İçişleri Bakanlığı danışmanlarından Ali Faik Hacıoğlu’yla ilgili Sedat Peker tarafından ortaya atılan iddialar Trabzon’da günün konusu oldu. Günün konusu oldu derken, Hacıoğlu’nu yakından tanıyan Trabzon’da hiçbir karşılık bulmadı. Tıpkı daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili ortaya atılan iddialar gibi… Hele hele FETÖ’cü Emre Uslu’nun Ali Faik Hacıoğlu’yla ilgili yazdıkları Hacıoğlu’na olan düşmanlığın kaynağını da iyi bilmeyi gerektirir.

Hacıoğlu, daha çocukluk yıllarından itibaren Refah Hareketi içinde yer almış ve kendisini davası ile şekillendiren bir isimdir. AK Parti yöneticiliği döneminde değerlerine sahip çıkan ve o değerleri hiçbir şeye değişmeyen, pörsütmeyen bir siyasetçidir. Hacıoğlu’nun Bakan Soylu’yla buluşması ise çok anlamlı ve kendi başına destansı bir hikayedir.

Ali Faik Hacıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Trabzon’da sokakta herkesin evine kaçıştığı bir süreçte belinde silahıyla AK Parti İl binasını açıp lambalarını yakarak, Trabzon’da FETÖ darbecilerine karşı hareketi başlatan isimdir. AK Parti’nin kapısına dayanan ve kendisine ‘Sen askere karşı mı çıkıyorsun? Darbe oldu, görmüyor musun? Kapat lambaları çık dışarı!’ diye seslenen sarhoşlara meydan okuyan ve tüm partilileri partiye davet eden bir partilidir. Daha darbenin ilk saatlerinde direnişi simgeleştirmek için  partinin balkonuna asmak için bir yöneticiyi arayıp bez pankart yazdıran bir aksiyon ruhuna sahiptir. Hatırlarsanız Hacıoğlu’nun yazdırdığı o pankart o kadar hızlı bir biçimde hazırlanarak parti balkonuna asıldı ki darbeye inanmak istemeyen bazı gruplar bu pankartı örnek göstererek AK Parti’nin önceden darbeden haberdar olduğunu bile iddia etmişti.

İşte Hacıoğlu’nu burada keşfeden ve FETÖ darbesine karşı Ankara’da en önde direnen Bakan Süleyman Soylu, Hacıoğlu’nu yanına almaya karar vermiştir. Yani bir anlamda Hacıoğlu’nun Trabzon’daki duruşunun daha ileri boyuttaki versiyonu Bakan Soylu tarafından Ankara’da sergilenmiştir. Direnişin iki önemli ismi bu tarihten sonra birlikte çalışma kararı verdi denebilir. Şimdi FETÖ’cü Emre Uslu’nun Ali Faik Hacıoğlu’yla ilgili iftiralarını daha iyi anlayabiliyor musunuz?

Ali Faik Hacıoğlu’nun köyündeki evi bu civarda orta gelirli her ailenin yaptırabileceği cinsten bir ev. Hacıoğlu’nun yapımına öncülük ettiği cami meselesine gelince… Cami olayı Hacıoğlu için bir eleştiri konusu değil bir takdir konusu yapılmalıdır. Trabzon’da hiç kimse Hacıoğlu’nun yaptığı iyilikler ve gördüğü işler karşısında çıkara dayalı bir duruş sergilediğini iddia edemez. Bugüne kadar etmemiştir de… Ancak o kadar çok insana iyilik yapılmıştır ki, kendisine yapılan teşekkürü her daim camiye bağış olarak yönlendirmiştir. Şayet eleştirilecek bir husus varsa camiye bağış yapanlar eleştirilmelidir! Ali Faik Hacıoğlu’nun eğitim seviyesi öne çıkarılarak eleştiri malzemesi yapılması da kesinlikle anlamsızdır. Çekirdekten yetişme bir siyasetçi olan Ali Faik Hacıoğlu, Trabzon için seçilmiş en iyi ve başarılı danışmanlardan biridir. Kendisine verilen bütün görevleri yerine getirmiş, Trabzon’la irtibatını hiçbir biçimde kesmemiş ve bulunduğu makamı üstünlük keyfiyeti olarak değerlendirmemiştir. Haftanın 4 gününü Ankara’da 3 gününü Trabzon’da geçiren Ali Faik Hacıoğlu yaşamını sanki Trabzon’da sürdüren bir danışman gibidir.

Tarihin en başarılı İçişleri Bakanı olarak adını yazdıran Süleyman Soylu üzerinden Tayyip Erdoğan’ı vurmak ne kadar çaresiz ve desteksiz bir çıkışsa, Trabzon’un çok yakından tanıdığı Ali Faik Hacıoğlu üzerinden Soylu’yu vurmak da o kadar mesnetsiz bir çıkıştır. Bakan Soylu’nun “operasyon” olarak nitelendirdiği bütün bu gelişmeler küresel bir operasyonun yansımaları olarak değerlendirilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.