Trabzon Araklı Ayvadere HES olayıyla ilgili gelişmeler neler? 6 madde sıralayan Ali Öztürk sorulara cevap arıyor.

Araklı Ayvadere HES’i konuşmak istiyoruz. Aslında Ayvadere HES değil, Değirmencik HES. Ancak her nedense adı "Ayvadere HES" konmuş. Toplantılar Ayvadere’de yapılmış. Ayvadere köylüleri de ‘bizimle bu HES’in hiçbir alakası yok.’ demiş toplantıyı hiçbir şekilde önemsememiş...

Burası işin giriş kısmı. Birazdan gelişme ve sonuç bölümüne geçeceğiz.

Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı Çukurçayır'daki arsa satışı Belediye Meclisinde kriz çıkardı

Ayvadere HES’İ neden köşemize taşıyoruz.

HES tepkisi bize göre Araklı sınırlarını aştı. Yakında Trabzon gündeminin belki birinci gündem maddesi haline gelecek.

Zira köylerini savunan insanlar (Bunlar HES karşıtı değil) meseleyi tüm Trabzon’a mal etmek istiyor. İddialarına göre karşılarında öylesine güçlü bir lobi oluşmuş ki buna ancak Trabzon’un gücünü arkalarına alabilirlerse direnebileceklerine inanıyorlar.

araklı hes

En başından biz de ifade etmeliyiz ki HES karşıtı değiliz. Ancak suyun yatağının değiştirilmesine kesinlikle karşıyız. İkincisi insandan yanayız. İnsandan yana olmak HES karşıtı olmayı gerektirmiyor. HES’lerin sağladığı gelir ve fayda insan için. Hele hele bugün elektrik tablosuna bakınca HES’lerin mantığını biraz daha kavrayabiliyorsunuz.

Giriş bölümünü böylece tamamladıktan sonra şimdi kafamıza takılan sorular var. Bugüne kadar bu konuda HES’e karşı organizasyon içinde olan ve Araklı’nın eski Genel Meclisi Üyelerinden , Araklı’nın tüm sorunlarına hakim Mehmet Öztürk ile görüştük. Yine köyü için ve insanları için zaman zaman okulunu bırakıp mahkemelerde uğraşan ve bu direnişe adeta hayatını adayan Doç. Dr. Yusuf Durmuş ile konuştuk. Kafamızda 6 soru oluştu. Şimdi bu sorulara cevap arıyoruz.

 • 1- Araklı denince akıllara Karadere geliyor. Bir zamanlar Araklı Belediye başkan adayları seçim propagandası olarak Karadere’de kayık yüzdürmekten bahsederlerdi. İşte şimdi HES için suyun yatağını değiştirirsek, suyu 7 metrelik boruyla 4700 metre taşırsak Karadere’yi kurutmuş olmaz mıyız ?
  Araklı bir HES için Karadere’den vazgeçer mi?

 • 2- HES borusu Değirmencik Mahallesi’nin altından geçiyor. Yani tünelle geçiyor. DSİ Bölge Müdürlüğü 2019 yılına kadar Değirmencik köyünü afet bölgesi olarak görmüştü. Afet bölgesi olarak, toprağının kaymasından endişe edilen bir köyün altından 7 metrelik boruyla tünel vurup HES inşa etmek nasıl bir sonuç doğurur? Oturdukları toprağın altlarından 7 metre çapından borudan su geçen insanlar hakikaten bunu kabullenebilecek mi?

trabzon hes

 • 3- Suyun nakli HES borusu ile  yüzeyden değil toprağın altından geçiriliyor.Yüzeyden geçmesi heyelanı daha fazla tetiklermiş. Toprağın altından geçiş ise bir anlamda heyelanı önleyebilirmiş. Burası doğru mu? Bu noktada KTÜ’nün raporu varmış.

  Biz bunu yeterli bulmayız. Bir başka rapor Jeoloji Mühendisleri Odasından ve yine bir başka teknik odadan alınamaz mı?
  Yani burada bizim meselemiz insan... İnsanı yaşatmak ve insana hizmet etmek. Daha Araklı’daki bir heyelanda kaybolan iki insanın cesedi bulunamadı. Bir köyün altından 7 metre çapından boru geçirip HES inşa etmek yarınlarda bir kişinin bile canına sebep olursa bunun bedelini kim ödeyebilir? Şimdi birileri diyecek ki, “Amaan… Öyle ne canlar gitti.”

  Biz bu sorumsuzluğa katılmıyoruz. Onun için kılı kırk yarıyoruz.

 • 4- DSİ Bölge Müdürlüğü yapılan başvurular üzerine 2019 yılına kadar bu bölgeye rapor verdi. 2019 yılından sonra yapılan başvurulara neden cevap verilmedi?

 • 5- Proje dosyasında tünelin genişliği 3.40 görülürken hala mevcut tünel 7 metre çapında. Bu ne anlama geliyor?

 • 6- Bir taş ocağına bile ÇET raporu istenirken 17 mgbt’lık bir HES’e ÇET raporu neden alınmıyor?  

Araklı Değirmencik HES’i ile ilgili bilgi ve belge kaynaklarımız Doç. Dr. Yusuf Durmuş ve Mehmet Öztürk’ten bilgilendiğimiz kadarıyla kafamızda bu sorular oluştu. Bu soruları sizlerle paylaştık.

Sorulara cevap bulduğumuzda yine kanaatimizle birlikte sizlerle paylaşacağız. En başında ifade ettiğimiz gibi HES’e karşı değiliz. Ancak yatağı değiştirilen derelerden oluşturulan HES’lerin çok büyük vebal meydana getirdiğini söyleyebiliriz. Yine HES meselesinde önceliğimizin insan olduğunu kaydetmeliyiz.