İstanbul’da yapılan Trabzon günleri ile ilgili eleştiriler şehirde devam ederken etkinliğe olan ilginin az olması da dikkatlerden kaçmadı

Nurullah Cabri-İstanbul’da yapılan Trabzon Tanıtım Günleri etkinliği devam ederken şehirde de tartışmalar halen bitmiş değil. En son Ortahisar Belediyesi Başkanı Ahmet Metin Genç de burada yapılan etkinlikleri eleştirmiş ve “Gerçek anlamda Trabzon'un kültürü sanatı öne çıkmıyor. Tümüyle gereksiz değil. Hasret giderilmesine yarıyor.  Her yıl aynı formatta yapılıyor. Amaca fazla ulaşmadığı için katılmıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Şehirde de eleştiriler halen devam ediyor. Eleştirilerin kaynağı ise etkinliklerin yeteri kadar verimli olmaması, şehri tanıtamaması ve giderek azalan ilgi. Durumun böyle devam etmesinde gösterilen faktörler ise, tekrara düşülmesi, farklı etkinliklerin yapılmaması ve şehri tanıtmaktan fuar alanın satış merkezine gelmesi eleştirileri yapılıyor. Konuyla alakalı muhalefet partilerinin başkanlarıyla görüştüğümüz zaman aynı eleştiriyi onlarda getirdi. Trabzon’un tanıtım noktasında eksiklikler yaşadığını ve bu etkinliklerin periyodik aralıklarla yapılması gerektiğini vurgularken bu şekilde daha büyük etkinliklerin Trabzon’da yapılması gerektiğini belirtiler. Böylelikle hem şehrin daha iyi tanıtılacağını hem de esnafında bu durumdan kazançlı çıkacağını söylediler.  Konu hakkında CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli ve CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ile görüştük. Görüşler ise şu şekilde:

AMACINI KARŞILAMIYOR

“Amaca hizmet etmiyor Trabzon’u tanıtmıyor” (3)

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, etkinliklerin asıl amacını karşılamadığını belirterek, “Asıl amacını karşılamıyor. Sadece minzi, tereyağı satış tezgahlarının olduğu bir alan görünmeye başladı. İçerikte değişiklik yapmak gerekiyor. Hatta belki de bu günleri artık Trabzon’da düzenlemek gerekiyor. Buradaki esnafından kalkınması sağlamak lazım. Bunu daha profesyonel hala getirip birkaç yılda bir yapılması gerekiyor. Belki bu yöntem daha faydalı olur. içerik açısından da Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TTSO’nun ortaklaşa çalışması gerekiyor. Yoksa belediyeler stant kuruyor. İkinci tarafta ise esnaf, tereyağı ve minzi satıyor. İçerikte değişiklik olması gerekiyor.  Trabzon’da olması lazım. Trabzon’un yetiştirdiği değerlerin buraya gelmesi ve etkinlikler yapması gerekiyor. Biraz farklı bir yere çekmek gerekiyor. İçerik ortak akılla beraber doldurulabilir. Trabzon’un tarihi, kültürü, turistik yerleri anlatılabilir. Daha farklı havaya bürünebilir. “dedi

İYİ Partili İlçe Başkanından flaş iddia! İYİ Partili İlçe Başkanından flaş iddia!

ÖNCELİKLİ OLARAK TRABZON’DA YAPILMADI

“Amaca hizmet etmiyor Trabzon’u tanıtmıyor” (5)

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli ise etkinliklerin öncelikli olarak Trabzon’da yapılması gerektiğini vurgulayarak,“Esasında bu Trabzon Günleri’nin Trabzon’da yapılmasının daha yerinde olacağını düşünüyorum. Bu şekilde olursa gelen insanlar sadece Trabzon’un ürünlerini tanımakla kalmaz, şehrin tarihi, kültürel, turistik yerlerini de görür. Dışarıda da yapılmasın demiyoruz. Oralarda da elbette olacak ama öncelikli olarak Trabzon’da yapılması hem şehrin tanıtımına hem de şehirde iş yapan esnafa daha faydalı olacaktır.  Trabzon’un dışında göstereceğimiz ürünler sınırlı. Ama burada olunca çeşitlilik artıyor. Bu turizm açısından da şehre katkı sağlayacaktır. Bu etkinlik Trabzon’da olduğu zaman daha etkili olacaktır. Çünkü Trabzon  sadece ürettiği ürünlerle değil, tarihi ve kültürü ile de çok önemli ve çok derin bir şehir. Buraya gelen insanlarda bu derinliği keşfedecektir. Bu da hem Trabzon’a hem Trabzon insanına katkı sağlayacaktır. “ ifadelerini kullandı.

ETKİNLİKLER KENDİNİ TEKRARLIYOR İLGİ AZALIYOR

“Amaca hizmet etmiyor Trabzon’u tanıtmıyor” (6)

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ise etkinliklerin kendini tekrarladığını ve ilgini giderek azaldığını dile getirdi. Bunun yanında da Trabzon’un tanıtımın yapılmadığı söyleyerek, “Bu tip etkinliklerin her sene yapılması bir yerden sonra insanların bakış açısını değiştiriyor ve değerini düşürüyor. Her sene aynı düzenle, aynı şekilde, üzerine katmadan, stantlarda değişiklik yapmadan, farklı etkinlikler ortaya koymadan yapıldığı zaman, insanlara sıradanlaşmış bir etkinlik gibi geliyor. Bu noktada yapılması ilk şey, bu etkinlikleri belirli bir periyotlarda yapmak. Yani 2-3 yılda bir yapılması gerekiyor. Farklı lokasyonlar denenebilir. Akdeniz’de yapılabilir. Yoksa gidiyorsunuz, aynı şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bu sene gitmedim ancak oraya giden arkadaşlarımız, her şeyin aynı olduğunu söylüyorlar. Bunu farklı bir çözüm getirmek gerekiyor. Periyodik aralıklarla, farklı şehirlerde, farklı etkinliklerle yapılması gerekiyor. Bu yıl katılım daha da az oldu. Böyle devam ederse ilgi daha da azalacak.

TRABZON ŞEHRİNİ YÖNETİCİLER TANITAMIYOR

Trabzon’da yapılması gereken şey ise Trabzon’un gerçekten tanıtılması. Biz bunu Ankara’da da dile getirdik. Biz şehir dışında yapılmasın demiyoruz. Bu ayrıntıya kaçırmayalım. Şehir dışında farklı organizasyonlar yapılabilir. Fakat Trabzon gerçek manada büyük bir tanıtım festivaline ihtiyacı var. En son Horon Festivali yapıldı. Bunların böyle daha geniş kapsamlı ve geleneksel hale gelmiş biçimleriyle yapılması gerekiyor. Bu şekilde hem bölge tanıtılır hem de esnaf kazanır. Bunun yapılması gerekiyor. Bunun üzerine biz çok düşüyoruz. Şehrin tanıtılması gerekiyor. Bu da en güzel insanlarının şehre davet edilmesiyle yapılır. Ama bu dışarıda olmasın anlamına gelmiyor fakat en ciddi organizasyon Trabzon’da yapılması gerekiyor. Farklı şehirler ve bölgeler bunu yapıyor. Biz hala yapamadık ve bu fırsatı yakalayamadık. Bu fırsatı, turizmde ve tanıtımda da yakalayamıyoruz. Trabzon kendini dışarıya tanıtamıyor. Böyle ciddi bir sorunumuz var. Ama bu sorun Trabzon’un değil, Trabzon’u yönetenlerin sorunudur. “ ifadelerini kullandı.