Akçaabat’ın Oğulkaya Mahallesi Çayır mevkii kesimi Mera Kanunu kapsamında çayır ve otlak bölge olarak değerlendirilmesi nedeniyle Çoruh Aksa tarafından yılın belli aylarında elektrik verilmiyor. Yılın tüm ayları elektrik verilmesi için çabalayan vatandaşlar ise Tarım Müdürlüğüne başvurdu. Tarım Müdürlüğü tarafından belirtilen kesimin mera, umuma ait çayır ve otlak alanlarından olmadığı teyit edildi.

IMG_5899

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise 2021 Şubat ayı tarihli resmi yazısında bölgenin kesilen enerjinin sürekli olarak verilmesine hükmetti. Tüm bunlara rağmen elektrik sorununu çözemeyen mahalli sakinleri ise düşük voltajlı elektrik verilmesine ve yılın belli aylarında kesintiye uğramasına isyan etti.

IMG_5894

ELEKTRİK DİREKLERİNİ VATANDAŞ KENDİ CEBİNDEN TAMİR ETTİ

Mahallede 50’nin üzerinde ev bulunduğunu kaydeden Ragıp Özkan, “Tüm köy halkı aramızda para topladık. Yolbaşı Caddesi Çayır mevkiine gelen elektrik direklerinin bakımını yaptık. Teller yola, ağaçlara sarkıyordu. Vatandaş kendi cebinden para verdi. Yazın daha çok kullanılan bir bölge. Kışın birkaç haneye düşüyoruz. Ya da kışın arada bir gidip geliniyor. Köyümüzün sokak lambaları yanmıyor.

IMG_5892

Köyümüze verilen elektriğin voltajı da düşük. Normalde 5 tel gelmesi gerekirken 2 tel şeklinde verilmiş. Evimde akü var. Aküyü kullanıyorum. Burada her hangi bir makineyi çalıştıramayız. Hizmet alamıyoruz. Buraya mera diyerek hizmet vermiyorlar. Valiliğe gittik. Kurumlardan gerekli evrakları aldık. Burası mera kapsamında görünmüyor. Resmi olarak da belirtiliyor. Bu resmi yazılar Çoruh Aksa’ya gönderildi. Kesintisiz elektrik verilmesi gerektiğinin belirtilmesine rağmen 7/24 elektriğimiz verilmiyor. 30 yıldır burada yaşıyorum. Şimdi eskiye oranla şartlar daha iyi.” açıklamalarında bulundu.

Rabia MOLLAOĞLU