Dedi: Aşı gibi hayati bir konu üzerinden özellikle bazı aydınlarımızın yürüttüğü polemiği izliyor musunuz?

Dedim: Evet… Üzülerek değil… O vicdansız kafalardan iğrenerek izliyoruz. İnsanımızın sağlığı ile oynayacak kadar vicdan yoksunu bunlar. Çin aşısını sorgulayarak Alman aşısına vurgu yapıyorlar. Aşı üzerinden güvensizlik yaratıp bir sağlık kaosu oluşturulmak istiyorlar.

Dedi: Alman Biontech aşısını değil de Çin aşısını tercih ettiği için hükümet üzerine çok vicdan yoksunu yorumlar yapılıyor. AB, Biontech aşısı için ilgili firmayla anlaşma yapmış. AB üyesi ülkelere dağıtıyor. Listesinde Türkiye yok. Türkiye, bağımsız bir biçimde başvuru yapmış. 1 milyon doz alabilmiş. Biontech daha fazla vermiyor. Veya Çin aşısı daha uygun ve yeterli miktarda alınabildiği için o tercih ediliyor. Ne yazıyor aydın müsveddeleri okudunuz mu?

“Nasıl olsa Biontech’ten bir milyon doz kaptık. İki doz olmak gerekiyor. 500 bin kişiye yeter. Yandaşlarımızdan 500 bin kişiye bu aşıyı yapalım milletin gerisi olmasa da olur.”

AK Parti hükümetinin böyle düşündüğünü kaleme döküyorlar. Bu nasıl bir düşmanlıktır? Bu düşmanlık bir partiyi, hükümeti çoktan aşmış millete yapılan düşmanlığa dönüşmüştür. Vatandaşın kafasını ‘Aşı polemiği’ ile karıştırıp bir sağlık krizi oluşturmak istiyorlar. Bu denli vicdandan yoksunlar.

Dedi: Alman aşısı güvenli, Çin aşısı güvensiz olgusunu neyle besliyorlar?

Dedim: Ellerinde hiçbir veri yok. Alman aşısını AB ülkeleri satın alırken Çin aşısını Brezilya, Endonezya, Şili, Filipinler ve Bangladeş gibi ülkeler alıyormuş. Gelişmiş ülkeler bu aşıya neden talip değilmiş? Bu ahmak çizgide yürüyorlar.

Dedi: Sizce Türkiye Biontech aşısına neden talip olmadı?

Dedim: Ya fiyat sorunu var veya yeterli miktarda doz yok. Bunun ötesi olabilir mi?

Dedi: O zaman Türkiye neden 1 milyon doz aldı? Ya 25 milyon doz alsaydı (Çin’den o kadar aldı) veya hiç almasaydı!..

Dedim: Bu nasıl bir anlayış? 100 bin daha fazla aşı demek 100 bin vatandaşın daha Koronadan korunması demektir. Belli ki Bontech aşısından daha fazla alınamamıştır. Yoksa, “500 bin yandaş için Biontech alındı” saçmalığına yer var mıdır? Kaldı ki öncelik sırasına bakıldığında bu aşı öncelikli olarak sağlık teşkilatı mensuplarına vurulacak. Şimdi sağlık mensupları yandaş mıdır?

Dedi: Aydınlarımız (!) böyle diyor da siyaset ne diyor?

Dedim: Allah’a şükürler olsun ki siyasette halen vicdan sahibi olanlar var. Bakın bu konuda aynı zamanda bir eczacı olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel neler diyor?

“- Sağlık Bakanı’nın Çin aşısı- Alman aşısı karşılaştırması ve Çin aşısı konusunda söyledikleri, eczacı kimliğimle doğruluyorum ki, haklıdır. İnaktif virüs aşıları güvenli aşılardır.

- Çin’in yaptığı bir takım ucuz, kalitesiz üretimlerden dolayı ‘Çin malı’ söylemini aşıya taşımak kesinlikle doğru değildir.

- Aşının ne yöntemle üretileceği bellidir ve bu aşılar Türkiye’de de test edilecektir. Çin malı nefreti, Çin malı korkusu, Çin malı değersizleştirmesi üzerinden Türkiye’nin ithal edeceği, şu anda da bulabileceği yüksek miktardaki tek aşı gibi görünen bu aşıya karşı bir güvensizlik yaratmayı, bir aşı karşıtlığı yaratmayı doğru bulmuyoruz.

- Çin aşısının üçüncü faz çalışmalarının yayınları tamamlanıp Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun laboratuvarlarında onay aldıktan sonra ben bu aşıyı vurulacağım. Bütün sevdiklerime, dostlarıma tavsiye edeceğim. Bütün vatandaşlarımıza, sözümüze değer veren herkese de aşı olmalarını, bağışıklığa katkı sağlamalarını, hem kendilerini hem toplumu korumalarını, bu belanın başımızdan defedilmesi için de bu sorumluluğu almalarını tavsiye ederim.”

Dedi: Gerçekten sorumlu bir açıklama. Tebrik etmek gerek.

Dedim: Allah’tan halen vicdan sahibi, sorumluluğunun bilincinde siyasetçiler var. Yoksa aydın ihaneti kapıya dayandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.