Songül MAZLUMDerebaşı virajlarında bastığı kar kütlesinin kopması sonucu uçuruma düşen AA Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı'yı arama çalışmalarına katılan Astsubay Mustafa Gidergelmez ile Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya 17 Mayıs 2019’da şehit düşmüştü. İki askerimizin şehit düştüğü olayla ilgili Dalış Amiri Yüzbaşı S.O. 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor. Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma suçundan yargılanan Yüzbaşı. S.O.’nun 2 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

İhmal kimin (16)

YANLIŞ BİLGİ VERİLDİLİĞİNİ SAVUNDU

Yüzbaşı S.O., “HES çalışanlarına ekibimin zarar görüp görmeyeceğini sordum. Baraj bölgesinde emniyet kapaklarının olduğu bölgede duvarın üzerinde 20 cm’lik fazla suyun dolması sebebiyle arkaya akması için emniyet boşluğu bıraktığını söylediler. Sonrada 20 cm olarak belirtilen emniyet boşluğunun 60 cm olarak inşa edildiğini öğrendim. HES yetkililerinin yanlış bilgi vermesi üzerine olay vuku bulmuştur. Boşluğun 50-60 cm olduğunu bilseydik arama faaliyeti icra etmezdik.” dedi.

İhmal kimin (15)

ŞEHİT DÜŞECEKLERİ BÖLGEDE KEŞİF YAPMIŞLAR

Şehit düşen askerler Gidergelmez ve Kapaklıkaya’nın oruçlu olduğu için o gün dalış yapılmasını planlamadığını da kaydeden S.O., “Keşif ekibim ve dalgıçlarımızın niyetli olduklarını bildiğim için arama yapmama kanaatindeydim. Ancak keşif ekibim ve F.G.’nin bizzat bana ‘4-5 günlük çalışmalarımız heba olmasın.’ şeklinde söylemleri üzerine ikna olarak arama faaliyetlerini icra ettik.” ifadesini verdi. Duruşma yeni keşif yapılması, bilirkişi raporu ve tanıkların dinlenmesi için ertelendi.

İhmal kimin (9)

Trabzon-Bayburt sınırındaki Derebaşı virajlarında bastığı kar kütlesinin kopması sonucu uçuruma düşerek can veren AA Bayburt muhabiri Abdulkadir Nişancı'yı arama çalışmalarına katılan Astsubay Mustafa Gidergelmez ile Uzman Çavuş Eyüp Kapaklıkaya 17 Mayıs 2019’da şehit düşmüştü. İki askerimizin şehit düştüğü olayla ilgili Dalış Amiri Yüzbaşı S.O. Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor. Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma suçundan yargılanan Yüzbaşı. S.O.’nun 2 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.  

İhmal kimin (7)

ÇAMLIKAYA HES BÖLGESİ ADRES GÖSTERİLMİŞTİ

Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor! Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor!

O gün yaşanılanları savcılık ifadesinde anlatan S.O., “16  Mayıs akşamında Afad şefi Erkan isimli personel, gazetecinin bulunabileceği son nokta olarak belirttiği Çamlıkaya HES Bölgesi’nde arama yapmamızı talep etti. 17 Mayıs sabahı saat 10.00 sıralarında benden sonra ekipte en yetkili olan Mustafa Gidergelmez, Eyüp Kapaklıkaya ve dalış amiri olarak F.G.’yi keşif yapmaları ve olası riskleri tespit etmeleri amacıyla HES bölgesinde bıraktım. Ben de bu sırada 4 dalgıç ile birlikte gazetecinin muhtemel olabileceği akarsu etrafında incelemeler yapmaktaydık. HES bölgesinde bulunan ekibim gün boyu arama değil inceleme faaliyeti yürüttüler.  Saat 14.00 sıralarında HES bölgesinde inceleme yapan ekipten  Valilikten HES bölgesinde inceleme yapılmasının istenildiği, bu nedenle HES sularının azaltılmasına ilişkin yazının geleceğinin bilgisini aldım. Bunun üzerine ekibime faaliyete başlamamalarını beni beklemelerini ilettim. Saat 16.00 sıralarında söz konusu HES bölgesinde ekibimle bir araya geldik. Dönemin Çaykara İlçe Jandarma Komutanı A. H.’den beklenilen yazının geldiğini öğrendim.  Olay yerine gittiğimde Mustafa ve Eyüp’ün dalgıç kıyafetlerini giydiklerini, ekipmanlarını tamamlayarak icraata hazır olduklarını gördüm. Dalış amiri F.G.’den keşif ile ilgili bilgi aldım. F.G. bana Çamlıkaya HES bölgesinden önceki barajda suyun tutulacaığını, Çamlıkaya HES kapaklarının da tamamen açılarak su seviyesinin 2-3 metreye indirileceğini iletti. Vaktin bulunmaması nedeniyle bizzat keşif yapma imkanım bulunmamıştır.” şeklinde konuştu.

İhmal kimin (10)

HES YETKİLİLERİNİN YANLIŞ BİLGİ VERDİĞİNİ SAVUNDU

İfadesinde HES yetkililerinin kendisine yanlış bilgi verdiğini de savunan S.O., “Bana verilen keşif bilgilerine istinaden faaliyete geçtik. Ekibin bana verdiği bilgilerle yetinmeyerek HES çalışanlarına tekrar tekrar ekibimin zarar görüp görmeyeceğini sordum. Baraj bölgesinde emniyet kapaklarının olduğu bölgede duvarın üzerinde 20 cm’lik fazla suyun dolması sebebiyle arkaya akması için emniyet boşluğu bıraktığını söylediler. Sonrada 20 cm olarak belirtilen emniyet boşluğunun 50 cm projelendirilerek 60 cm olarak inşa edildiğini öğrendim. Bana HES yetkililerinin yanlış bilgi vermesi üzerine olay vuku bulmuştur. Oradaki boşluğun 50-60 cm olduğunu bilseydik kesinlikle arama faaliyeti icra etmezdik. Yine bana üst kısımda su tutumunun 30 dakika olacağı söylenmesine rağmen arama faaliyetinin 17. Dakikasında suyun tekrar yükseldiğini gördüm.”  ifadelerini kullandı. 

İhmal kimin (12)

Şehit düşen askerler Gidergelmez ve Kapaklıkaya’nın oruçlu olduğu için o gün dalış yapılmasını planlamadığını da kaydeden S.O., o gün yaşananları ifadesinde detaylarıyla anlattı. S.O. savcılık ifadesinde şunları kaydetti: “Kıdemli başçavuşa klavuz halatı bağlarız. Olay günü de kıdemli dalgıç Eyüp Kapaklıkaya’da klavuz hayatı bulunmaktaydı. Bu halat bizim dalgıçla irtibatımızı sağlar. Acil durumlarda çek işareti verdiğinde ya da yönlendirme işareti verdiğinde ona uygun olarak dalgıcı çeker ya da yönlendiririz. Kamera kayıtlarından da görüleceği üzere son ona kadar verilen bir uyarı, olumsuz bir durum bulunmamaktaydı. Kapaklar bölümüne gelene kadar dalgıçların kontrolü bizzat benim elimdeydi. Dolu savak kısmına geçtiğimiz sırada kıyafetimizin izin vermemesi sebebiyle F.G. gönüllü olarak ipi benden istedi. İpi kendisine teslim ettim. HES yetkililerine tekraren dolu savak bölgesindeki kapakların kapatılmasını söyledim. Yine yetkililer 20 cm.’lik boşluktan bahsedince olumsuz durum oluşturmaması nedeniyle faaliyetimize devam kararı aldık. Birinci kapak bölümünden iki dalgıç da sorunsuz bir şekilde geçti. İkinci kapaktan geçtikten sonra kendilerini almalarına 2-3 metre kala çıkışa geçtikleri esnada 20 cm olarak ifade edilen boşluktan solu savak kısmına akıntı ile birlikte ve tüm teçhizatları ile birlikteler. F.G. ‘bastı bastı’ şeklinde beyanda bulundu. F.G. ile birlikte ipe asılarak dalgıçları çekmeye çalıştık. Bu esnada dalgıçların geçtiği bölümden arka tarafa geçerek dalgıçların bulunduğu birinci kapağı açmalarını ve suyun tahliyesini buradan yapmalarını istedim. Bunu üzerine suyun debisi daha da arttı ve bulunduğumuz korkuluktan su akmaya başladı. HES yetkilileri arka taraftan ulaşabileceğimizi söylediler. Bir dağcılık tesisi kurarak dalgıç H.A.’yı arka tarafa indirmeye çalıştık ancak suyun şiddeti çok fazla olduğundan inmesi mümkün değildi. Bu şekilde HES yetkilileri bizi ikinci kez yanlış yönlendirmiş ve vakit kaybettirmiş oldu.”

İhmal kimin (6)

OLAY GÜNÜ ŞEHİT OLAN DALGIÇLAR NİYETLİYDİ

Kapakların açılmasına nasıl karar verdiğini de anlatan Yüzbaşı S.O., “Dalgıçların havasının bitmek üzere olduğunu bildiğimden tekrar ön tarafa geçerek çekmeye çalıştım. Bu sırada Eyüp Kapaklıkaya üzerindeki ipi çıkararak geri gönderdi. Bunun amacı kendilerinin o kısımdan çıkamayacağını arka taraftan alınabileceklerini söylemekti. Bulundukları yerde havasız kalacaklarını anlayarak son çare olarak bulundukları yerin kapağının açılması yönünde talimat verdim. Akıntıya kapılarak kurtulma ihtimalinin bulunduğunu, söz konusu kapağın açılmaması halinde havasızlıktan şehit düşebileceklerini düşündüm. Bu şekilde talimat verdim. Bunun haricinde yapabileceğim bir şey yoktur. Bilirkişi raporunu kabul etmiyorum. konuda uzman olmayan bir kişi tarafından aldırılmış bir bilir kişi raporudur. Olayda benim herhangi bir kusur ya da ihmalim bulunmamaktadır. Ayrıca personelimi korumak adına idari soruşturmalarda her ne kadar bahsetmemiş olsam da olay günü şehit olan dalgıçlarımızın niyetli olduğunu bildiğim için arama yapmama kanaatindeydim. Ancak keşif ekibim ve ekibimin başındaki F.G.’nin bizzat bana ‘4-5 günlük çalışmalarımız heba olmasın.’ şeklinde söylemleri üzerine ikna olarak arama faaliyetlerini icra ettik. Olay anlattığım şekilde olmuştur.” Tanık beyanlarının da dinlendiği duruşma yeni keşif yapılması, bilirkişi raporu ve tanıkların dinlenmesi için ertelendi.