Akaryakıta gelen üst üste zamlar sonrası otobüs firmaları iflasın eşiğine geldi.

Fatoş YETİMHELLAÇ - Akaryakıta sıklıkla gelen zamların ardından otobüs firmaları isyan etme noktasına geldi. Bilet fiyatlarının uçak biletleriyle yarışması, bir depo yakıtın 2 bin liradan 12 bin liraya çıkması ve her geçen gün zam gelmesi Trabzon otogarında tepkiye ve umutsuzluğa neden oldu. Otobüsçülerin ve yolcuların mağdur olduğunu söyleyen otobüsçüler her geçen gün gelen zamlarla birlikte artık otobüslerinin tekerlerinin dönmediğini söylüyor.

Emrah Çelik

YAKIT FİYATLARI BİZİ MAHVETTİ

Emrah Çelik adlı otobüs şoförü artan maliyetlerden dolayı bazı firmaların kapattığını söyleyerek,Akaryakıta gelen zamlar tabi ki bizi etkiledi. Bizim 2 bin liraya doldurduğumuz depoyu şimdi 13 bin liraya dolduruyoruz. Bu bayağı fark etti. Bu bizi etkilediği kadar yolcuları da etkiledi. Bir bilet 150 lirayken şuan bir bilet 450-500 lira olmuş. Artık halk yolculuk yapamıyor. Ne olacak biz de bilmiyoruz. Gittikçe yükseliyor hala. Gerçekten çok zor. Otobüsler dolu ama bir şey kalmıyor ki. 300-400 lira para kalıyor. Bu da balata, lastik, yağ, personel harçlığı gibi şeylere gidiyor. Sefer sayılarında şuan öğrenci tatili olduğu için düşüş yok. Bazı firmalar servis kapattı, bazı firmalar kapandı. Adamlar artık çalışamıyorlar. Bu iş artık yapılmıyor. Bu yakıt bizi gerçekten mahvetti. Çözüm olarak bizimle alakalı hiçbir şey yok. Baştakilerden biz buradan rica ediyoruz, artık nasıl olacaksa bir çözüm bulunsun. Mazot 28,5 lira olabilir mi? Eskiden kuruş gelirdi üzerine. Şimdi iki lira geliyor üzerine.” ifadelerini kullandı.

Hasan Aktürk

İYİ OLACAK DİYE DÜŞÜNÜP YATIYORUZ, SABAH YENİ ZAMLA UYANIYORUZ

Yazıhane sahibi Hasan Aktürk akaryakıt fiyatlarının düşmesini umduklarını ancak sürekli yükseldiğini söyleyerek, Akaryakıt fiyatlarıyla beraber otobüs sürmek kolay bir şey değil. Bununla baş etmek de mümkün değil. Bugün bir otobüsün İstanbul’a gidiş gelişi 20 bin lira. Yolcu kapasitesi de bunu karşılamayacağından dolayı kışın baya zorluklar çekildi. Şuanda yaz sezonunda iş olur ama ondan sonra yine aynı olur. Gelecek kışı otobüs firmaları nasıl geçirir diye herkesin kafasında bir muamma var. Herkes sıkıntılı. Fiyatların artmasında da vatandaş sıkıntılı.  İki kişi gidecek olan bir yere bir kişi gidiyor. Bayramlar artık görüntülü telefonlarla oluyor. Eskiden böyle değildi. Herkes birbirini ziyaret ederdi. Otobüs firmalarında yer bulunmazdı. Hatta ilave araçlar koyardık. O dönemler bitti. Şuanda herkes bir sıkıntıda. İnşallah her şey iyi olur. Her gün zamla uyanıyoruz. Bunu yapanlar bir şey biliyorlardır. Neden olduğuna dair fikrimiz yok. İyi olacak diye düşünüp yatıyoruz, sabah yeni zamla uyanıyoruz” yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Coşkun SEmiz

FİYATLARIN ARTMASI LAZIM AMA İNSANLARIN BÜTÇESİ BUNU KALDIRMAZ

Trabzonlu futbolcudan acı haber! Trabzonlu futbolcudan acı haber!

Bilet fiyatlarının giderleri karşımaya yetmediğini söyleyen yazıhane sahibi Coşkun Semiz, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sabah ne olacağı belli değil. Durumlar iyi değil. Allah yardımcımız olsun. Herhangi bir duraklama şeyi de yok. Vatandaşın durumu zaten iyi değil.  Şuanda yolcu sayısında yarı yarıya düşüş var. Bu dönemde okullar tatil olacak diye zorunlu gidiş gelişler var. Onun dışında bir hafta iş olur. Devletin yaptığı zam oranıyla bilet fiyatlarına yapılan zam arasında dağlar kadar fark var. Arada baya bir açık oluyor. Otobüs dolu gitse ne fark eder, boş gitse ne fark eder. Yolcu da fazla düşüş olmasa bile fiyatlar benzinin arttığı şekilde artmadı. Fiyatların artması lazım ama insanların bütçesi bunu kaldırmaz” dedi.

Fatih Bal

OTOBÜSÇÜLÜK ARTIK BİTTİ

Yazıhane sahibi Fatih Bal sektörün can çekişme noktasında olduğunu belirterek, “Şuanda sefer sayılarımız azaldı. Her gün mazota zam geliyor. Yolcu mağdur, otobüsçü mağdur, firma mağdur. Bunun önüne artık geçemiyoruz. Artık otobüsün tekerleği dönmüyor. Bunun sonu nereye gidecek bilmiyoruz. Ama bu şartlarda otobüslerin çalışması çok zor. Çünkü her gidişte 12 bin lira yazdığı zaman o otobüs daha gidebilir mi? Bu mazotun yükselişine artık birinin dur demesi lazım. Vatandaş da mağdur. İstanbul bileti buradan 550 lira. İnsanlara bu fiyatları demeye utanıyoruz. Ama şuan otobüs ve uçak bileti fiyatlarını kafa kafaya getirdiler. İnsanlar uçağı tercih ediyor. Otobüsçülük olayı artık bitti. Yazık günah. Adam borçla otobüs almış ama ödemelerini yapamıyor. Otobüsçüye, vatandaşa, personele yazık günah.” sözlerini kaydetti.