PROJE YENİDEN GÜNDEME ALINMALI

Trabzon trafiğinin içinden çıkılamaz hale gelmesiyle birlikte bir kez daha raylı sistem beklentisi dillendirilmeye başlandı. Özellikle Akyazı bölgesinde maç akşamlarında büyük bir trafik sıkışıklığı oluştuğuna dikkat çeken muhalefet, hafif raylı sistemin gündeme alınmasını istedi. Akyazı’ya işaret eden CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Hafif raylı sistem kullanılarak oradaki yığılmalar önlenir.  Şehrin önünü açar. Eğer proje Ulaştırma Bakanlığındaysa onu bulup tekrar gündeme taşıyalım.” dedi.

RAYLI SİSTEM İÇİN ASGARİ ŞART DEĞİŞTİ

Şahin’in çağrısına Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç’ten ve AK Parti’den destek geldi. Genç, “Yolcu taşıma sayısına girmememiz lazım. Şehrimiz için modernlik göstergesidir.” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı hafif raylı sistem için aranan yolcu sayısı kriterinin değiştiğini söyleyerek, “Pik saatteki yolcu sayısı son Kalkınma Planımızla 7 bin 500’e düştü. Şu an fizibıl seviyede o potansiyel var.” diye konuştu. Değişiklik, hafif raylı sistemin kente kazandırılması noktasında beklentiyi arttırdı.

Trabzon trafiğinin içinden çıkılamaz hale gelmesiyle birlikte bir kez daha raylı sistem beklentisi dillendirilmeye başlandı. CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, Ortahisar Belediye Meclisinde hafif raylı sistemin yeniden gündeme alınmasını istedi. CHP’li Şahin, “Trabzonspor Stadyumu’nun orada maçlarda bir trafik keşmekeşi var. Bu nasıl bertaraf edilir? Hastane de başlamış. Ben şunu diyeceğim. Sayın Başkanım yaklaşık 15 yıl önce Cumhuriyet Halk Partili Volkan Canalioğlu zamanında Meydan’dan Akyazı’ya kadar bir hafif raylı sistem projesi hayata geçirilmişti. Fizibilitesi yapılmıştı. İktidar ve belediye başkanlığı değişince rafa kaldırıldı. Önce Meydan’dan Beşirli’ye kadar fizibilitesi yapılmıştı sonradan Akyazı’da ilave edilmişti. Bu daha sonra sümen altı edilmişti. Yanlış hatırlamıyorsam bu projelerin etüt ihalesini yapan burada çalışan mühendis arkadaşım hakkında idari soruşturma başlatılmıştı. 4 yıl sonra yani Sayın Gümrükçüoğlu’nun ikinci seçim zamanında gündeme gelmişti. Hatırladığım kadarıyla 200 bin lira kadar da bütçeye ödenek konulmuştu. Sayın Gümrükçüoğlu bir basın toplantısında Beşirli’den Akyazı’ya kadar hafif raylı sistem için projelerimiz hazırlanmış ve Ulaştırma Bakanlığına teslim edilmiştir demişti. Yapıldı yapılmadı bu tartışmalara girmiyorum. Ben bunu sizin aracılığınızla tekrar gündeme alalım. En azından bu hafif raylı sistem kullanılarak oradaki yığılmalar önlenir.  Şehrin önünü açar. Eğer proje Ulaştırma Bakanlığındaysa onu bulup tekrar gündeme taşıyalım. Büyükşehirde konuşulacaksa da konuşalım. Burada hastanede yapılacağı için kısa zamanda bu ulaşım aksını sağlayalım.” çağrısında bulundu.  

AK PARTİ’DEN DE DESTEK GELDİ

AK Partili Meclis Üyesi Ufuk Hoş, CHP Grup Başkanvekili Şahin’e destek vererek, “Raylı sistem konusunda tamamen katılıyorum. Kentin trafik sorununun çözümü raylı sistem.” ifadelerini kullandı. Başkan Genç, “Volkan Bey döneminde Altyapı Genel Müdürlüğüne sunulan proje, Akyazı’dan Tanjant güzergahından üniversiteye bağlanması yönündeydi. Sizin söylediğiniz Meydan-Beşirli arası farklı bir proje.” şeklinde konuştu.  Konu hakkında görüşlerini bir kez daha dile getiren AK Parti Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Ben 3 tane projeyi çalışan firmada çalışıyorum. Raylı sistemde fizibildir değildir, pik saattir bunlar olmazı oynamaktır. Olursa kent gelişir ve o sayıyı yakalar. Maç sonrasında karbon salınımlı araçların stada davet edilmesinden dolayı boşaltamıyoruz biz orayı. Zaten UEFA ‘Bir stada seyirci sayısının 5’te 1’inden az araç davet edemezsiniz’ diyor. Bizim için Trabzon’un lineer yatayda bir raylı sistem çözümü. Hafif rayı sitem sahil bandında olmalı. Dolmuşların depolama alanı sahile indiği için söylüyorum. Asansör sistemi deriz biz buna biri giderken diğeri gelir.” diye konuştu.  

GENÇ: “ŞEHRİMİZ İÇİN MODERNLİK GÖSTERGESİDİR”

Hafif raylı sistemle ilgili konuşan Başkan Genç, “Orhan Bey döneminde fizibil bulunmamıştı. Neden? Yolcu taşıma sayısı gün bölü 4 bin 500’dü bizde. Raylı sistem için gün bölü 15 bindi asgari şart. Ama ben aynı düşünüyorum. Yolcu taşıma sayısına girmememiz lazım. Şehrimiz için modernlik göstergesidir. ” ifadelerini kullandı.

PİK SAATTEKİ YOLCU SAYISI SON KALKINMA PLANIMIZLA 7 BİN 500’E DÜŞTÜ

AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı da, “Trabzon özelinde raylı sistemi çalışmış biri olarak söylüyorum. Pik saatteki yolcu sayısı son Kalkınma Planımızla 7 bin 500’e düştü. O dönem 15 bindi. Şu an fizibıl seviyesinde, o potansiyel var. Şu an ulaşım ana planı yapıyor. Ancak sadece Akyazı ve şehir hastanesi ölçeğinde konuşacaksak şunu söyleyeyim Ulaşım Ana Planı yapılıyor. Trabzon’un ulaşım projelerini konuşmadan önce ulaşım ana planını konuşması, tartışması lazım.  Hafif raylı sistem stadı boşaltmamız için yeterli değil.  Akyazı Stadı’nı ele alacak olursak saatte taşıyabileceğimiz yolcu sayısı 9 bin 500 kişi olacak. Dolayısıyla biz istenilen süre içerisinde Akyazı Stadı’nı boşaltamayız. Ancak bunun birçok alternatifinin Ulaşım Ana Planı ile ortaya çıkacağını düşünüyorum.  Şehrin tüm dinamiklerinin bu sürece dahil olmasını, katkı vermesini istiyoruz. Ulaşım ana planı bittikten sonra inanıyorum ki çok farklı şeyler konuşacağız.” değerlendirmelerinde bulundu.

HABER: Songül MAZLUM