AK Parti’de İl Başkanlığı ve Ortahisar İlçe Başkanlığı süreçleri bu hafta sonuçlanacak. Bu akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararı bizzat kendileri verecek. Erdoğan’la görüşmek üzere İstanbul’a davet edilen 6 isimden birini il başkanı olarak Trabzon’a gönderecek. Elbette bir kongre olacak. Lakin yapılacak kongre sadece yasanın öngördüğü şartı yerine getirmek için. Yoksa İl Başkanını belirlemek için değil. Ne yazık ki milletvekillerini de aynı yöntemle seçiyoruz. Ankara’dan belirlenen milletvekillerini seçmek için değil, yasal boşluğu doldurmak için sandığa gidiyoruz. Parti içi demokrasi olmayınca vatandaş bir nevi ‘noter’ görevini yapıyor. Bu ayrıntılara şimdi girmiyoruz.

Altı isimden birisi Trabzon gibi zor bir kentte ve 2023 süreci gibi zor bir süreçte görev yapacak. AK Parti teşkilatını toparlayacak ve mevcut zemini 2023’te de koruyacak. Belki üstüne de koyacak… Genel Merkezin davet ettiği 6 isimden 4’ünü dört milletvekili önerdi. Bir anlamda her milletvekili, ayrı bir isim önermiş gibi... Dağınıklık derken, bunu kastediyoruz. Ne teşkilatın kendisi, ne milletvekilleri bir isim üzerinde uzlaşamıyor. Hal böyle olunca da teşkilat, dağınık bir görüntü arz ediyor. İşte bu dağınıklığı ortadan kaldıracak ve teşkilatı, tüm katmanlarıyla 2023’e hazırlayacak bir il başkanı.. AK Parti’de İl Başkanı bugün bu kadar önemli.

Görüşmeye davet edilen isimlerin her biri üzerinde her hangi bir değerlendirme yapmayacağız. Teşkilatı toparlayacak ve 2023’e hazırlayacak irade sahibi isimler olduğu gibi vaziyeti idare ederek zaman dolduracak isimler de var!.. Sonucu zaman gösterecek… Biz sadece “Nasıl bir il başkanı?” sorusuna cevap arıyoruz.

Bizzat Cumhurbaşkanı tarafından gönderilecek olan isim ya Erdoğan’ın… Onun ilkelerinin savunucusu olacak… Veya kendisi ve arkasındaki destekçilerini savunup Erdoğan diye bir derdi olamayacak!... Nitekim AK Parti buna dönüştü. Artık Erdoğan ve ilkelerine yönelik saldırılara tavır alınmıyor. Herkes kendine karşı eleştiriye karşı çıkıp ayağa kalkıyor.

Belirtmemiz gerekir ki, bugüne kadar Trabzon’a gönderilen İl Başkanlarının temel ölçüsü de hiçbir zaman ilkeler olmadı. Herkes kendine göre vaziyet aldı. Bakalım bu kez tabanla bütünleşip AK Parti’yi 2023 vizyonuna taşıyacak bir il başkanı belirlenebilecek mi? Hep beraber bu hafta öğreneceğiz.

Kovid-19 salgını ile mücadele devam ediyor. Hükümetin bu bağlamda uygulamaları ile başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu başarının kaynağı ise Türk vatandaşlarının kurallara uyması. Avrupa’daki başarısızlık nasıl ki toplumun yasaklara karşı çıkmasına bağlıysa, Türkiye’deki başarı da en büyüm pay kurallara uyulmasıyla alakalı. Hükümetin pandemi dolayısıyla esnafa yeterince destek verdiği konusunda farklı düşünüyoruz. İş çevreleri kredi kullanarak vaziyeti idare edebilir. Lakin esnaf ve özel sektör çalışanları için iyimser değiliz. Çok ağır şartlarda boğuşan ve kimi kurtulamayan esnaf kesimi var. Kurtulanların da yaralı olduğunu söyleyebiliriz. İşsizlikle birlikte ‘ücretsiz izin’ adı altında yaşanan gizli işsizlik hangi boyutta? İşsizliğin ilkbaharda ulaşacağı oran herkesi endişelendiriyor. Bütün bunların yanında 1 yıldır olmayan eğitimle perişan ettiğimiz bir nesil var. Henüz kimse bu salgının eğitimde oluşturduğu tahribatı konuşmuyor. Ve bütün bunlara rağmen aşı ile birlikte pandemiden ne zaman çıkılacağını bile bilmiyoruz. Aşı, umuttu ve bulundu. Şimdi aşı olup olmayacağını!.. Olmak isteyenlerin ne zaman olabileceğini kimse bilmiyor. Garip olan, yetkililer de bilmiyor. Bu belirsizlik de psikolojileri bozuyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.