AK Parti Genel Merkezinin ortaya koyduğu “Teşkilatların yüzde 85’i yenilenecek” perspektifi çerçevesinde 6 yıldır AK Parti Trabzon İl Başkanlığı görevini yürüten Haydar Revi, bölge koordinatör yardımcısı yapılarak il başkanlığına yeniden aday olmaması sağlandı. Günebakış gazetesi olarak AK Partiye verdiği hizmetleri, kişiliği, beyefendiliği, dava ahlakı ve anlayışı bağlamında yalnızca takdir edebileceğimiz Haydar Revi’nin siyaset iradesini hep yetersiz bulmuştuk. Daha önemlisi Haydar Bey’in yeni bir dönemi üstlenemeyeceği, AK Partinin Sayın Revi ile 2023’ü göğüsleyemeyeceğini savunmuştuk. Hal böyle olunca AK Parti açısından bu değişimin önemli ve doğru olduğunu düşünüyoruz.

AK Parti bugün ya da yarın İl Başkan adayını belirlemek üzere bir temayül yapacak. Temayülde öne çıkacak isimler belli. Temayülde oy kullanacak olan 250 civarında partilinin tercihini üç aşağı beş yukarı bütün Trabzon biliyor. Burada önemli olan AK Parti Genel Merkezinin bu temayüle uyup uymayacağı konusu… AK Parti Genel Merkezi ne yazık ki bugüne kadar Trabzon’la ilgili hemen hiçbir temayüle itibar etmedi. Mesela Büyükşehir Belediye seçimleri sürecinde temayüle bile girmeyen ve Trabzon’u hiç tanımayan Murat Zorluoğlu valilikten alınıp Trabzon’un başına getirildi. Ve Trabzon bugün başta AK Parti olmak üzere bunun ciddi sancılarını çekiyor. Zorluoğlu ilk olarak Büyükşehir Belediyesinde ne kadar AK Partili yetkili Daire Başkanı varsa hemen tamamını tasfiye etti. Yani Trabzon AK Partide gelinen nokta “AK Parti artık kendi çocuklarını yemeye başladı.”

Trabzon’un sorunu tek başına bu değil. Teşkilatla bazı milletvekilleri ciddi manada karşı karşıya bulunuyor. Özellikle 3. dönemini yaşayan iki milletvekili yeni dönemde ‘Bir şeyler koparır mıyızın’ hesabını yapıyor. Böyle olunca da teşkilatları önemsemeyip Genel Merkez nezdinde istediklerini yapmak istiyorlar. Ve bunu teşkilatlara rağmen yapmak istiyorlar. Bugün Trabzon kamuoyu nezdinde yüzde 2’lik bile karşılığı olmayan bu milletvekilleri şimdi Trabzon’a yeni bir il başkanı getirmek istiyor. Ne yazık ki Trabzon’un yaşadığı bu sıkıntıda koordinatör Polat Türkmen’in de büyük payı var. Polat Bey, süreci sıkıntısız geçmek istiyor. Sıkıntısız geçmek isteyince de Of gibi bir ilçede kongre yapmadan başkan atanıyor. AK Parti adına bu inanılmaz bir zafiyettir.

Of ilçesine kongre yapmadan atama yöntemiyle başkan getirmek bu kentin siyasi tarihini bilmemek demektir. Of ilçesi ki Milli Selamet Partisinden bu yana Trabzon için çok özel önem atfeden bir ilçedir. İlçenin özgün hali ve özel durumu yalnız Trabzon için değil, AK Parti açısından Türkiye için bile bir örnektir. 18 yıldır iktidar olan AK Partinin Of gibi bir ilçede kongre yapamaması ne demektir? Benzer bir niyeti Ortahisar için de düşünmüşler… Böyle bir sonuç, Trabzon’da AK Partiyi çok büyük bir zafiyete uğratacaktır.

Geldiğimiz noktada şunu söylemek istiyoruz. Ak Parti İl Başkanlığı için Öne çıkan 3 isim görünüyor. Selahaddin Çebi, Hakan Terzioğlu ve Zeki Kavanoz… Teşkilatlardan çok büyük oranda 2 ismin çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Dileriz AK Parti Genel Merkezi temayülün sonuçlarını dikkate alır. Trabzon insanı kiminle yönetileceğine kendisi karar vermelidir. Yukarıdan yapılan dayatmalar ve emrivakiler bu şehirde hep sorun üretmiştir. Teşkilatın içindeki dağınıklıklar, kırgınlıklar, küskünlüklerin nedeni hep dışarıdan yapılan müdahalelerdir. Ne milletvekillerinin ne de Genel Merkezin diretmesiyle Genel Merkeze dayanan bir başkan atanmamalıdır. Başkan gücünü AK Partinin Trabzon’daki tabanından almalıdır. AK Partinin Trabzon’daki tabanı başkana bu gücü verecek dinamizme sahiptir. Bir kere olsun bakalım tabanın beklentisine cevap verilecek mi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.