Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası vatandaşlar dört gözle asgari ücret zammını bekliyor. İnsanlar Temmuz ayının yaklaşmasıyla Asgari ücret zamlanacak mı ? sorusunu sormaya başladı.

Türkiye'de vatandaşlar ekonomik krizle mücadele etmeye devam ederken, temmuz ayında iktidar cephesinden enflasyon rakamlarının açıklanması, asgari ücrette 2'nci artış beklentisini artırdı.

issizlik_maasi

Enflasyon zamları rakamlara yansıyacak

4 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte ortaya çıkacak 6 aylık zam oranı belirleyici olacak. Henüz net olmamakla beraber beklenti yüzde 10-20 aralığında olacağı yönünde. 

Enflasyon rakamları açıklandı! İşte son durum... Enflasyon rakamları açıklandı! İşte son durum...

maaş kredi 22

Asgari ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin artırılması konusunda taraflarla bir toplantı yapacak.  Yüzde 10'luk artışa göre net asgari ücret 4 bin 678,3 lira (brüt 5 bin 505,4 lira), yüzde 20'lik artışa göre ise 5 bin 103,6 lira (brüt 6 bin 004 lira) olacak.

öğretmen ve polis maaşı ne kadar

Asgari ücrette ara artış olması durumunda işverene prim desteği de değerlendirilebilir. SGK primi devlet tarafından karşılanacak ve bu tutar asgari ücrete eklenecek. Öte yandan, yeni asgari ücretle birlikte iş ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden tanımlanacak, en düşük aylık bildirim, kıdem tazminatı ve emzirme ödeneği de artacak.