Dedi: AK Parti İl Başkanlığı'na Opr. Dr. Sezgin Mumcu getiriliyor. Nasıl yorumluyorsun?

Dedim: İnşalah hayırlı olur… Zor bir dönemde il başkanlığı yapacak. İşi zor gibi… İrade beyan edebilirse kesinlikle başarılı olacaktır...

Dedi: Zor dönem derken neyi kastediyorsunuz?

Dedim: İki açıdan zor durum… Hem genel politika açısından hem yerel siyaset açısından… Genel bağlamda; AK Parti'nin düşüşe geçtiği bir süreç. Üstelik 2023 gibi AK Parti'yi 2053'e taşıyıp taşımayacağı belirlenen bir devre… 18 yıllık AK Parti iktidarının en zor dönemi… Ekonomi ile birlikte ülke kabuk değiştiriyor. Bir geçiş sürecinin sancıları yaşanıyor.

Yerel bağlamda; Dağınık bir yapı… Milletvekillerinin hepsi gelişmelere farklı bakıyor. Parti'de 'Önce Partim' anlayışı terkedilmiş!..  Büyükşehir parti ilkelerinin tamamen dışında ve partiyi eritiyor. Teşkilatları yeniden heyecanlandırıp harekete geçirecek bir irade aranıyor. Kelimenin tam anlamıyla; AK Parti Trabzon teşkilatını, Genel Başkanın temsilcisi olarak milletvekillerinden belediye başkanlarına… Tamamını yönetecek bir irade gerekiyor. Dileriz Dr. Sezgin Mumcu bu iradeyi ortaya koyar.

Dedi: Sezgin Mumcu'yu tanıdığınız kadarıyla bunları yapabilir mi?

Dedim: Siyaseti kavradı. Birikimi var.  Kendini iyi yetiştirmiş bir isim… Yüzü müsait ve yıpranmamış bir isim. Ancak irade koyup koyamayacağını bilemiyoruz. Bir diğer avantajı ise STK'ları iyi tanıması. Bu açıdan da bakıldığında Sayın Mumcu'nun başarması lazım.

Dedi: Bir anlamda Dr. Sezgin Mumcu'nun  kendisini  öneren milletvekillerini yönetmesinden bahsettiniz. Böyle bir şey olabilir mi?

Dedim: Partinin geleceği açısından il başkanının istişare edip belirleyici olması lazım. Yoksa her kafadan bir ses çıkması… Sorunların görmezden gelinmesi ve önümüzdeki seçimde oy oranının 2018'in altına inmesi riski var. AK Parti'nin 4 milletvekilliğinden 3 milletvekilliğine düşme riski var.

Dedi: İkinci bir husus var. il Başkan adayı olarak davet edilen isimlerden Yılmaz Büyükaydın davete icabet etmemiş. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Doğruysa yanlış yaptı. Eski bir ilçe başkanı olarak yaptığı yanlış.  Birincisi; Büyükaydın'ı öneren milletvekillerinin bu partiyle nasıl bağı olduğu ortaya çıktı. AK Parti İl Başkanlığını istemeyen… Siyaset düşünmeyen bir ismi hangi anlayışla önermişler? Dertleri neydi? Neyi hedeflemişler? İkincisi de Sayın Büyükaydın açısından… İstanbul'daki davete icabet etmeliydi. Tayyip Bey'e "Eski bir ilçe başkanınız olarak elinizi öpmeye geldim. İl Başkanlığı düşünmüyorum. Sizi yakından görmeye geldim" deyip çıkabilirdi.

Dedi: Ortahisar İlçe Başkanığı'na önerilen Selahattin Çebi ile ilgili neler diyorsun?

Dedim: Sayın Çebi, İl Başkanlığı'na en yakın isimlerden biriydi. Ancak Genel Başkan Erdoğan Çebi'yi Ortahisar'a uygun gördü. Bize göre Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç'e istediğini vererek ve memnun ederek siyasette yol arkadaşlığına devam edeceği mesajını gönderdi.

Dedi: Selahattin Çebi'nin İlçe başkanlığı Ortahisar Belediye Başkanlığına verilen bir mesaj mı?

Dedim: Kesinlikle… En başından beri Ahmet Metin Genç'in çalışabileceği bir isim olmasına dikkat edildi. Mehmet Karaoğlu ismi bu bakımdan çizildi. Selahattin Çebi en başından beri Genç'in önerdiği iki isimden biriydi. Hatta birincisiydi.  O gerçekleşti.

Dedi: Genel olarak neler söylersiniz?

Dedim: Trabzon AK Parti teşkilatı yenilendi. Yeni heyecan, yeni yüzler ve yeni bir tablo. Bu gelişme partiye artı olarak yansıyacaktır. Hele il başkanı toparlayıcı ve yöneten iradeyi koyabilirse AK Parti Trabzon'da büyük bir ivme kazanacaktır. Hayırlı olsun…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.