Akçaabat’taki Tekel binasının otel olmasına ret oyu veren İYİ Partili meclis üyesi Aytekin Semerci konuştu.

Nurullah Cabri - Geçtiğimiz günlerde Akçaabat İlçe Meclis toplantısında, ilçede bulunan ve atıl durumda olan Tekel binasının ihale edilmesi gündeme gelmişti. Binanın otel olarak ihale olacağı açıklandıktan sonra oylamaya sunulmuştu. Karar meclisten geçerken, tek ret oyu İYİ Parti Akçaabat Belediyesi Meclisi Üyesi Aytekin Semerci’den gelmişti. Olayın ardından karar Akçaabat gündeminde önemli bir yer tutarken, ret oyunun neden verildiği de tartışmalara neden olmuştu. Ret oyu veren Semerci 61medya’ya konuştu. Neden ret oyu verdiğini anlattı. Semerci’nin açıklaması şu şekilde:

“BİNA MODERN OTEL ŞARTLARINI TAŞIMIYOR”

 “Akçaabat’ta bulunan ve şu an kullanılmayan Tekel binası 1950’lilerde Almanların ve Fransızların oluşturduğu ve depo şeklinde yapılmış bir binadır. Amacı işlenen tütünlerinin biriktirilmesidir. Burası şu an otel yapılmak istiyor. Bu karar meclise geldiğinde ben ret oyu verdim. Bunu vermemdeki birinci sebep, modern bir otel işletmesinde olmasın gereken mimari özellikleri taşımıyor. Nihayetinde depo olarak inşa edilmiş bir bina. Belki teknik açıdan dönüştürülebilir ama daha önce de bu bina için benzer bir düşünce olmuştu. Ancak gerçekleştirilememişti. Ben Akçaabat için 4-5 yıldızlı birkaç otel olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak o binanın modern bir otel ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünmüyorum. Mimari olarak da peyzaj olarak da karşılayamaz.

“ENCÜMENLE DEĞİL MECLİSLE TAKİP EDİLMELİ”

İkinci sebep ise, sürecin ilerleme biçimiydi. Meclisin değil de, encümenin takip edecek olması maddeler içerisinde vardı.  Burayı meclisin yerine encümenin takip etmesi doğru değil. Nihayetinde biz Akçaabat’ı temsil ediyoruz. Bizim de fikirlerimiz var, bunlarında dinlenmesi istiyoruz. Bu iki konudan dolayı ben hayır oyu kullandım.

CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi

“AKÇAABAT’TA DÖNÜŞÜM OLMALI”

Bu bina nezdinde açılan bir konu daha var. Akçaabat’ta sadece sokakların düzenlenmesi yeterli değildir. Aynı zamanda genişlemesi gerekiyor.  Bu da bir şehir dönüşüm planı ile olabilir, olmalıdır. Trabzon’un birçok ilçesinde bu konu gündemdeyken, Akçaabat gibi büyük bir ilçede gündemde olmaması, yapılmaması, yapılamaması, Akçaabat’a kötülüktür. Biz hala daha 70-80 sene önce yapılan yollarda yaşamaya çalışıyoruz. Bu da yaşam konforumuzu düşürüyor.

“İYİ OLAN HER ŞEYİN ARKASINDAYIZ”

Akçaabat için yapılacak her türlü iyi şeyin arkasındayız. İlçemizi seviyoruz. Buradaki amaç siyaset yapmak değil, olabildiğince katkı vermektir. Söylediğimiz bütün sözlerin altında bu vardır. Akçaabat ve Trabzon’a fayda sağlayacak her türlü düşünceyi de destekliyorum.”