Akçaabat Doğanköy (muzura) haakında... Galanimanın üzerindeki köy

Trabzon Akçaabat’a bağlı olan Doğanköy Mahallesi, Akçaabat merkeze 13 kilometre uzaklıktadır. Mahalle Akçaabat-Düzköy yolu üzerinde bulunur. Trabzon Büyükşehir belediyesi olmadan önce, belde Olan Doğanköy, Muzura ismi ile de bilinir. 3 bin nüfusa sahip olan Mahallede fındık, mısır, patates gibi ürünlerin yanı sora hayvancılıkta yapılmaktadır. Doğanköy hakkında daha detaylı bilgi için köy muhtarı Necaatin Sebetçi ile konuştuk. İşte Sebetçi’nin konuşmaları:

“Mahallemiz 19. yüzyıllarda Mucura olarak anılıyordu. Sonra ismi değişti Muzura oldu. Son olarakta cumhuriyet dönemi ile birlikte Doğanköy ismini aldı. Mahallemiz 1990 yıllarda süngüsü yoğunluğu dikkate alınarak belde belediyesi oldu. Uzun bir sürede böyle kaldı. Trabzon Büyükşehir belediyesi olunca, beldemiz kapandı ve mahalle statüsünü aldı.  Mahallemizin yaklaşık 3 bin nüfusu vardır. Bu da yaklaşık 600 haneye tekabül ediyor.  7 tane camimizi 2 tane su değirmenimiz vardır. Biri tarihi değirmenizdir, derneğe aittir. Diğeri ise şahısa ait özel değirmendir. Anaokulu, ilköğretim okulu, sağlık ocağı ve buna bağlı eczanemiz vardır.  Ticaret anlamında hemen hemen her anlamda faaliyet vardır. Anayol üzerinde olmamızdan kaynaklı sağlı sollu dükkanlarımız mevcuttur. Mahallemiz Akçaabat Merkeze 18 kilometre uzaklıktadır. Ortasından Galanima deresi geçer, bu mahallemizi ortadan ikiye böler.  Civar mahallelerimiz, Demirkapı (İstera) Işıklar (Visera), Dörtyol(Polita), Erikli (Mimera) vardır. Mahallemizin yazları çıkacağı yaylası vardır. 

Mahallemizin 3 bin yaşayan nüfusu vardır, bir bu kadar nüfusta dışarıda yaşayanlar vardır. Önceden dışarıya çok göç verirdik. Bu son zamanlarda bitti. Yurtdışında birçok hemşehrimiz vardır, aynı şekilde yurtiçinde de vardır. Yazları bunlar gelince 6 binin üzerinde bir nüfus yoğunluğuna sahip oluyoruz. 

Mahallemiz’de 2010 yılında Doğanköy Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğini kurduk. Kısa adı DOĞDER olarak geçiyor. Derneğimizin çeşitli faaliyetleri var. Asker şenlikleri, yayla şenlikleri, sünnet şölenleri toplu etkinlikler yapmaktayız. Düğünlerde ve cenazelerde kullanmak için sosyal tesislerimiz vardır. Çocuk bahçemiz de vardır. 

Mahallemizde geçim kaynaklarına gelecek olursak, öncelikle mahallemizde her kesimden memur vardır. Tarımsal olarak mahallemizde, fındık, mısır vardır. Bunun dışında birçok ürün daha vardır. Ama en önemlisi Muzura-Doğanköy toprağında insan yetişir. Hayvancılık ise son zamanlarda azaldı ana hala devam etmektedir.

Mahallemiz deresiyle, tabiatıyla, coğrafyasıyla muazzam bir yerdir. Dışarıda olan mahalle halkıma buradan selamlarımı söylüyorum. Yazları Antalya-Bodruma gitmesinler , mahallemize gelsinler. Görüyorsunuz dere üzerine çok güzel alanlar yaptık. Gelsinler ailecek kahvaltılarını yapsınlar, derenin sesini duysunlar. Mahallemize sahip çıksınlar. Bizim mahalle halkımız çok bilinçlidir ve milliyetçidir. Mahallesine sahip çıkar. “

Doğanköy, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine bağlı bir mahalledir.

Söğütlü Deresi vadisinin 18 km içinde, dere yatağının batı tarafında kurulmuştur.

Eski adı Mucura'dır. Çevresinde Dörtyol ilçesi ve Düzköy'ün Aykut ilçesi mahalleleri yer almaktadır. 
1990 yılında alınan bir kararla ilçe olmuştur.

Doğanköy haritası 40.897804 enlem ve 39.472126 boylamda gösterilmektedir.

Doğanköy nerede ve hangi semtte?

Doğanköy, Trabzon ilinde yer alır ve Doğanköy Akçaabat ilçesine bağlıdır. Doğanköy haritasında konumu 40° 53' 52.0944'' Kuzey ve 39° 28' 19.6536'' Doğu gps koordinatlarıdır. Doğanköy, bağlı olduğu Akçaabat ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıktadır. Doğanköy ilçesinin Trabzon şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 24 kilometredir.

Yıldızlı'nın talebi rafa kaldırıldı Yıldızlı'nın talebi rafa kaldırıldı

Doğanköy'ün rakımı 462 metredir. (ortalama deniz seviyesine göre yükseklik)