Kıymetli okurlarım;

Geçtiğimiz hafta Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında belediyenin uygulamalarını eleştiren CHP’li bir meclis üyesine, AK Partili önemli bir meclis üyesinin verdiği cevap AK Partililerin gündeminde hayli tartışma konusu oldu. Derim yerindeyse derin AK Partililer dost sohbetlerinde uzun uzadıya bu cevabı tartıştılar.

Peki! Neydi AK Partili meclis üyesinin verdiği tartışılan cevap?

Ona göre “Trabzon Büyükşehir Belediyesi, bir takım uygulamalarında Ankara Büyükşehir Belediyesini referans alıyormuş.”

Şimdi gel çık işin içinden!

Bilinç altı boşalması mı dersiniz, yoksa fecahat mı? Bilemem.

Ancak; bu itirafın ardında konuşmamız gereken çok şey var. Türkiye’de 94 yılından beri belediyecilikte çığır açan bir partiden seçilmiş meclis üyesi, kendi belediyesi örnek olmak bir tarafa 15 AK Partili büyükşehir Belediyesini değil de CHP’li belediyeyi örnek alıyormuş.

Ankara’da 3,5 yıldır görevde olan Mansur Yavaş’ın yönettiği belediyenin yağan yağmurlar sonucu Ankara’nın sokağa çıkılmaz bir hale geldiği hatta bir gencin öldüğü hepimizin malumu. Sosyal medya orduları ile Ankara’da birtakım çevrelerin Mansur Yavaş güzellemesi yaptıkları biliniyor. Bu güzellemenin arkasında yatan neden çok açık. 2023 seçimlerinde Mansur Yavaş’ı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına rakip çıkarmak. 

Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu gibi medyatik bir isim olmadığından yani medyada çok fazla konuşmadığından kendisinde olmayan birtakım hasletlerin kendisine izafe edilmesini iletişim dili açısından anlayabiliyoruz. Konuşmayınca halk sizi yeteri kadar tanımıyor ve sosyal medya reklamlarına kanıyor. Zaten geçen haftalarda katıldığı Van gezisinde gaf ve gaflet arası hareketleriyle gündem olmuş ve yoğun eleştiriler almıştı. Mansur Yavaş’a Ekrem İmamoğlu’ndan farklı çizilen çizgi onu gizemli ve kurtarıcı bir figür olarak kamuoyuna yansıtma amaçlı bir algı operasyonu. Mansur yavaş beyi tanıyanlar kendisinin bir kurtarıcı olamayacağını bilirler. Dolayısıyla; medyada fazla konuşturulmamasının amacı etrafında oluşturulan sanal gizemin bozulmasını istemeyenlerin siyasi planıdır. 

Anlaşılan o ki!

AK Parti’de sonradan imkan ve söz sahibi olan birileri yeni dönem için rotayı Mansur Yavaş’a kırmışa benziyor. Zaten Trabzon Büyükşehir Belediyesinde bazı önemli görevlerde bulunanların Mansur Yavaş’la ilişkileri gizli saklı değil. İşin garibi bu ilişkiyi bilen AK Parti Trabzon teşkilatının ve elbette ki Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun sessiz kalıp Mansur Yavaş’ın bir ayağının da AK Parti içerisinde yaşayabilmesine olanak sağlamaları.

Buna örnek olarak Zorluoğlu’nun sağ kolu Adnan Gül’ü örnek gösterebiliriz.

Belediyeden Adnan Gül’ün Mansur Yavaş ile hukukunu herkes bilir. Bilindiği gibi Sayın Gül, Mansur Yavaş’ı Trabzon’da bir otelde ağırlamıştı. Başkan Zorluoğlu ile Mansur Yavaş arasında adeta bir köprü vazifesi gördüğünü siyasi derinliği olanlar bilir.

Peki Sayın Zorluoğlu bir Mansur Yavaş taraftarı mıdır?

Olmaz ama… Ya tutarsa? Diye Zorluoğlu’nun düşündüğüne Siyasi çevrelerde bir kanaat hakim.

Özetle kıymetli okurlarım AK Parti içinde her dönemin adamı kimliğine sahip kişiler imkan ve makam bulunca ne yapacaklarının ip uçlarını şimdiden veriyorlar. Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine ikame edecekleri ismi de görüyoruz ki sürekli arıyorlar.  Ne diyelim onlarda suç yok …

Sahi suç kimde?