AB Türkiye Delegasyonu heyetini TTSO’yu ziyaret etti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzenidou ve beraberindeki AB Misyon Başkan Yardımcıları, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon’un tarihi, kültürel ve ticaret geçmişi hakkında konuk heyete detaylı bilgi verirken, çeşitli konulardaki sorularını da yanıtladı. Hacısalihoğlu, büyük bir turizm hareketinin yaşandığı Trabzon’un doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle de ön plana çıkan bir kent olduğunu belirterek, “Avrupa’dan turistleri de şehrimize bekliyoruz. Tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan Trabzon’da turistleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Trabzon'da ‘Yer Altı Otopark’ önerisi Trabzon'da ‘Yer Altı Otopark’ önerisi

“TRABZON, GENİŞ HİNTERLANDININ ÖNEMLİ BİR YATIRIM NOKTASIDIR”


Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’un yabancılar açısından çok uygun bir yatırım bölgesi olduğunu belirterek, “Trabzon; hinterlandındaki İran, Kafkaslar, Türki Cumhuriyetler, Rusya Federasyonu gibi ülkelere baktığımızda güvenli bir yatırım bölgesidir. Ayrıca lojistik olanakları da güçlüdür. Yatırım Adası Endüstri Bölgesi projemiz de bu fikir doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Ülkelerinizde Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen firmaların, bu saydığımız geniş hinterlanda ulaşmak için Trabzon’a yatırım yapmaları yararlı olacaktır” ifadesini kullandı. AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzenidou ise Başkan Hacısalihoğlu’na misafirperverliği için teşekkür etti. Pertzenidou ve beraberindeki heyet, TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ni de ziyaret ederek eserler hakkında detaylı bilgi aldı.

AB Türkiye Delegasyonu heyeti Trabzon Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti

Ardından Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzınıdou ve Avrupa Birliği ülkelerinin temsilcileri Trabzon Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan Vekili Atilla Ataman ile bir araya geldi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Vekili Ataman, Trabzon’da yürütülen çalışmalarla ilgili de misafirlerine bilgi verdi. Avrupa Birliği’nin bir şekilde parçası olmaktan keyif aldıklarını belirten Başkan Vekili Ataman, “Eski bir Tarım Bakanlığı personeli ve Ziraat Mühendisi olarak yapılan çalışmalardan, bölgedeki hizmetlerden ve kırsal kalkınma kurumumuz aracılığıyla yapılan işlerden de büyük keyif almaktayız. Güneşli bir Trabzon gününde ki her zaman da güneş olmaz, bu sizin ayağınızdan kaynaklandı herhâlde şunu keyifle söyleyebilirim ki artık Türkiye’de fonlar doğru, dürüst ve yerinde kullanılıyor. İnsanlarımıza iş, aş ve kalkınma temelli olarak kullanılıyor. Yapılanları sadece biz değil, bütün insanlık ve misafirlerimiz de kullanıyor. 1980‘li yıllarda Dünya Bankası kaynaklı bir projede Çin’in dağlık Vulin bölgesinde kaynağın yüzde 93’ü projeye harcanırken, aynı yıllarda benzer bir Dünya Bankası projesi olan Çorum Çankırı Kırsal Kalkınma Projesi’nin yüzde 20’si proje için harcanmış geriye kalanı motosiklet, seyahat ve benzeri giderler ile finans sağlayan kurum temsilcilerine danışmanlık bedeli olarak tüketilmişti. Artık Türkiye eski Türkiye değil. İnsanlığın müşterek değeri olarak gördüğümüz coğrafyanın imkânlarını insanlık adına kullanılabileceğimiz, sonuç alıcı projeleri Türkiye ve Trabzon olarak uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Trabzon’da göçmen var mı?”


Sohbet sırasında AB delegasyon üyeleri tarafından Başkan Vekili Ataman’a “Trabzon’da göçmen var mı?” sorusu yöneltildi. Bunun üzerine Ataman, “Avrupa’ya giden 10,5 milyon Ukaraynalının ne kadarının Türkiye’ye geldiğini bilmiyorum. Ama Türkiye’de 4 milyon civarında göçmen var. Tabii ki Trabzon’da da göçmenler bulunmaktadır. Onlarla ilgilenmek, aşımızı, ilacımızı paylaşmaktan bizim bir kaybımız olmadı. Soframızdan ekmeğimiz ve zeytinimiz azalmıyor. Mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında üzerimizi düşeni yapıyoruz.” diye konuştu. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzınıdou ise “Öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bugün son derece güneşli bir gün. Normalde Trabzon ilimiz bu kadar güneşli değil ancak bizlerin tekrar geri gelmesi için güneşli olduğunu düşünüyoruz. Buraya büyük bir katılımla eşlik ediyoruz. Amacımız Türkiye’nin sadece İstanbul ve Ankara’dan ibaret olmadığının bilincinde olabilmek, Türkiye’yi daha yakından tanımak ve Türk halkını daha yakından görebilmek ve anlayabilmektir. Aynı zamanda sizin de sözünü etmiş olduğunuz Avrupa Birliği’nden fonlanmış olan ekoturizm projelerini yakından bizzat yerinde görebilmek, ziyaret edebilmektir.” şeklinde konuştu.
Başkan Vekili Atilla Ataman tarafından delegasyon üyelerine içinde Trabzonspor forması olan hediye paketi verildi. Yunanistan temsilcisine Trabzonspor kaşkolu takılırken Bakasetas ve Siopis de konuşuldu.