Araklı Platformu, Ayvadere HES'e karşı bugün eylem yapacak.

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Karadere üzerinde yapımına başlanan Ayvadere HES projesi, Araklı Platformu'nu harekete geçirdi. HES projesi ile ilgili yargıya gittiklerini ancak yargı kararı beklenmeden çalışmalara başlandığı dile getiren Araklı Platformu, bugün saat 14.30’da çalışmaların yürütüldüğü alana giderek, çalışmaları durdurmak için eylem yapacak. Araklı Platformu sözcülerinden Yusuf Durmuş, sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı eyleme destek istedi.

Trabzon’un Araklı ilçesindeki Karadere üzerinde yapımına başlanan Ayvadere HES projesi, Araklı Platformu'nu harekete geçirdi. HES projesi ile ilgili yargıya gittiklerini ancak yargı kararı beklenmeden çalışmalara başlandığı dile getiren Araklı Platformu, bugün saat 14.30’da çalışmaların yürütüldüğü alana giderek, çalışmaları durdurmak için eylem yapacak. Araklı Platformu sözcülerinden Yusuf Durmuş, sivil toplum kuruluşlarının da katılacağı eyleme geniş çapta destek beklediklerini dile getirdi. Durmuş, “Biz burada HES yapılmasını istemiyoruz. Halk tepkili. Burada HES’e karşı kararlı bir mücadele var. Bu mücadelemiz devam edecek. HES yapılması yanlıştır çünkü elimde belge var. 2013 yılında bu HES için “ÇED yapılarak yapılsın.” denilmiş. 2018 yılında aynı müdür “Burası afettir. Bakanlar Kurulu kararı yoktur.” yani bir şekilde kılıf uydurmuşlar. 2020 yılında Vali Yardımcısı, ‘ÇED raporu alınmadan bu iş başlamasın’ demiş. Şu anda gelinen noktada birbiri ile çelişen bir sürü yazı var ortada. Uydurma yazılar bunlar. Bir rapor almadan işe başlanmış, iş devam ediyor. Bu sıkıntılı bir durum.” ifadelerini kullandı.

UYDURMA BELGELERLE HES YAPILMAYA ÇALIŞIYOR

Araklı Ayvadere'de halk korku içinde yaşıyor! Araklı Ayvadere'de halk korku içinde yaşıyor!

Uydurma belgeyle HES yapılmaya çalışıldığını ileri süren Durmuş, “Büyükşehir Belediyesi ‘ÇED almadan bunu yapmayın’ diyor. ‘Suya zararlıdır.’ diyor. Araklı Belediyesi böyle diyor. Halk böyle diyor. Karşı taraf ‘Ben belgemi aldım yapacağım’ diyor. Sana verilmiş bir sürü belge var. Onlar da belge sonuçta. Kamunun yetkililerin birçoğu bunun yanlış olduğunu biliyor. Her nedense bir şeyleri aşamıyoruz. Ne dönüyor anlamış değilim. Ben bunu mahkemeye verdim. Danıştayda şu anda. Dava devam ediyor. Yeni davalar açılıyor. Bu yanlışı herkes duysun. Bu kadar yanlışa sessiz kalamayız. Ben çevre, doğa üzerine akademisyenim. Bu kadar yanlışa sessiz kalamayız. Bir tane doğru dürüst rapor yazılmamış.” iddialarında bulundu.

Fatoş BATMAN