Dedi: AK Parti temayülü dan yapıldı. Neler söyleyeceksiniz?

Dedim: Oy kullanan 8 partili ile konuştum. Tabanın, Selahattin Çebi'ye kilitlendiğini söylüyorlar. Salon hakikiyetinin de aynı olduğu görüşünü ilettiler.

Dedi: Selahattin Çebi, ehliyet ve liyakat olarak bu görevi yapabilir mi?

Dedim: Temayülden 1. çıktığı kanaati oluşan ve partinin tabanından gelen bir siyasi için böyle bir soruyu yanlış bulurum. Bu soru, parti tabanının tercihine de demokratik ahlaka da aykırıdır. Şayet benden bir cevap bekliyorsanız, çıtayı Haydar Revi'nin çok üzerine çıkaracak iradededir.

Dedi: Selahattin Çebi'nin öne çıkmasını uzun zamandır çalışmasına mı bağlıyorsunuz?

Dedim: Ebetteki onun da katkısı var. Lakin takdir edersiniz ki, her çalışan karşılık bulamaz. Parti tabanında kabul görmesi gerekir. Sonuçta tercih edenler, tercih kullananlar da seçilmiş partililer. Partinin belli kademesindeki yöneticiler. Yani temayülden çıkan sonuç bu açıdan çok önemli.

Dedi: AK Parti Genel Merkezi buradan çıkan sonuca uyar mı? Ne dersiniz?

Dedim: Bugüne kadar uymadı. Belli bir dönem parti tabanı bunun umursamadı. Ama artık önemsiyor. Ortada bir sürü sorun varken, bir de iradecinin yok yasılmasını artık sonuca etki edecektir. Şöyle bir analiz yapalım.  Ak Parti'nin en güçlü olduğu…. Trabzon'dan en yüksek oy aldığı dönemler artık geride kaldı. En güçlü dönem 2011 seçimleriydi. AK Parti tek başına %60'lara dayanmıştı. MHP ile birlikte toplam oyuna baktığınızda %75 ediyordu. (MHP 2011'de %25…)

Ancak 2015 artık gerile dönemi… AK Parti, Süleyman Soylu gibi bir isme rağmen %56’da kaldı. MHP’nin oyu ise %21’lere çıktı. İki partinin toplam oyu %77’lerdeydi. 2018 yılına gelince Cumhur İttifakı’nın toplam oyu %69’da kaldı. 2019 yerel seçimlerde %65’lere indi. Dememiz o ki; AK Parti gittikçe düşüyor. 2023’te bu düşüşü durduramazsa Cumhur İttifakı TBMM’de çoğunluğu kaybedebilir. Olay bu kadar ciddidir.

Dedi: Trabzon ölçeğinden örnek verdiniz. Vekil sayısı da etkilenir mi?

Dedim: AK Parti bir zamanlar Trabzon’dan 6 vekil aldı. Sonra 5’e indi. Sonra 4’e indi. Ve 2023 seçimlerinde üçe inme tehlikesi var. AK Parti artık taban iradesini dikkate almak zorunda. Yine eskiden AK Parti’den kaçan oylar MHP’ye gidiyordu. Yani ittifak içinde kalıyordu. Artık kalmayabilir. İl Başkanlığındaki tavır, Genel Merkezin meseleye bakışında gösterecektir. Açık ve net söyleyelim… AK Parti genel Merkezi ‘tabana rağmen’ tavrını sürdürürse AK Parti 4 milletvekili alamayacaktır. Trabzon’dan 4 milletvekili alamayan AK Parti TBMM’de çoğunluğu kaybeder.

Bir kanaat önderinden… AK Parti temayülünde oy kullanan değerli Mustafa Çolak’tan bir örnek vermek istiyoruz. Dün görüştüğümüz Çolak, oyunu kullandıktan sonra bir dost sohbetinde şunları söyledi. “Bir zamanlar Trabzon’da bir garip müftü vardı. Yetkisini kötüye kullanan ve camiasını temsilden uzak bir müftü. 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl derken dışarda bağımsız hizmet eden din adamlarının canına tak etti. Toplanıp Ankara’ya gittiler. İlgili devlet bakanına çıktılar. Şikayetlerini anlattılar ve müftü beyin olmasını istediler. Bakan Bey sormuş… “Nasıl bir müftü istiyorsunuz?” Cevap çok ilginç… “Müslüman olsun yeter” demişler.

Şimdi de biz AK Parti Genel Merkezinden beklentimizi söylüyoruz. “Bize AKP’li değil, AK Partili bir il başkanı verin artık. Tercihimize saygı duyun artık.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.