Ani Harabeleri, Kars’ın Ermenistan sınırına yakın bir bölgede yer alır. Bu harabeler birçok farklı medeniyetin izlerini taşıması nedeniyle insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri olarak kabul edilir. İpek Yolu geçiş noktası üzerinde olduğundan sadece bir yerleşim yeri değil, aynı zamanda en önemli ticaret noktalarından biridir. Kars'ın kış mevsiminde kar manzaralarının büyüleyiciliği ile gezilecek bir şehir olduğu düşünülse de bahar aylarında da yemyeşil manzaralar içinde Ani Harabeleri ayrı bir güzelliğe bürünmektedir.

Ani Harabeleri Tarihi

Kars Ani Harabeleri1

Ani Harabeleri, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip bir antik kenttir. Ortaçağ'ın mimari, sanat ve şehircilikte yaşadığı gelişimin tüm zenginliğiyle görüldüğü Ani Harabeleri Gürcü, Bizans, Selçuklu ve Ermeni kültürlerinin buluşma noktasıdır. Günümüze kadar gelen kayıtlarda ''1001 Kilise Şehri'' olarak geçen kent 93 Harbi'nde boşaltılarak terkedilmiştir. Unesco Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Ani Harabeleri'nde 2011 senesinden beri kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Ani Harabeleri son derece büyük bir alana yayılmıştır. Bünyesinde görülmesi gereken çok sayıda eser barındırmaktadır. Çıldır Gölü'ne oldukça yakın bir lokasyonda olan Ani Harabeleri'nin bulunduğu bölge içerisinde Anadolu'nun ilk Türk camii de vardır. Ani Harabeleri'nde yer alan bazı önemli eserler arasında İpek Yolu Köprüsü, Kral Gagik Kilisesi, Selçuklu Kervansarayı, Tigran Honents Kilisesi, Çoban Kilisesi, Aziz Prkich Kilisesi, Aslanlı Kapı, Küçük Hamam, Ateş Tapınağı bulunur.

Ani Harabeleri Ulaşım

Kars Ani Harabeleri merkeze yaklaşık 45 km mesafede yer almaktadır. Ani Harabelerine ulaşımın en kolay yolu özel araçla Kars şehir merkezine giderek navigasyon desteğiyle Ani ilçesine ulaşmaktır.

Ayrıca Kars şehir merkezine toplu ulaşımla geçerek özel araç kiralayabilirsiniz. Özel araç bulunamadığı durumlarda ise yine Kars merkeze toplu ulaşımla geçtikten sonra buradan hareket eden ve Ani Harabelerinin yakınlarındaki bir köyden geçen dolmuşları kullanabilirsiniz.

Kars Ani Harabeleri