır. 

Bakan Süleyman Soylu Sürmene'de - CANLI Bakan Süleyman Soylu Sürmene'de - CANLI


YILDA 300 BİN ZİYARETÇİ


Yılda ortalama 300 bin insanımız burayı ziyaret ediyor. Yıllar boyunca yoğun kullanımda olduğu için buranın yapısal anlamda restorasyona, hem de içerisindeki mobilyaların da elden geçirilme zaruret ortaya çıktı.


ATATÜRK KÖŞKÜ 20 EYLÜL’DE ZİYARETE KAPANIYOR


Bu hafta sözleşmesini imzalarız. 20 Eylül itibariyle bu mekânı ziyarete kapatıp süratle restorasyonu yapacağız. Bu zamana kadar yapılmayan bir şey yapacağız. Bu mekânın içerisinde bulunan perdesinden, yazılmış tabelalarına kadar koltuklarından diğer eşyalarına kadar tamamı elden geçirilecek. Bunu yaparken profesyonel anlayışla gerçekleştiriyoruz. 


İSTANBUL’DAN BİR EKİP GELECEK


Yarın İstanbul’dan bir ekip gelecek. Onlarla sabah toplantı yapıp, bu eşyaları düzgün şekilde alıp oradan çıkaracağız. Eşyalardaki bozulmalar, çeşitli sıkıntılar bu süreçte giderilecek. Köşk restorasyonu tamamlandığında bu eşyaları alıp yerine koyacağız.” açıklamalarında bulundu.