Batı Afrika Ülkesi Mali’den KTÜ Farabi Hastanesi’ne görme bulanıklığı ve baş ağrısı şikayetleri ile başvuran 60 yaşında Daff Tidiani isimli hasta düzenlenen operasyonla sağlığına kavuştu.

Mali'den gelen hastanın beynindeki kitle KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde başarıyla çıkarıldı. Batı Afrika Ülkesi Mali’den KTÜ Farabi Hastanesine görme bulanıklığı ve baş ağrısı şikayetleri ile gelen 60 yaşında Daff Tidiani adlı hasta sağlığına kavuştu. Hastanın daha önceden Tunus’da bir klinikte burundan hipofiz bezi ameliyatı olduğu öğrenildi. Hasta geçirmiş olduğu ameliyata rağmen görme bulanıklığı şikayetinin giderek artması nedeniyle KTÜ Farabi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’ne başvurdu.

Afrikalı hasta şifayı KTÜ'de buldu

Klinikte yapılan nörolojik ve göz muayenelerinde hastada görme alanında kayıplar olduğu ve çekilen Hipofiz MRG (Emar)’da göz sinirlerine bası yapan nüks kitle olduğu belirlendi. Hastaneye yatışı yapılan Daff Tidiani gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyata alındı. Ameliyat, Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Erhan Arslan ve Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Osman Bahadır’dan oluşan ekip tarafından yapıldı. Ameliyatta burun içinden girilip mikroskop altında hipofiz bezindeki tümör başarılı bir şekilde çıkartıldı. Ameliyat sonrası görme sorunları düzelen hasta taburcu edildi.

Afrikalı hasta şifayı KTÜ'de buldu 5

ÖLÜM DAHİL BİRÇOK AĞIR SONUÇLARI OLABİLİR

Operasyonu gerçekleştiren cerrah Prof. Dr. Erhan Arslan, “Hipofiz adenomları çoğunlukla iyi huylu tümörler olup kafatasının tabanında sella tursikada yerleşmiş olan hipofiz bezinden kaynaklanır. Hipofiz bezi gözlerin arkasında tek olarak bulunan ve hormon yapımından sorumlu 1 cm boyutunda bir organdır. Hipofiz bezi vücudumuzdaki birçok hormonun salgılanmasını ve vücudun su dengesini sağlayan merkezi ve hayati bir organdır. Hipofiz adenomlarının klinik belirtileri temelde kaynaklandıkları hipofiz hücresine bağlı olarak hormon üretip üretmediğine ve ulaştıkları tümör boyutuna göre değişkenlik gösterir.

Afrikalı hasta şifayı KTÜ'de buldu 4

Buna göre çapı 1 cm’den küçük olan adenomlara mikroadenom adı verilirken; 1 cm’den büyük adenomlara makroadenom adı verilir. Hipofiz bezi ameliyatlarında tümör (makroadenom) boşaltılırken dikkat edilmesi gereken en önemli yapı İnternal Karotid arterlerdir. Boyundan gelen şah damarı olarak bilinen İnternal Karotid arterlerin yaralanmasının felç ve ölüm dahil birçok ağır sonuçları olabilir.” açıklamalarında bulundu.