Akçaabat Belediye 1 Temmuz 2022 tarihli Meclis toplantısında TİSKİ tepkilerin hedefi oldu.

Muhabirimiz Nurullah Cabri'nin en mutlu günü! Muhabirimiz Nurullah Cabri'nin en mutlu günü!

Akçaabat Yenimahalle’deki derin deşarj sisteminin çözüldü denmesine rağmen çözülmemiş olması ve kanalizasyonun denize akması gündeme geldi. CHP’li Meclis üyesi Mehmet Özbayrak’ın konuyu gündeme getirmesinin arından ise Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim TİSKİ’ye tepki göstererek, “TİSKİ’yi Allah iyi etsin.” dedi.

KOKUDAN RAHATSIZ

Mecliste koku sorununa değinen CHP’li Üye Özbayrak “Yenimahalle’de bir arıtmamız var. Kokudan mustarip olduk. Mahalleli, bizi tanıyanlar bana gelip ‘Sen orada necisin?’ diyorlar. Geçen Belediye Başkan Yardımcısı Ali Güngör Bey’e uğradım. Sağ olsun telefonla aradı, aradığı kişi yurt dışından parça geleceğini ve bu hafta sonu parçanın takılacağını söyledi. Herhâlde 2 hafta oldu. Gerçekten kokudan mustaribiz. Ne olacak buna? Kanalizasyon hiçbir engel tanımadan denize boşalıyor. Denizin kirliliği bir tarafa, koku bir tarafa. Lütfen bunu hâlledelim de bu kadar ufak tefek konuları başka yere ulaştırmayalım.” dedi.

AĞIR İŞLEDİĞİNİN FARKINDAYIM

Başkan Ekim’de Özbayrak’a işleyişinin ağır olduğunu fark ettiğini söyleyerek “Yenimahalle’deki deniz deşarjıyla ilgili TİSKİ Genel Müdürlüğümüz bir vana değişecek. Hâlâ değişecek. Allah iyi etsin onları. Orada vana arızalandı. Bir de deniz kısmında patlak vardı. Anladığım kadarıyla tedarikte sorun yaşıyorlar. Ağır işlediğinin farkındayım.” ifadelerini kullandı. 

TEKATAŞ ÇÖZDÜK DEMİŞTİ

Konuyla ilgili 2 ay önce açıklama yapan TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş “Akçaabat’ta kötü kokuya son verdik. Derin deniz deşarj hattının kopuk olduğu tespit edilen 6 metrelik kısmını özel donanımlı dalgıçlar maharetiyle onardık. Çalışma alanı tahkimat sonrası eski haline getirildi. İlçe halkımıza hayırlı olsun.” demişti. Tekataş’ın sorunun devam etmesine rağmen neden bu şekilde bir açıklama yaptığı ise anlaşılmadı.

Kaynak: AkçaTV