“Afrikalı Horoncu” adıyla tanınan Zambiyalı Adam Nkandu, Trabzonspor'un şampiyonluğu için geldiği Karadeniz'de büyük ilgi gördü.

9 yıldır Türkiye'de yaşayan 24 yaşındaki Nkandu Trabzonsporlu çıktı. Sosyal medyada tanınan bir isim olan siyahi fenomen Nkandu, fırsat buldukça Karadeniz müziği söylüyor. Video paylaşım sitelerinde binlerce kez akustik kayıtları izlenen Nkandu'nun son durağı Trabzonspor'un şampiyonluk ilan ettiği bölgeye geldi ve son durağı Gümüşhane oldu.

afrikalı horoncu (6)

Gümüşhaneli sanatçı Muhammet Güner'in daveti üzerine Kürtün ilçesine gelen Afrikalı Horoncu Nkandu, Süme ilçesi ve Üçtaş köyünde yapılan düğünlere katıldı.

Yerel sanatçıların söylediği türküleri kemençe eşliğinde seslendiren Nkandu, elinde tuttuğu mikrofonlarla daha sonra korona girerek Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut ile birlikte horon çalarak Karadenizlileri coşturdu. horondaki yetenekleriyle, sempatik tavrıyla da konukların büyük beğenisini kazandı.

afrikalı horoncu (4)

“Afrika’dayken Karadeniz’de yaşayan insanların kara olduğunu düşünürdüm”

Özkürtün Beldesinde bulunan Kürtün Baraj gölünün kenarında belediyeye ait Pamuklu Bungalov evlerde konaklayarak sanatçı Muhammet Güner’le düğünlere katılan Nkandu, fanatik Trabzonsporlu olduğunu belirterek, “Ben memleketteyken Karadeniz merakım vardı. Çünkü coğrafyada Karadeniz hep bize öğretilir ama ben bir konuyu çok merak ediyordum. Deniz isminin neden kara olduğunu merak ediyordum. Orada yaşayan insanlar kara olduğu için bu ismi koyduklarını düşünüyordum. Türkiye’ye geldikten sonra Karadeniz ile ilgili çok araştırma yaptım. Araştırırken güzel bir kültür karşıma çıktı. Horon, kolbastı ve kemençe ile tulum” dedi.

afrikalı horoncu (2)

İşte Trabzonspor Divan Genel Kurul Toplantısı'nın tarihi İşte Trabzonspor Divan Genel Kurul Toplantısı'nın tarihi

“Ortak noktalarımız var, sadece biz sinirli değiliz”

2021-2022 sezonunun süper lig şampiyonu Trabzonspor’u Karadeniz’in bir takımı olduğu için çok yakın hissettiğini kaydeden Nkandu, “Trabzonspor’da da sevdiğim oyuncular var. Yani belki de kara olduğum için öyle geliyor. Karadeniz’deki insanlarla benim ülkemdeki insanlar çok yakın. Ortak noktalarımız var. Hepimiz sıcak kanlıyız. Sadece tek noktada biraz farklıyız, biz sinirli değiliz. Karadeniz insanı maşallah çok sinirli. Son zamanlarda Trabzonspor maçından sonra Gümüşhane’ye gittim orada Muhammet Güner isimli bir abi vardı beni davet etti onun yanına gittim. Gümüşhane köylerini gezmemi istedi. Ben Gümüşhane’ye gittiğim zaman beni hemen düğüne götürdü. Ben de düğüne gidince şaşırdım. Oradaki insanlar beni tanıyordu çok şaşırdım. Güzel insanlar gerçekten, fotoğraf çektirdik. Muhtar ve diğer insanlarla horon oynadık. Tekrar inşallah gitmek istiyorum. Gümüşhane’ye geldiğim zaman bana destek olan yardım eden insanlara çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.