Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu hem Abdullah Avcı eleştirilerine hem de transfer döneminden bahsetti.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu (UFEF) ve Fotomaç Süper Lig'in En İyileri Ödül Töreni'ne katıldı. Birçok dalda ödül alan Trabzonspor ödül tmreni damga vurud. Ödüllerin ardıdan Vaşkan Ağaoğlu, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda  Teknik Direktör Abdullah Avcı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ahmetağaolu2-1

Abdullah Avcı'dan takıma müdahale! İşte tüm sorunlar Abdullah Avcı'dan takıma müdahale! İşte tüm sorunlar

Baişkan Ağaoğlu, Abdullah Avcı eleştirilerine net cevabı verdi. Hocanın eleştirilebileceğini belirten Başkan Ağaoğlu, "Oyun sistemini, değişikliklerini eleştirebilirsiniz. Ama hoca tartışılmaz. Takımı, uzun süre sonra şampiyon yapan hocanın tartışılmasını doğru bulmam. Değişikliği sevmem. Devamlılık esastır. Yanlışları, hataları, eksikleri düzelterek devam edersiniz. Her değişiklik yeniden yapılanmayı getirir, sıkıntıları vardır. Hoca eleştirilebilir. Puan kaybı olan veya zor geçen maçlardan sonra karşılaşıyoruz ama hocayla devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Transferde farklı nedenlerle sıkıntılar yaşadık"

FaHRTcBWQAMGpEx-3

Öte yandan Başkan Ağaoğlu, geçen sezon ve bu sezonun farklı başlaması hakkında da açıklamlarda bulundu. Başkan Ağaoğlu, "Geçen sene 20 milyon euro ile başladık. 25 milyon euro ile bitirdik maaş bütçesini. Bu sene tabii çıtayı biraz aştık. 33-34'lere kadar çıktı maaş maliyetinde. Bu rakamlar hiçbir şekilde mevcut gelirlerle karşılanabilecek değil. Sponsor geliri, naklen yayın dibe düştü, ürün satışları ve oyuncu satışı. Ya oyuncu yetiştirip satacağız, ya oyuncu geliştirip satacağız. Her sezon 1-2 oyuncu. Şampiyonlar Ligi'ne gitseydik 24 milyon euro alacaktık. Avrupa Ligi, elde edilen 3 galibiyetin geliri ve Avrupa Ligi'ne katılım, Şampiyonlar Ligi de dahil 14 milyon euro aldık. Kaybımız 10 milyon euro. Biz o açığı Ahmetcan'ın Ajax'a satışıyla karşıladık, 9.5 milyon euro'ya sattık. Oyuncu satışının ne kadar önemli olduğu açık ve net. Transferde farklı nedenlerle sıkıntılar yaşadık. Bunların en önemlisi ekonomikti. Talip olduğumuz oyuncuların, neredeyse tamamının talep ettikleri ücretler karşılayabileceğimiz rakamlar değildi. Dolayısıyla orada bir süre kaybı oldu. Transfer döneminin sonuna doğru ancak 3 oyuncu, ödeyebileceğimiz rakamlara gelince sözleşme imzalamak mümkündü. Transferdeki sıkıntının bir diğer önemli faktörü, UEFA Uluslar Ligi. Ne kadar gerekli ne kadar gereksiz tartışılır. Zaten zaman zaman tartışılıyor. 11 oyuncuyu Uluslar Ligi'ne gönderdik. Hazırlık döneminde hiçbiri yoktu. Transfer ettiğimiz 4 oyuncu ilk hazırlık dönemine yetişemedi. Sıkıntı yaşadık orada. Geçen sezona iyi başlamamızın önemli faktörlerinden birisi, oyuncuların neredeyse tamamına yakını kampın ilk gününe yetişti. Lige de hızlı başlamıştık. Arzu ettiğimiz sonuçları alamadık, kabul ediyorum. Şampiyon olarak ligi bitirdik ama Şampiyonlar Ligi'ne ön eleme oynadık, ilk defa bizim başımıza geldi. Play-Offu da kaybedince Şampiyonlar Ligi'ne katılamadık. Orası farklı bir platform, farklı bir vitrin. Herkes orada olmak istiyor. Psikolojik bir sıkıntı yaşadı oyuncularımız. Kendileri de bunu ifade ettiler." değerlendirmesinde bulundu.