Trabzon Günleri, Kuran-ı Kerim ile başlarken, şehitlerin aziz hatırasına saygı için, müzik ve eğlence yasaklandı. Ankara'daki Trabzon günlerine, siyasetin üst düzeyinden Bakan Süleyman Soylu'nun yanısıra Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Trabzon milletvekilleri, belediye başkanları ve STK temsilcileri katıldı.  Bakan Soylu açılışı yaparken, şehitlere rahmet diledi. Kısa bir konuşma yapan Soylu, Vali beyle görüşerek, müziğe kısıtlama istediğini kaydetti. Soylu, pandemi uygulamalarının bugün itibariyle son bulduğunu kaydetti ve sözü BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye verdi. Sonra sırasıyla Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Hüseyin Örs ve Ahmet Kaya konuştu.

Türkiye'nin Denizcilikte hedefi 100 Milyar Dolar!  Türkiye'nin Denizcilikte hedefi 100 Milyar Dolar! 

Bakan Süleyman Soylu açılıştan sonra ayrıldı

Bakan Süleyman Soylu, Milletvekillerinin kısa konuşmalarından sonra kurdeleyi keserken TBMM Başkanı da geleceğini bildirdi. TBMM Başkanı Şentop alana gelince Bakan Soylu sözü TBMM başkanına verdi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “Uzun zamandır salgın nedeniyle illerin tanımtımlarının yapıldığı günler gerçekleştirilemedi. Çok güzel atmosferde salgın şartlarının ortadan kalkmasıyla Trabzon Günlerinin Ankara’da yapılması sevindirici. Hayırlı olmasını dilerim.” Dedi Şentop, çok kısa konuştu ve kurdele kesildi. Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı'nın Milli Güvenlik kurulu toplantısına katılmak üzere izin isteyip alanı acil biçimde terketti.

Ankara 2022 Trabzon Günlerinde konuşan Federasyon dernek başkanı Ali Hacıfazlıoğlu, “Bütün milletimize sabırlar diliyorum. Trabzon Fatih’in yönettiği Kanuni’nin doğduğu bir şehir. Trabzonspor’umuzun başarısını kutluyorum. Federasyon olarak önceliğimiz şehrimize destek olmak. Bu yüzden tüm hemşehrilerimizi derneğimize üye olmaya davet ediyorum.” diye konuştu. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “şampiyon şehrin şampiyon takımın şampiyon taraftarları… sizi sevgiyle selamlıyorum. İki yıllık zorunlu aradan sonra gurbeti bir arada buluşturan derneğimize teşekkür ediyorum. Bizim aşk ülkemiz Masmavi Karadenizin kucakladığı Trabzonumuzdur. Trabzonumuzun kültürünü mutfağını sanatını kültürlerini getirdik. Bu sene çok güzel ünvanla kalbimizde taşıyarak geldik. Bu sezon özlediğimiz şampiyonluğa ulaştık. Şampiyonluk kutlamalarında kavga silah yoktu. Çoşku ve heyecan vardı. Kutlamalar  tüm dünyada ses getirdi. Görüntüler 1,5 milyara yakın kez izlendi. Kutlamalarımız devam edecek. Yaz boyu memleketimize geldiğinizde gerçekleştireceğiz. Trabzon Büyükşehir olarak Trabzon’u daha yaşanabilir kent haline getirmek için harıl harıl çalışıyoruz. Trabzon değişim ve dönüşüm içerisindedir. Açılışı gerçekleştiren Sayın Süleyman Soylu’ya, Valimize ve Dernekler federasyonuna teşekkür ederim diyorum.” Şeklinde belirtti. 

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Şehadete yürüyen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Trabzonumuzu Ankara’ya taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizin bu şehri tanımanız için insanını tanımanız gerekir. Trabzonspor’un şampiyonluğu bizleri gururlandırmıştır. Trabzon için futbol bir yaşamdır her alanda. Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu memleketimize birçok gurur yaşatmıştır.” Dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımızla oturup konuştuk. Eğlence yapmama kararı aldık. şehitlerimizden dolayı gösterilen hassasiyete teşekkür ederiz. Şu cümleyi unutmamak lazım. Birlikte rahmet vardır. Salgının ortaya koyduğu ayrılık bugün itibariyle bitmiştir.” Dedi. 
Konuşmaların ardından Trabzon Tanıtım  Günlerinin açılışı için kurdele kesildi.