Rabia MOLLAOĞLU - Türkiye’de enflasyonun durdurulamayışıyla alım gücünün azalması sonucu yılın ortasında asgari ücret zammı gündeme geldi. Bugün toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücrete yapılacak artışı tartışacak. Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendika Başkanı Gökhan Gedikli ise “Boğuluyoruz artık. Nefes alamıyoruz. Zamlar günden güne değil, saatten saate gelmeye başladı. Dayanılır gibi değil. Alım gücünü artırıcı önlemler alınmalı ve ona göre zam yapılmalı.” dedi.

maaş kredi 22

GÜNCEL ENFLASYON BAZ ALINMALI

Asgari ücrete zam belirlenirken güncel enflasyonun baz alınmasının gerektiğini açıklayan Gedikli, “1 Ocak-1 Temmuz arasında kamu personeline verecek olduğu zammın aynısını asgari ücrete vermeli. Asgari ücrete yüzde 50 zam verildi. Ancak geçmiş yılın enflasyonu baz alındı. 1 Ocak-1 Temmuz enflasyonu baz alınarak zam verilmeli. En az yüzde 40 zam belirtiliyor. Ancak bu da yeterli değil. Alım gücü aşırı derecede düştü. Zam yüzde 50-70 de olsa alım gücümüz yok. Alım gücüne göre tolere edilmesi lazım. Çalışanlar üzerindeki vergi yükünün de acil olarak azaltılması gerekiyor.” dedi.

evde-bakim-maasi-4-1003202015838198930d1587e4

İŞVEREN DESTEKLENMELİ

Asgari ücret zammının istihdam sorunu yaratıp yaratmayacağına ilişkin Gedikli, “Asgariye zam verilirken işverene de gerekli destek sağlanmalı. Sosyal devletin öbür tarafı işverense desteklenmeli. Ne kadar kazanıp ne kadar kaybettiği bütün veriler devletin elinde. Ona göre kayıplar belirlenebilir.” diye konuştu.

öğretmen ve polis maaşı ne kadar

Milletvekili CORA, Çarşıbaşı’nda bir dizi ziyaret gerçekleştirdi Milletvekili CORA, Çarşıbaşı’nda bir dizi ziyaret gerçekleştirdi

NEFES ALAMIYORUZ

Sürecin zor geçtiğini belirten Gedikli, “Boğuluyoruz artık. Nefes alamıyoruz. Gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz. Zamlar günden güne değil, saatten saate gelmeye başladı. Dayanılır gibi değil. Alım gücünü artırıcı önlemler alınmalı ve ona göre zam yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK YAŞANIYOR

Yılın ortasında asgari ücrete yapılan zammın tarihte ilk olduğunu dile getiren Gedikli, “Bu saatten sonra asgari ücrete zam yapmama gibi bir durum söz konusu olamaz. Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor. Asgari ücret yıllık belirleniyordu. Şimdi yılın yarısında belirlenecek. Çarşamba günü saat 15.00’da Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve işveren tarafı bir araya gelip karar alacak. Bundan dönüş olmaz. Alım gücümüz o kadar düşünce 6 ayda yeniden zam gündeme geldi. Asgari ücret 4 bin 253 oldu asgari ücret ama bunun yanında şuan 1 Ocak ve 1 Temmuz arasındaki enflasyon yüzde 40’a yakın olmaya başladı. Aldığımız para bitti. Aynı döngünün etrafında dönüyoruz.” açıklamalarına yer verdi.