Trabzon üniversitesiyle ilgili Akçaabat’ın haklı tepkisi, bazı siyasi partilerde galiba farklı anlaşıldı. Trabzon Üniversitesi’nin Akçaabat dışına açılmasına tüm Akçaabat’ın tepki göstermesi isteniyor. Akçaabat İYİ Parti İlçe Başkanı Mustafa Mısır’ın bu yöndeki çağrısı hayli şaşırtıcı… Bakınız, nasıl bir tepkiye davet ediyor: “Trabzon Üniversitesi’nde açılacak bazı bölümlerin Akyazı’ya açılmasına tepki göstermeliyiz. Bu taşınmanın altında rant olayı var. Sesini çıkarmayan bazı STK ve iktidar yöneticilerine inat birlik olalım. Üniversitenin bir kantininin bile ilçe dışına açılmasına müsaade etmeyelim.  Bu üniversitenin yeni açılacak bölümlerini Akyazı’nın tepesine açmak kimlerin işine yarayacaktır? Burada bir rant olayı vardır ve ortaya çıkacaktır.”

İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Sayın Mustafa Mısır, çok yanlış düşünüyor. Hem öyle yanlış bir düşünce ki Akçaabat’a zarar verecek kadar yanlış… Sayın Mısır, Akyazı’da henüz bina dahi yapılmamışken gösterdiği bu tepki, üniversite gerçeğinin ne denli uzağında olduğunu gösteriyor. Akyazı’da hangi rant olabilir? Akyazı bir üniversite kampüsü için, fakülte için avantajlı bir mevki değil. Ancak öyle anlıyoruz ki, yer bulunamadığı için üniversiteye devredildi. Yoksa hazine arazisi oradaki köylülere rant sağlamayacak.  Kaldı ki Akçaabat’ta üniversiteye tahsis edilecek fakülte alanları vardı da tahsis mi edilmedi? “ Üniversitenin bir kantininin bile dışarı çıkmasına izin vermeyiz!..” Demek ne demek ? KTÜ’nün yanında sosyal bilim ağırlıklı Trabzon Üniversitesi kuruldu. Teknik olmayan fakülte ve yüksekokulları Trabzon Üniversitesi açacak. Hangi ilçenin ihtiyacı varsa ve altyapısı hazırsa oraya açılacak. Akçaabat’ın dışına bölüm açtırmamak nasıl bir siyaset anlayışıdır? Böyle bir yaklaşım olabilir mi?  İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı bu açıklamayı yapmadan önce keşke üniversite kökenli İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs’le konuşabilseydi. Milletvekili Örs, bir üniversitenin hangi şartlarda ve nasıl bölüm açabileceğini işin içinden gelen biri olarak eminiz anlatabilirdi. Sonuç olarak, Trabzon Üniversitesi Akçaabat merkezli bir üniversite olarak Akçaabat öncelikli olmak üzere Trabzon’un tamamına yayılacak ve kent kalkınmasına katkı sağlayacaktır.

                                                      +++

İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mısır’dan sonra dün de CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak, Trabzon Üniversitesi’nin yeni kampüs alanının rant amaçlı yönlendirildiğini iddia etti. İlçe Başkanı Bak, açılacak yeni bölümlerin Akçaabat’ta açılması gerektiğini, Akçaabat’ta uygun alan varken başka ilçelere yönlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Ardından ilginç bir soru sordu: “3-5 ay sonra üniversiteye ait rektörlük binasının aynı gerekçelerle başka bir yere taşınmayacağının garantisi var mı?”

Önce İYİ Parti Akçaabat İlçe Başkanı Mısır, ardından CHP Akçaabat İlçe Başkanı Bak’ın bu açıklamalarının gerçekle hiçbir ilgisi yok. Bu yaklaşımlar hem üniversitenin genişlemesi, hem kuruluş gerçeği ile örtüşmüyor… Şöyle ki 1- Rektörlük binası taşınamaz zira kanun üniversiteyi Akçaabat’a kurmuştur. Rektörlük binasını taşımak KTÜ’yü Trabzon’dan Erzurum’a taşımak gibi bir şeydir. 2- Trabzon Üniversitesi Akçaabat’ı önceleyerek, Trabzon’un tamamına hizmet edecektir. Akçaabat bu kentle bütünleşen en büyük ilçedir.  Akçaabat bu kente her daim öncülük eden ilçelerden biridir. Akçaabat Trabzon’la yarışmayan, bilakis gurur duyan bir ilçedir. Dolayısıyla Trabzon Üniversitesi elbette Akçaabat’ı önceleyerek kentin tamamına hizmet verecektir. Şayet Akçaabat’ta fakülte binaları için yer varsa oralara da fakülte kurulabilir. Ancak toplantıya katılan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim böyle bir yer tahsisinden neden bahsetmemiştir? Dememiz o ki Trabzon Üniversitesi’nin büyümesi ile ilgili tartışmaya lütfen son verelim. Üniversite Akçaabat’ı önceleyerek tüm kente yayılıp hizmet verecektir. Şayet bu tartışma bu haliyle devam ederse bilmeliyiz ki en büyük zararı Trabzon Üniversitesi’ne verecektir. Hele hele Belediye Başkan Vekili Cevdet Bayraktar’ın “Doğu’da iki üniversite var” sözü kabul edilebilir değildir. O zaman şunu sormak gerekir. ‘Doğu’da iki üniversite’ diye tarif ettiği üniversitelerden biri olan KTÜ en fazla bölümlerini Akçaabat sınırları içinde açmış ve hizmet vermiştir. Bunu nasıl yorumlayacaklar.

Trabzon’un doğusu ve batısı yok. Bölgenin merkezi ve tüm bölgeye hizmet etmekle mükellef bir Trabzon var. Trabzon’u ilçe ilçe, doğu batı diyerek bırakınız telaffuz etmeyi tüm bölgenin göç ve güç merkezi olan bir metropol kent olarak görmek gerekir. Tarihin bize bıraktığı imparatorluk merkezinden üniversitesini bir ilçeye sıkıştıran döneme giremeyiz. Bunun ne o ilçeye ne bu kente ne de tüm bölgeye ve üniversiteye faydası yok. Artık bu tartışmayı bitirmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.