AK Parti Antalya’da Belediye Başkanlarını topluyor. Zor bir süreçten geçen AK Parti, belediyeleri belki uyaracak belki bu zor süreçte onlardan destek isteyecek. Biz, AK Parti belediyelerinin (Birkaç şehir hariç) büyük bölümünün partinin maneviyatına destek olabileceklerine inanmıyoruz. Zaman zaman başka şehirlerde yaşayan ve  görüştüğümüz çoğu arkadaş aynı şeyi söylüyor. “Milletin belediyeleri olarak partiyi iktidara taşıyan o keyfiyet ruhunu çoktan kaybetti ve artık algıya oynuyorlar…” AK Parti belediyeciliğinin özünden sapıp yapmacık… Sahte ilişki ve rant anlayışı taşıyan bir belediyeciliğe evirildiğini söylemeliyiz. Bu kötü evirilmeyle adeta dün AK Parti’yi iktidara taşıyan belediyeler gitmiş yerine AK Parti’yi iktidardan götürecek belediyeler gelmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan belediyeler için Başkan isimleri belirlerken, ciddi anlamda yanıltılmış ve AK Parti ilkeleri ile örtüşmeyen isimler şehirlere aday olarak gönderilmiştir. Trabzon bugün bu gerçeğin kendisini yaşıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin AK Parti’nin ilkeleri ve ruhuyla uzaktan yakından ilgisi olmadığına inananlardanız.

Bir belediye yönetimi düşünün… AK Parti’den devraldığı belediyede ilk icraatı 28 Şubat mağduresi bir başörtülü Daire Başkanı’nı azarlayarak görevden almak olmuştur. İkinci görevden aldığı daire başkanı yine AK Parti Kadın Kolları kurucu başkanı ve başörtülü bir kadındır. AK Partili tüm kadrolar biçilmiş, yerlerine dışarıdan kimsenin tanımadığı ve arkasında başarıları olmayan isimler getirilmiştir. Bugün Büyükşehir Belediyesinde daire başkanlarının kaçının damlarda alkol aldığı konuşulmakta ve rakamlar tartışılmaktadır.

Sakın yanlış anlaşılmasın!.. Yöneticilerin liyakat ehli falan oldukları da sanılmasın. Şehri tanımayan ve sadece başkanı tanıyan ve adeta güvenlik eksenli bağlantılar… Algıya ve ranta oynayan bir yönetim anlayışından bahsediyoruz. Şeffaflık yerine gizliliği önemseyen… Belediyenin yamuk-yumuk işlerini ve şişirilmiş faturalarını dışarı sızdırmamayı esas alan bir yönetim biçiminden bahsediyoruz. Aradan geçen 3 yıl sonra bile dışarı fatura sızdırdı diye belediye içinde sürek avı yapıldığı haberleri duyuyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ne yazık ki faturalarını gizleyen saklayan ve halkın duymasından korkan bir anlayışla yönetiliyor.

Halbuki AK Parti belediyeciliğinin esası, halka hesap veren… Gizli-saklısı olmayan… Ortak akılla yönetimi esas alan… Halkın gönlüne dokunan GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ’DİR. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bırakın halka hesap vermeyi, hesapları Belediye Meclisinden bile kaçırmaktadır. Bütün kaynakları belediye şirketlerine toplamakta, işleyişinden kimsenin bilgisi olmayan şirketlerden kime ne verildiği bilinmemektedir.  Şirket harcamalarını Belediye Meclisinden saklayan bir belediye halka hesap verir mi? Faturalar ve yaptıkları duyulmasın diye liyakat esasına göre değil sır tutma esasına göre adam atayan Büyükşehir Belediyesi AK Parti’nin hangi felsefesiyle örtüşmektedir?

Ortak aklı sevmeyen ama algısını üreten… Şehirle kavga etme pahasına bildiğini okuyan ve itirazlar karşısında “Biz yüzde 65’iz” diyerek Tayyip Erdoğan’ın oylarının arkasına saklanan bir yönetim anlayışı Gönül Belediyeciliği yapabilir mi? Gönül Belediyeciliği algı işi değildir. Artık, fotoğraflar, videolar, konuşmalar bile kendini ele vermekte… Sahte gülücükler ve sahte dokunuşlar hissedilmektedir.

Adına Gönül Belediyeciliği denilen ama içinde gönülden samimiyetin olmadığı bu tablo… 1-2 ziyaretle algı oluşturulmaya çalışıldığı, görüntü odaklı belediyecilikle milletin umutlarının nasıl bittiği ve AK Parti’nin nasıl savrulduğunu göstermesi bakımından üzüntü verici bir örnektir.  Bugün Antalya’da belediye başkanları toplantısı yapılıyor. Çözüm ve hizmet odaklı Gönül Belediyeciliği yerine, görüntü ve algı odaklı rant belediyeciliği ile AK Parti’yi şehirlerinde çöküşe sürükleyen belediye başkanları acaba fark edilebildi mi? AK Parti Genel Merkezi, tuttuğu raporlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne gerçekleri mi koyuyor yoksa çöküşe hizmet eden kendi gönlünün belediyeleri ile Erdoğan yine aldatılıyor mu? Biz ikinci şıkkın geçerli olduğunu düşünüyoruz. Al gülüm-ver gülüm ilişkisi üzerinden yürütülen ve milletin gerçek görüşünün yansımadığı bir raporlama ile Tayyip Erdoğan’dan gerçekler gizleniyor?  

Bugüne kadar pek de önemli olmayan!.. “Nasılsa Erdoğan aday gösterse yeter!” anlayışı Ankara ve İstanbul’da kaybetmesine rağmen hiçbir ders alınmadı. Bu gizlemenin ve yanıltmanın bedeli önce genel seçimlerde gözlenecek, ardından mahalli seçimlerde çok şey kaybedilecektir. Sanki AK Parti’yi iktidardan, iktidara getiren belediyeleri götürecektir. Dileriz Antalya’daki toplantıda AK Partili Belediyeler gerçeği Erdoğan’ın önüne konur. Dileriz Ankara ve İstanbul’un kaybından ders alınır.