Dedi: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Trabzonspor müsabakası sonrasında yaptığı açıklamaları ve sergilediği tavırları nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Ali Koç, bu kadroyla şampiyon olamayacağını anladı. Bunun için tıpkı Aziz Yıldırım’ın 2010 yılında yaptığını yapıyor. Aziz Yıldırım Topuk Yaylasında konuşup 9 puan gerideyken ‘şampiyon olacağız’ demişti. Ali Koç ise dağa çıkmadı. Sabiha Gökçen’de meydan okudu. O da Aziz Yıldırım gibi şampiyonluk sözü verdi.

Dedi: Kime seslendiler? Aziz Yıldırım şike yöntemiyle Trabzonspor’un kupasını elinden aldı. Peki Ali Koç nasıl alacak?

Dedim: Hakemlerle alacak. Ali Koç doğrudan Futbol Federasyonunu hedef aldı. Hakemleri, TFF’yi ve MHK’yi kontrol altına alıp şampiyon olacağına inanıyor.

Dedi: TFF yönetimi bu tür tehditlere boyun eğer mi? Ali Koç’un söylemlerinin karşısında sessiz kalır mı?

Dedim: Ali Koç’un söylemleri Türk futbolu ve Türk hukuku açısından yenilir yutulur söylemler değil. Şu ifadelere bakar mısınız? “Fenerbahçe kendi haklarını artık kendisi koruyacaktır. Sizden ricam, bu hafta bizden gelecek önerileri yakından takip edin. Yakın zamanda yeniden toplanacağız. Bedel ödemek için gerekirse yürüyeceğiz.” İşte bu meydan okuma… Bu tehdit ve yıldırmalar karşısında bakın TFF’nin yine Fenerbahçeli başkanı nasıl açıklama yapıyor? Bakın Ali Koç’a nasıl yalvarıyor!.. “Türkiye Futbol Federasyonu olarak futbolun en önemli unsurlarından birisi olan hakemlerimizle ilgili, sezon başından itibaren futbol ailesi tarafından yapılan değerlendirmeleri ve özellikle de yöneticilerimiz nezdinde kamuoyu ile paylaşılan eleştirileri dikkatlice ve üzülerek takip etmekteyiz. Hakemlik kurumu Türk futbolu için önemli bir kurumdur. Kurumları korumak herkesin görevidir ve eleştirirken dikkatli olunmalıdır. Şu bilinmelidir ki, hakemlerimiz üzerinde oluşturulan baskı kültürü kitlesel linçe dönüşmekte, bundan da en fazla zararı dünya kamuoyu nezdinde Türk futbolu ve ülkemiz görmektedir."biliyorsun.

Dikkat ediyor musunuz. TFF Başkanı ceza kesmek yerine adeta Ali Koç’a yalvarıyor. “Etme-gitme” dercesine… Bakalım ceza kesilebilecek mi?

Dedi: Fenerbahçe öfkelenmesinde haklı mı ki Ali Koç bu kadar ileri gidiyor?

Dedim: Asla haklı değil Trabzonspor müsabakasına kadar Fenerbahçe aleyhine tam dört penaltıyı hakemler vermedi. Aralarında Fenerbahçe aleyhine penaltıya düdük çalamayan hakem Ali Şansalan da var.

Dikkat ediniz… Hakem Şansalan, Trabzonspor’un penaltısını da vermedi. VAR uyarınca mecbur kaldı vermeye… İkinci faulden ‘kırmızı kart’ konusu da tartışılacak bir konu değil. Bütün mesele, Fenerbahçe’nin bu kadroyla şampiyon olamayacağının anlaşılması. Böyle olunca da Ali Koç sahada değil, sokakta konuşmaya başladı.

Dedi: Siz bu olaylardan 2010-11 sezonunun tekrarını çıkartıyorsunuz.

Dedim: Evet… Aziz Yıldırım’ın Topuk Yaylası’ndan meydan okuyuşunun aynısını 10 yıl sonra Ali Koç Sabiha Gökçen’den söylüyor.

Dedi: Peki karşılık bulur mu? Ali Koç böyle dedi diye böyle olur mu?

Dedim: Ali Koç sadece kıvılcımı çaktı. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından ve üstelik bir hukuk adamı olan Mehmet Uçum’un paylaşımlarını okumadınız mı? Uçum da Külliye’den tehdit savuruyor. “Fenerbahçe sahipsiz değildir. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü burası Türkiye” diyor.

Dedi: Gerçekten tuhaf açıklamalar. Uçum aslında saygın bir isim. Gerçekten bu ifadeleri nasıl kullandı? Hakikaten ne demek istedi?

Dedim: Ne demek istediğini bizden daha çok mesaj verilen yer anlamıştır. ‘Fenerbahçe sahipsiz değildir. Bunu herkes böyle bilsin.’ Kime söyleniyor bu laflar? “Çünkü burası Türkiye” ne demektir bu? “Buranın sahibi biziz” mi demek istiyor? TFF bu tehditleri nasıl yorumlar?

Dedi: Trabzonspor camiası olarak bunları biz de üzerimize almalı mıyız?

Dedim: Görünürde bizimle alakası yok. Ama aslında yine bize savaş açılıyor. Trabzonspor bu yıl şampiyonluğun en büyük adayı. Yine Trabzonspor üzerine oyun oynanacak. Dolayısıyla bizim de yakın takibimiz önemli.

Dedi: Size göre oyun büyük ve aynı oyun.

Dedim: Sahada kazanamayacağını anlayanların masayı teslim alma operasyonu. Bu operasyon 2011’in tekrarı. Ama aynı yerden ısırılmayacağız.