AK Parti Ortahisar kongresinde gözlemlediğimiz 5 önemli ayrıntıyı kaydetmek istiyoruz. Öncelikle kongrenin heyecan içinde geçtiği ve yeni bir dönemin işaretçisi olduğunu kaydetmeliyiz. AK Parti’yi diğer partilerden ayıran en önemli özellik teşkilatların oy artırabilmeleri değil, liderin oylarını koruyabilmelerinden ibarettir. Yani ve bir diğer ifadeyle AK Parti teşkilatları Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını ne kadar koruyabilirlerse o kadar başarılı sayılırlar. Zira AK Parti oyları kah vekillerin, kah başkanların kah parti yöneticilerinin yanlışları yüzünden düşüyor. Şimdi gözlemlerimiz:

Birinci gözlemimiz: İlçe Başkanı Selahattin Çebi bize göre kuruluşundan bugüne AK Parti Ortahisar İlçesi’ne gelmiş en birikimli ilçe başkanı… Siyasi tecrübesi, dava adamlığı bir yana meselesine vakıf ve hepsinden önemlisi, davasının derdi ile dertlenen bir ilçe başkanı… Davasına bugün veya yarın hesabıyla değil, omuzlarında taşımak zorunda olduğu bir yük olarak bakan ve bu şuurla kendini çalışmak zorunda addeden bir ilçe başkanı… İşte bu ilçe başkanı, kongrenin neyin yıldönümüne denk geldiğinin şuurunda bir konuşma yaptı. O salonda kahır ekseriyetin hatırlamadığı, bilenlerin bile az sayıda olduğu ‘8 Şubat MİT Krizi’, FETÖ darbe sürecinin ilk ciddi operasyonuydu. Çebi; “Şayet Genel Başkanımız 9 yıl önce bugün bu operasyonu bozmasaydı bugün hiçbirimiz bu salonda olmayacaktık” dediğinde bazı delegeler, ‘Bugün ne olmuş’ diyerek Çebi’nin sözlerine kulak kabartıyordu. Bu yaklaşımı çok zamandır AK Parti teşkilatlarında duymadığımız bir şuur ifadesi olarak yorumluyoruz.  Bu arada sayın Çebi’ye bir hatırlatma yapmak istiyoruz. “Ekibinizle ilgili olumlu tepkiler var. Ancak, ‘Bu ekip, dağda-köyde-bayırda-fukara kapısı çalmaz’ kaygıları da var. Sizden çok şey bekleniyor. Başarınız koruyacağınız oylarla ölçülecek” bilesiniz.

İkinci gözlemimiz: Ortahisar Belediye Başkanı Av.Ahmet Metin Genç’in, “Kutlu liderimizin arkasında sonuna kadar yürüyeceğiz” ifadesi… Genç, ilk kez böyle bir ifade kullandı. ‘Kutlu Lider’ yakıştırması, Türk geleneğinde olduğu gibi İslami literatürde de kendisine yer bulan bir ifade… Genç’in bu ifadesini bir analize tabi tutarsak; Liderlik; “Makam ve mevki ile değil, başarılarıyla, becerileriyle öne çıkandır. Her kayıt ve şartta nasıl davranacağını bilen ve karar alabilendir.”

Liderlik; “Çevresine, daha geniş çevresine ilgi gösteren ve kendisini onlardan biri olarak görebilendir.”

Liderlik; “Sözü eğip bükmeyen, sözü değersizleştirmeyen açık sözlülüktür. Hayır denmesi gereken yerde ‘Evet’ deme mecburiyeti hissetmek liderliği değersizleştirir.”

Liderlik; “Sorumluluk almak, sorumluluk yüklemek ve günü geldiğinde hesap verip hesap sorabilmektir.”

Liderlik; “Lakaplara sığmamak, olabildiğince doğal olmaktır. İşte böyle bir liderin bir de ‘Kutlu Davası’ var ise… Kutlu bir iddia taşıyor ise ‘Kutlu Lider’dir.”

AK Parti Genel Merkezi, Genç’e beraber çalışabileceği ve istediği bir ilçe başkanı göndermiştir. Genç’ten beklentisi devam etmektedir. Şimdi karşılık verme sırası Genç’tedir.

Üçüncü gözlemimiz: Milletvekili Salih Cora’nın hem davasına hem kentine sahip çıkma iradesi… Trabzon AK Parti milletvekilleri içinde davasına ve liderine sahip çıkan… Memleketinde ve seçildiği şehirde davasına ve liderine söylenen her çirkin söz karşısında bile tavır alan Salih Cora’nın aynı zamanda mensubu olduğu Trabzon Barosu’nu hedefine koyması kongrenin renkli sahnelerinden biri olmuştur. Şahsına yöneltilen kötü ve çirkin yakıştırmalar karşısında müsamahakar davranan ve çoğu kez duymayan Cora, liderine ve davasına yöneltilen çirkinliklere karşı zerre kadar müsamaha göstermeyen bir vekildir. Bu bağlamda kendisine dostluk göstermelerine rağmen liderine saygısızlık eden nice şahıs ve kuruluşla karşı karşıya gelmiş ve tavır almıştır. İlk aklımıza gelen birkaç örneği sıralamak isteriz.

Milletvekili Salih Cora, gerek Türkiye dışından, gerek yurt içinden ve gerekse yurt içinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı yapılan hemen her açıklamaya tepki koydu. Türkiye Libya’ya asker gönderdiğinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Erdoğan’a hakaretamiz bir açıklama yaptı. Cora, hem Mavi Vatan’ı hem Erdoğan’ı savundu. Trabzon eski Milletvekili Haluk Pekşen, Erdoğan’a karşı ipe sapa gelmez açıklama yaptığında karşısında Cora’yı buldu. Bugün CHP’den ayrılan Muharrem İnce Erdoğan’a “Özal gibi gidecek” dediğinde ilk tepki yine Cora’dan geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’a, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’ya verdiği cevaplar bu çerçevede ele alınmalıdır. Yine Ali Şükrü Bey meselesinde Trabzon’da AK Parti’nin önünde Salih Cora vardır. Tıpkı Baroya tepki konusunda tavır aldığı gibi.

Dördüncü gözlemimiz: Milletvekili Muhammet Balta’nın Boğaziçi eylemleri ve aynı çerçevede Trabzon Barosu’na tepki göstermesiydi. Balta’nın tepkisinin anlamlı boyutu ise Baro’nun karşısında muhafazakar STK’ların tepkisizliği idi. Balta; “Bizim STK’lara da bir şeyler söylemek istiyorum. Baro Başkanı böyle bir açıklama yaparken siz nerelerdeydiniz?” derken yerden göğe kadar haklıydı. Muhafazakar STK’lar, Kabe hakarete uğrarken de tepkisizdi. Ne hazindir ki muhafazakar STK’ların makam, tayin, terfi, iş, aş dışında bir dertleri kalmadı gibi… Kendilerine sorulmadan müdür atamasını istemeyen ancak savundukları değerler hakarete uğrarken sessizce geçiştiren muhafazakar STK’lar…

Memur-Sen başta olmak üzere yaşanan bu bıkkınlık ve artık önemsizleşen değerler, farkında olmadan kendilerini değersizleştirmişti. Milletvekili Balta’nın bunu hatırlatması gerçekten önemliydi. STK’lar artık sorumluluklarını hissetmeliydi.

Beşinci gözlemimiz: Ortahisar eski ilçe başkanı Temel Altunbaş’a yapılan haksızlık kabul edilebilir değildi. Partisine 9 yıl hizmet eden bir eski başkanı bir gecede görevden alıp kenara atmak nasıl bir particiliktir? Genel Merkez adayını belirledi. Buna rağmen kongreye 15 gün kala fesih de neyin nesidir? 40 kişilik yönetime yapılan nasıl bir particiliktir? Bunlar seçim mi kaybetti? Evlerinden, çocuklarından, ailelerinden zaman ayırıp… Gece eve geç gidip… Köy köy gezip partileri için çalıştı. Kongrede helalleşmek ve onore etmek yerine böyle onurlarını rencide ederek göndermek nasıl bir siyaset aklıdır? AK Parti Genel Merkezindeki bu siyaset aklı varken muhalefete gerek yok. Zira AK Parti’de bunlar kadar küskünü kimse yaratamaz.

AK Parti Ortahisar ilçe kongresinde hafıza oluşturmak gayesiyle beş gözlemimizi kaydettik. Tarihe not düşelim dedik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.