Akçaabat'ta Bilek güreşi turnuvası Akçaabat'ta Bilek güreşi turnuvası

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Akçaabat Oto Galericiler Derneği Başkanı Necati İsak, ikinci el oto alım satımı yapan galerileri ve meslektaşlarını asılsız biçimde hedef gösterilmesine tepki gösterdi.

Başkan İsak yaptığı yazılı açıklama şunları kaydetti: “Araç bayileri, ikinci el oto alım satımı yapan galerileri ve meslektaşlarımızı asılsız biçimde hedef göstermektedir. Bugün birçok haber mecrasında temsilcileri aracılığıyla 6 ay satılmama ve 6.000 km sınırı getiren güncel mevzuat değişikliğini sözde bizi köşeye sıkıştırmak için çıkartılması yönünde baskı yaptıkları itirafı, hukukla ve hakkaniyetle izah edilemezdir. Bu açıklamaların gerekçesi; kendi hukuksuzluklarını ve samimiyetsizliklerini perdeleme çabasıdır.

Değerli kamuoyu bilmelidir ki; araçlardaki fiyat artışlarının sebebi emeğin peşinde koşan bizler değiliz. Pandemi, kur artışları, cip krizi, dünyayı saran enflasyonist ortam ve nakliye maliyetleri araç Fiyatlarının yüksek oranda artmasına sebep olmuştur.

Bu hususlar çok iyi bilinmesine rağmen, ikinci el araç galerileri bilinçli olarak hedef gösterilmektedir. Ancak sıfır araç bayileri bu süreçte kendileri ile ilgili çok önemli detaylardan hiç bahsetmemektedir. Araçlara belli dönemlerde zam geleceğini önceden bilen bayiler araçları kendi yan firmalarına fatura etmek suretiyle fahiş karlar elde ettiği ve yine birçok sıfır araç bayinin pandemi sonrası süreçte liste üstü araç sattığı, fatura üstü parayı haricen aldığı konusunda birçok şikâyet mevcuttur.

Hal böyle iken, ikinci el araç alım satımı yapan meslektaşlarımız zan altında bırakılmaktadır. Ekmeği dışında amacı olmayan bu sektörü sahipsiz zannedip, günah keçisi ilan edilmemizi kabul etmemekteyiz.

Değerli Meslektaşlarımız; Liste üstü araç satıp emeğinizin ve sermayemizin ortağı olmaya çalışan bayiler hakkında gerekli şikâyetlerin ve takibin yapılması için sizden ricamız bu usulsüz taleplerin Derneğimize/ Federasyonumuza bildirilmesidir.”