Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu, Kulüpler Birliği toplantısının ardından yabancı hakem tartışmaları hakkında konuştu.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği toplantısının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kamera karşısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ağaoğlu yabancı hakem konusunda bazı ifadeler kullandı.

Türkiye’de nasılsa dünyanın her yerinden aynı

Başkan Ağaoğlu yabancı hakem konusunda,“Yabancı hakem konusu derken Federasyonun VAR hakemleri ile alakalı olarak yürütmüş olduğu bir çalışma var. Gündem olan konu bu. Ben her zaman şunu savundum. Hakemlerin eğitim seviyelerinin yükseltilmesi eğitime cevap vermeyecek kapasitede hakemler varsa onlar sistem dışı kalır. Bu bugünün programı değil zaten. Bu yıllardır süre gelen ve yanlış uygulamalar neticesinde bugün hakem konusu çok ciddi bir şekilde tartışılmaya başlandı. Hani bu dünden bugüne olan bir olay olmadığını da düşünecek olursak yıllara vabeste bir olaydı bu. İyi eğitim verilememesi, torpil müessesinin çok sağlam bir şekilde çalışması, elit kategoriye gelince kadar yapılan terfilerde karşılaşılan sıkıntılar bugün tartışmayı en üst seviye noktasına getirdi. Burada yapılacak olan şey belli olan herkesin de malumu olan sıkıntıları ortadan kaldırdığınız zaman bugün oynanan oyun futbol yani. Türkiye’de üç kale direği arasında top geçtiği zaman gol oluyor Almanya’da da aynı İngiltere’de de aynı Dünya’nın her yerinde aynı." ifadelerini kullandı.

"Hakem yetiştiremiyorsak sıkıntı bizde"

Hakemlerin eğitimine dikkat çeken Başkan Ağaoğlu, "Futbolcu yetiştiriyorsunuz, antrenör yetiştiriyorsunuz ama hakem yetiştiremiyorsanız sıkıntı bizde. Dolayısıyla futbol global yurt dışından oyuncu alıyorsunuz veriyorsunuz hoca alıyorsunuz veriyorsunuz. Hakem alıp hakem verilemez mi? Ama hakem alıp veren ülkelere baktığımız zamanda genellikle bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşayan ülkeler olduğunu görüyoruz. Açıkçası Türkiye’nin de o kategoride olmasını ben pek içime sindiremem. Eğitim sistemini gözden geçirmemiz lazım. Aday hakemlikten itibaren yetişen hakemlerin hiçbir gücün himmetine muhtaç olmadan hakkıyla elit kategoriye kadar yükselmelerinin sağlayabilecek bir sistem oluşturursak o zaman Türkiye’den sıkıntı yaşayan ülkelere hakem göndeririz." açıklamalarında bulundu.

Onur Bulut transferinde Kayserispor karar verecek! Onur Bulut transferinde Kayserispor karar verecek!

Öte yandan Ağaoğlu, "Korsan yayını önünü alamazsak iki sene sonra 115 milyon Dolar'ı da göremeyiz. İki sene sonra bu rakamın 50-60 milyon Dolar'a düşeceği, bu da Türk futbolunun ekonomik anlamda biteceği anlamına geliyor." dedi.