18 İLÇEDEN 12’SİNİN MERKEZİ KIRMIZI

GÜNLÜK Kovid-19 vaka oranının 700’leri aştığı Trabzon’da, HES uygulamasında yer alan yoğunluk haritası da tehlikeyi gözler önüne seriyor. Kentte çift doz aşılama oranı yüzde 81’i bulsa da birçok ilçe adeta tehlikeye işaret eden kırmızı renge boyandı. Ortahisar başta olmak üzere Akçaabat, Of, Maçka, Vakfıkebir, Beşikdüzü, Yomra, Arsin, Araklı, Of, Sürmene, Çarşıbaşı ve Şalpazarı ilçe merkezlerinde Kovid-19 vaka yoğunluğu dikkat çeken bir boyut kazandı.

SADECE 6 İLÇE MAVİ RENGİ KORUYOR

VAKA yoğunluğunu bu 12 ilçeye göre düşük tutmayı başaran Çaykara, Hayrat, Köprübaşı, Tonya, Dernekpazarı ve Düzköy ise düşük riski ifade eden mavi renkte kalmayı sürdürdü. Uzmanlar, Omicron varyantının Türkiye’de patlama yapmasını beklediklerini ifade ederek, maske, mesafe ve hijyen kurallarının aksatılmasının bu patlamada etkili olacağını kaydediyor. Aşı zamanlarının da geciktirilmesinin tehlikeyi arttırması bekleniyor.   n HABERi 6’DA

Günlük Kovid-19 vaka oranının 700’leri aştığı Trabzon’da, HES uygulamasında yer alan yoğunluk haritası tehlikenin sinyallerini veriyor. Kentte çift doz aşılama oranı yüzde 81’i bulsa da birçok ilçede vaka yoğunluğunda artış görünüyor. Ortahisar başta olmak üzere Akçaabat, Of, Maçka, Vakfıkebir, Beşikdüzü, Yomra, Arsin, Araklı, Of, Sürmene, Çarşıbaşı ve Şalpazarı ilçe merkezlerinde Kovid-19 vaka yoğunluğu dikkat çeken bir boyut kazandı.  Vaka yoğunluğunu bu 12 ilçeye göre düşük tutmayı başaran Çaykara, Hayrat, Köprübaşı, Tonya, Dernekpazarı ve Düzköy ise düşük riski ifade eden mavi renkte kalmayı sürdürdü. 

“KISITLAMA GEREKLİ”

Uzmanlar, Omicron varyantının Türkiye’de patlama yapmasını beklediklerini ifade ederek, maske, mesafe ve hijyen kurallarının aksatılmasının bu patlamada etkili olacağını kaydetti. Aşı zamanlarının da geciktirilmesinin tehlikeyi arttırması beklenirken, KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Omicron varyantını hafife almanın hata olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aydın, “Halen dolaşımda olan Omicron varyantının öldürücülüğü binde ikiden yüksek. Bu Omicrona yapılan bir dizi güzellemeye rağmen pandeminin devam ettiğini gösteriyor. Aşı, maske, mesafe, havalandırma ve kapalı alanlarda fpp2 maske ile kısa süre kalmamız gerekiyor. Kısıtlama gerekli.” ifadelerini kullandı.

Songül MAZLUM