Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, düzenlediği basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Başkan Bıyık, “52 tane proje olan kitapçığımızı seçimlerden önce halka sunmuştuk. 52 tane projemizden 35’inde tamamladıklarımız, başladıklarımız var.  Tamamlamış olduğumuz projelerden bir 20 tanesi kısaca sizlere anlatmak istiyorum. Sonrasında sorularınızı alacağım.  Yomra Kültür Merkezinin mart ayında açılışını yaptık. İlk kez belediye bünyesinde bir tiyatro sergilemesi yaptık. 100’ün üzerinde düğün var. Toplantı salonlarında da organizasyonlar devam ediyor. Toplamda 6 milyona mal etmiş olduğumuz proje bugün yapılmaya çalışılsa 20 milyon mal edilemeyecekti. Zamanında yaptığımızı düşünüyoruz. Sadece Yomra’ya değil Trabzon’a hizmet edeceğini düşünüyoruz. İçinde tamamlama aşamasında olduğumuz kütüphane var. Otopark olarak planlamıştık, zemin katında proje değişikliği yaptık. Kütüphanelerin olduğu, meslek edindirme kurslarının olacağı şekilde düzenleme yapacağız. Tam fonksiyonel bir kültür merkezi olacak. Trabzon faydalanacak.” ifadelerini kullandı. 


MAKİNE PARKI YENİLENDİ


Makine parkını yenilediklerini de kaydeden Başkan Bıyık, “Göreve geldiğimizde en genç makine 15 yaşındaydı. Geçmişte makineleri hurdaya satarak makine parkını yeniledik. Tam zamanında yenilemişiz. 10 milyona mal ettiğimiz makineler bugün 25 milyona mal edebilecek durumda değildir. Yomra Belediyesinin makine parkı kendi kendine yetebilecek bir seviyedir. Böyle de en yeni makine parkına kavuşmuş olduğumuzu düşünüyorum. Çok yoğun bir kar kış dönemi geçirdik. 24 saat karla mücadele ettik. Makine parkımızın yenilenmiş olmasının bunda etkili oldu. İnşallah Yomra halkına çok uzun yıllar hizmet edecek.” diye konuştu. 


KENT ORMANI YAPILDI


Kent ormanı oluşturarak ilçeye mesire yeri kazandıracaklarını da dile getiren Başkan Bıyık, “Limandaki çöplük alanında kent ormanı yaptık. Bine yakın ağaç diktik. Ağaçların büyük bir çoğunluğu tutmuş. Alanın yeşillenmesi sağlanıyor. Orman alanı oluştuğu zaman Yomra’da sahile sıfır noktada mesire alanı yapmayı düşünüyoruz. Yomra halkının hafta sonu nefes alabileceği bir alan olacak.”  açıklamalarında bulundu. 


HÜKÜMET MAHALLESİNE 30 YIL ÜSTÜNE KAZMA VUTULACAK


Hükümet Caddesi ile ilgili de bir müjdeyi paylaşan Başkan Bıyık, “Yomra’da 30 yıldır kazma vurulmayan Hükümet Caddesi’nin geçen hafta ihalesini yaptık. Yan yollarıyla 2.5 kilometreyi aşacak Yomra’nın en eski caddesi. Geçen hafta ihalesini yaptık. Yaklaşık olarak 7 milyona mal olacak olan altyapısını, yağmur suyu hattını, doğal gazını, aydınlatmasını ve kaldırımlarını tamamen yenileyeceğiz. 2023’ün sonunda tamamlamış ve hizmete açmış olacağız. Bu cadde Yomra’nın en eski ve en bilindik  caddesidir. Modern bir şekilde dönüşecek. bu sokakta bizim Kaymakamlık binamız, okullarımız ve birçok kamu binamız var. Önümüzdeki hafta temel atma töreni yapacağız.” şeklinde konuştu. 
Trafolarla ilgili yapılan çalışma hakkında da bilgi veren Başkan Bıyık, şunları kaydetti: “Yomra’da pandemi döneminde sanatçı arkadaşlarımıza destek olmak ve farklı bir çalışma olması açısından da trafolarımızı boyamaya başladık. Rengarenk, çeşitli şekillerde boyandı. Yaklaşık 30 trafo boyadık. Şehrin merkezindeki kötü görüntüyü ortadan kaldırdık.” 


UÇAK RESTORAN NE ZAMAN HİZMET VERECEK


Zaman zaman Türkiye’nin gündemine de gelen uçakla ilgili de açıklamada bulunan Başkan Bıyık, “Daha önce Yomra’nın gündemine oturmuş uçak mevzusu vardı. Yatırımcı uçağı kiralık olarak aldı. Uçak şekline dönüştürülmüş halde duruyor. Proje çalışması bitti. Önümüzdeki hafta alanın peyzajını yapacaklar. 2022 yılında hizmete açılması planlanıyor. Yaklaşık olarak 3 bin metrekarelik bir alan içerisinde restoran olarak hizmet verecek.  Yomra’nın doğu bölgesinde, turizme çok ciddi katkısı olacağını düşünüyorum. Burada Yomra Belediyesinin cebinden bir kuruş para çıkmadı. Belediye mülkü olarak kiraya vermiş durumdayız. 10 yıllığına kiraya verdik. İnşallah Yomra’ya ciddi katkısı olacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu. 


KAŞÜSTÜNDE YENİ YAPILAN PAZAR YERİ HAZİRAN’DA AÇILACAK


Villaların olduğu bölgede altyapı sorunu olduğunu da kaydeden Başkan Bıyık, “Büyükşehir Belediyesi ile planlama yapıldı. 100 kilometre boyunda yağmursuyu hattı çalışması yapıldı. Sonra parke çalışması yapıldı. Yolun alt tarafında herhangi bir sorun kalmadı.” şeklinde konuştu. Kaşüstü Mahallesi’nde kurulan pazarın çok ciddi bir şekilde trafiği etkilediğini de dile getiren Başkan Bıyık, “Müsait bir alanda 2 bin 5000 metrekarelik pazar yeri yapıyoruz. Haziran ayı gibi açmayı düşünüyoruz. Aslında projeye başlarken biz bunun üstünü kapalı olarak planlamıştık ama günümüz koşullarında ekonomik şartlarında maliyet 2-3 katına çıktığı için üstünün kapatılmasını şimdilik erteledik. Önümüzdeki süreçte tamamlayacağız ve kapalı pazar yerine dönüştüreceğiz. Haftanın bir günü normal pazar yeri, kadınlar için belki organik köy pazarı yapabiliriz, diğer günlerde de alan vatandaşa otopark olarak hizmet etmiş olacaktır.” şeklinde konuştu. 


İLK KEZ OTOPARK YAPILDI, ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇILACAK


Otopark konusunda sevindiren açıklamalarını sürdüren Başkan Bıyık, “Yomra Merkez’de 130 araçlık bir otopark yaptık. Ücretsiz bir şekilde halkımıza sunacağız. 3500 metrekarelik açık otopark şekildedir. Yomra’da ilk kez belediye otopark yapılmış oldu. Hafta sonu kültür merkezindeki yoğunluğu da rahatlatacaktır. Görevli olması halinde otopark 2 bin araç da barındırabilir. Otopark sorunu bütün Trabzon’un sorunudur. Başka yer bulursak yine yapacağız.” diye konuştu.

 
SOKAK HAYVANLARI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR


Belediyenin hayvan severlerle çalışmalar yaptığını da kaydeden Bıyık, “Hayvanseverlerde birlikte hayvanların manalarını karşıladık. Mama ve barınma evleri yaptık. Kaşüstü merkezde dağıtımını tamamladık. Yomra merkezde de devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.


BELEDİYE FİDANLIK SAHASI


Yapılan çalışmaları açıklamayı sürdüren Bıyık, şunları kaydetti: “Belediye olarak 2 bin 500 metrekarelik alanda fidanlık sahası oluşturduk. Geçen sene Yomra Elması için 1500 fide dağıttık. Bu yıl da 3 bin aşılama yaptık. Bu yıl da Eylül Ekim gibi dağıtımını yapacağız. Her evin bahçesinde bir Yomra elması olsun düşüncesi ile hareket ettik. Onun haricinde de bu alanda fideler yetiştiriyoruz. Parklarımıza, bahçelerimize, sokaklarımıza dikim yapıyoruz. Yomra’da ciddi anlamda bir yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışması da devam edecek.” 


DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINDAKİ SORUNU AÇIKLADI


Yaşanan doğal gaz sorunu konusunda da dikkat çeken açıklamalar yapan Bıyık, “Yomra’nın yıllardır süregelen bir doğal gaz sorunu var. Geçen yıl 2 bin 500 aboneye doğalgaz verildi. Doğal gaz Yomra’ya Pelitli üzerinden geldiği için önce Kaşüstü Mahallesi’ne vermek durumunda kaldık. Yomra Merkez’e doğru ilerleyecek. İstediğimiz seviyede değil. Biz göreve başladığımızda  bir ay içinde 10 bin abone imzası toplayabileceğimizi taahhüt ettik. Bazen Karayollarıyla bazen Devlet Su İşleri ile bazen farklı kurumlarla yaşamış oldukları aksaklıklar ve kendi içindeki sorunlar etkili oldu. Son 6 aydır Trabzon merkezde doğal gazla ilgili çalışma yapılmıyor. Müteahhit firma sözleşmeyi feshetti. Yeni müteahhidin gelmesi bekleniyor.  İnşallah görev süremiz içinde doğal gaz Yomra’nın toplamına da ulaşmış olacaktır. Yomra merkezde enerji hatlarının yer altına alınması noktasında bir projemiz vardı. Bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde 400’ün üzerinde elektrik direği kaldırılmış oldu. Kaldırımların yenilenmesi için önemliydi.  Yaklaşık 7 milyona mal oldu. Elektrik direklerinin kalkmasıyla birlikte üst yapısına geçme şansımız oldu.” değerlendirmelerinde bulundu. 


YOMRA ELMASINA COĞRAFİ İŞARET


Bir düğer çalışmasını da açıklayan Başkan Bıyık, “Yomra Elmasının coğrafi işaretini aldık. Bir yıllık bir süreçte çalışmasını sürdürdük ve coğrafi işaretini aldık. Yomra’nın değeridir. Yok olma noktasına ulaşmışken biz yaşatıyoruz. Yomra elması sahada yaşayacak. Fide dağıtacağız. Uzun yıllar devam edecek bir projedir.” diye konuştu. 


HÜRRİYET PARKI MALİYETİNİN YARISI İBB’DEN


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte açılışını yaptıkları parka dair de açıklamalarda bulunan Başkan Bıyık, “Hürriyet Parkı’nın açılışını geçen hafta tamamladık. Çok büyük bir yaşam alanı yaptık. kamelyalar olduğu, tenis ve basket sahasının olduğu, tuvaletlerin olduğu, mescitlerin olduğu, bir belediye işletmesinin olduğu çok büyük bir yaşam alanı yaptık. Hafta sonu yaklaşık 500’ün üzerinde insan eğleniyor. Çok büyük bir ilgi var. Yomra’nın ihtiyacı olduğunu yıllardır dile getiriyorduk. Açılışını yaptık. Bu parkın yapımında daha önce basına da geçmiştik Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun çok büyük bir desteği oldu. Parkın yapımının maliyetinin yarıya yakınını karşıladı. İşçiliğini ve imalat malzemelerini biz sağladık. Kamelyaları, parkları, çöp kutuları malzemelerini bize kendileri gönderdiler. Kendisi ile birlikte de açılışını yapmış olduk. Yomra için çok önemli bir ihtiyaç olduğunu her fırsatta dile getirdik. Açtıktan sonra yüzlerce insandan hem telefon hem mesaj aldık.” ifadelerini kullandı. 


ŞAMPİYONLUK ANITI YAPILIYOR


Parka şampiyonluk anıtının da dikileceğini kaydeden Başkan Bıyık, “Hürriyet parkımızın ortasına Türkiye’nin en büyük şampiyonluk anıtını yapıyoruz. Yaklaşık 18 metre yüksekliğinde ve Trabzonspor’un bütün tarihinin hikayelendirilmiş olduğu ve geçmişimizdeki bütün değerlerinin de orada anlatıldığı bir alan oluşturulacak. Bütün bölgede çekim merkezi oluşturacağını düşünüyoruz. Burada anıtın yapılması noktasında yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun sağlamış olduğu finansörlerle birlikte bunu bir bağış olarak yapıyoruz. Yani Yomra Belediyesinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin cebinden çıkmış olan bir para yoktur. Tamamen Trabzonspor gönüllüsü insanlar tarafından Ekrem Başkan’ın ricası doğrultusunda yapılmıştır. İnşallah 10 gün içinde açılışını yapmış olacağız. Hem Yomra için hem Trabzon için değer olacağını düşünüyorum. Çünkü bu güne kadar yapılmamış ve yakın tarihte de bunun bir örneği olacağını düşünmüyorum. Hikayesini anlatan bir kitapçık var. Bunu da biz arkadaşlarımıza ulaştırmış olacağız.” açıklamalarında bulundu.

 
TÜM MAHALLELERE ÇOCUK PARKI


Çocuk parkı çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Bıyık, “Bütün mahallelere çocuk parkı yapmaya çalışıyoruz.  Görevi devraldığımızda Çocuk parkı sayısı 3’tü. Şu ana kadar 12 tane çocuk parkı yapmış bulunuyoruz. Bazıları merkezde, bazılarını da Yomra sahilinin 40 kilometre yukarısında yapıyoruz. İçerisinde basket sahaları olan, futbol sahası olan alanlar yapıyoruz. Gerçekten kırsal bölgede özellikle yazları çocuklar köylerine gittiği zaman ciddi bir çekim alanı oluyor. İnşallah görev süremiz içinde yeri uygun olan mahallelerimizde, bölgelerimizde biz bu çocuk parklarını tamamlamış olacağız. İnşallah 25 mahallemizde birer çocuk parkı olmuş olacaktır.” açıklamalarında bulundu.

 
MEZARLIK YAPMAK İÇİN ALAN TAHSİS EDİLDİ 


İlçede mezarlık alanında sorun yaşandığını da kaydeden Bıyık, “Mezarlık yeri yapmak için 10 bin metrekarelik alan yapılacak. Büyükşehir Belediyesine yer tahsisi yaptık. Büyükşehir yapacak. İller Bankasına borcumuz yok. Bu kadar yatırımı yapmış ve bu kadar da borcu ödemiş olmanın rahatlığı içindeyim.” diye konuştu.

BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

İmar Planı ile ilgili düşünceleriniz neler?

Yomra üçüncü sınıf merdiven altı müteahhitlerin sığınma alanıydı. Çok şükür ilçemizden kovduk. Düzgün bir müteahhitle iş yapmama hassasiyetimizi taşıyoruz. Yeni planlar sonrasında inşaatlaşmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanı olunca istediği yeri park yapan bir anlayış yok. Bizim ülkemizde 5 yıllık planlar yapılıyor. Bu şekilde olunca Türkiye’deki imar durumu ortaya çıkıyor.

Hastanelerin şehir hastanesine taşınacağı söyleniyor. Bir duyum var mı?

Resmî bir açıklama yok. Böyle bir şey yaparlarsa memlekete yazık olur. Halk ücretsiz bağış yapmıştır. Dünya kadar yerler ücretsiz devlete verilmiştir. Böyle anlamsız bir planlanma yapılmadığını düşünüyorum. Kapatılırsa, gaflete düşülürse Yomra halkı buna cevap verir?

Önümüzdeki seçimlerde halk ne yapacağınızı merak ediyor?

Seçim atmosferini görmek lazım. Büyükşehirde Sayın Murat Zorluoğlu ile iletişimimiz oldu. En iyi uyumu gösterdiğimizi düşünüyorum. Büyükşehir veya Ortahisar diye bir düşüncemiz yok. Zamanı geldiği zaman vatandaş o makamlara en doğru adayı gösterecektir. Yomra çok hızlı gelişen bir ilçe.

Golf sahası projesi vardı? Bu proje iptal mi oldu?

Golf sahası denilen proje bir hayaldi. Geçmişe çok takılı kalınmaması noktasında bir düşüncem var. 600 dönüm diye konuşuldu. Biz geldik başvurunun 200 dönüm üzerinden geldiğini gördük. Projeyi sonlandırdık. O dosya kapandı. İyi ki başlamamışız. Bugün Gülcemal’de  yıllardır olan kaosu biz de yaşıyor olacaktır. Yomra’nın golf sahasına kadar birçok işi vardı.

Songül Mazlum

Türk somonu yılın ilk 6 ayında 50 Milyon TL'ye yakın gelir bıraktı Türk somonu yılın ilk 6 ayında 50 Milyon TL'ye yakın gelir bıraktı