TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, Trabzon’u tanıtmak için şehirde festivaller yapılmalı dedi

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Ankara’da düzenlenen Trabzon Tanıtım Günlerinde, Trabzon Festivali şeklinde etkinliklerin Trabzon’da da yapılması gerektiğini söyledi. Trabzon’da yapılacak festivallerin şehrin tanıtımı açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, “Festivalleri adım adım artırırsak gelecek olan turistleri de artıracağız. Ekonomiye de daha fazla katkı sağlamış olacağız bir şehrin dünyada tanınırlığı o şehirde yapılacak her yatırımda önem arz ediyor” dedi.

TRABZON’U DÜNYAYA TANITMAK ÖNEMLİ

Başkan Hacısalihoğlu, şehirde Trabzon festivali yapılması gerektiğini söyleyerek, “Trabzon’u tanıtma adına çok büyük bir etkinlik bu. Buradaki toparlanması elbette çok daha geniş olabilir ama bizim bir başka arzumuz da artık bundan sonra Trabzon’da bir Trabzon festivali şeklinde yapmak. Trabzon’a dünyanın her yerinden gelenlere Trabzon’un kültürünü, sanatını, bütün güzelliklerini tanıtmak için bir programımız geçmişten beri vardır. Pandemi devreye girmişti. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde buna başlamış olacağız. Geçmiş yıllarda bu tanıtımlar devam ederken yurt dışına da açılmamız gerekir dedik. O zaman ilk açılışımız Almanya Dortmund’a olmuştu. Yurtdışında da devam edilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz gibi bir şehrin dünyada tanınırlığı o şehirde yapılacak her yatırımda önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Trabzon'daki ekmek zammı ne zamandan itibaren geçerli? Trabzon'daki ekmek zammı ne zamandan itibaren geçerli?

ŞEHRİN TANINIRLIĞI YATIRIMCIYI ÇEKİYOR

Şehirlerin tanınırlığının yatırımcı çekme noktasında öneli olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu, Burada şunu dikkate almak lazım. Sadece yatırım değil turizm açısından da çok önem arz ediyor. Bir taraftan turizmin gelişmesi konusunda büyük katkısı olurken diğer taraftan da şehrin büyüklüğü, kültürel ve sanatsal altyapısının büyük olması yatırımcı açısından da o şehrin ne kadar geçmişe dayalı ve geleceğe dönük olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan gerek turizm açısından, gerekse yatırım açısından oldukça önemli” şeklinde konuştu.

TRABZON’DA ÇEŞİTLİ FESTİVALLER YAPILACAK

Üzerinde çalıştıkları farklı festivaller olduğunu kaydeden Hacısalihoğlu, “Bizim üzerinde yıllardır durduğumuz, çalışmasını yaptığımız hazır olan bir çalışmamız var. Trabzon Festivali olarak daha uzun bir süre bütün ilçelerin kültürlerini, sanatını, güzelliklerini ortaya koyabilecek uluslararası festival yapmak. Bu bizim şehrimizin ekonomik girdisini daha fazla artıracaktır. Dünyada gezmek için insanlara bahane arıyor. Bu tür festivaller de belirli gruplar tarafından takip ediliyor. Biz eğer Trabzon’da böyle bir festival yaparsak yabancı turistleri de ayrıca çekmiş oluruz. Bütün amacımız bunun gerçekleşmesi. Geçen yıl başlatmış olduğumuz bir soman lezzetleri festivali vardı. Onun ikincisini yapacağız. Bu yıl Trabzon ot lezzetleri festivali hazırlığını yapıyoruz. Festivalleri adım adım artırırsak gelecek olan turistleri de artıracağız. Ekonomiye de daha fazla katkı sağlamış olacağız” sözlerini kaydetti.