Karslı Artvin’de yaşanan kazanın ardından Trabzon-Gümüşhane yoluna dikkat çekti.

Fatoş YETİMHELLAÇ - KTÜ Jeofizik Mühendisli Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karslı, Artvin’de yaşanan heyelan felaketinin ardından olası olayların Trabzon-Gümüşhane, Araklı-Bayburt yollarında da yaşanabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu. Karslı, yamaçlar kontrolsüz bırakıldığı için göz göre göre ağır olaylar yaşandığını belirtti.

Heyelanlar ben geliyorum diyor (4)

Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!” Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!”

YAMAÇLAR KONTROLSÜZ  BIRAKILDI

KARSLI, “Kaya düşmeleri heyelanları bölgemizde son zamanlarda en sık karşılaşılan olaylar durumuna geldi. Hem özellikle Rize-Sarp sınır kapısı yolu ve Trabzon-Gümüşhane yolu güzergâhlarında yapılan yol çalışmalarında oluşan yamaçların duyarlılığı kontrolsüz bırakılmıştır. Özelliklede Trabzon-Gümüşhane ve Araklı-Bayburt yoluna dikkat çekmek istiyorum” dedi.

KTÜ Jeofizik Mühendisli Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karslı, Artvin’de yaşanan  heyelan felaketinin ardından olası olayların Trabzon-Gümüşhane, Araklı-Bayburt yollarında da yaşanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Karslı, yamaçlar kontrolsüz bırakıldığı için göz göre göre ağır olaylar yaşandığını belirtti.

Heyelanlar ben geliyorum diyor (5)

KAYA DÜŞMELERİ SIK YAŞANIR OLDU

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde meydana gelen heyelan sonucu yolda bulunan tırlar kayaların altında kaldı. Bir kişi hayatını kaybetti. İki kişi ise hayata tutunma mücadelesi veriyor. Yaşanan üzücü olayın ardından heyelanın sebeplerine yönelik bilimsel açılama yapan Prof. Dr. Karslı, “Açıkçası bu tür hadiseler sonrası çok üzülüyorum. Çünkü, bu olaylar "ben olacağım" diyen, yani halk diliyle "göz göre göre" olan olaylar. Kaya düşmeleri heyelanları bölgemizde son zamanlarda en sık karşılaşılan olaylar durumuna geldi. Hem özellikle Rize-Sarp sınır kapısı yolu ve Trabzon-Gümüşhane yolu güzergahlarında yapılan yol çalışmalarında oluşan yamaçların duyarlılığı kontrolsüz bırakılmıştır. Yapılan patlatmalı kazılar sonrası çatlak, kırık halde ve askıda kalan kayalar zamanla yerçekimi etkisi, yoldan geçen araçların titreşim etkisi, yeniden çevrede yapılan patlatma etkileri, yağmur-sel nedeniyle yerinden koparak eğim aşağıya hareket ediyorlar. Sonuçları maalesef çok ama çok üzücü oluyor” dedi.

Heyelanlar ben geliyorum diyor (3)

YAMAÇ KONTROLLERİ İVEDİLİKLE SAĞLANMALI

Trabzon-Gümüşhane ve Araklı-Bayburt yollarında yaşanabilecek olası felaketlerin önüne geçilmesi için önemle alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karslı, “Kemalpaşa'daki olay için geçmiş olsun, vefat eden var ise rahmet diliyorum. Kısmen yapılıyor olsa da, tüm yol güzergahlarının yamaç kontrolleri ivedilikle sağlanmak zorundadır. Aksi durumda daha kötüleri ile karşılaşabiliriz. Özelliklede Trabzon-Gümüşhane ve Araklı-Bayburt yoluna dikkat çekmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.